Polníček: účinky na zdraví a tip na polníček recept

Polníček je rostlina, která v poslední době získává na popularitě díky svým vynikajícím vlastnostem pro zdraví, příznivé ceně a skvělému chuťovému zážitku, který nabízí. Tato drobná rostlinka se často používá v kuchyni, zejména na přípravu salátů. V tomto článku se podíváme na různé aspekty polníčku, včetně jeho účinků na zdraví a tipů na výborný polníček recept.

Účinky polníčku na zdraví

Polníček neboli kozlíček polní je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Obsahuje zejména vitamín C, který podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a pomáhá s hojením ran. Tento zelený poklad zahrnuje také vitamín K, který je důležitý pro zdravé kosti a srážení krve. Kozlíček je také výborným zdrojem vlákniny, která podporuje zdravou trávicí soustavu a pomáhá udržovat hladinu cholesterolu v normě. Navíc obsahuje různé minerály, jako je draslík a vápník, které jsou nezbytné pro svalovou a kostní funkci.

Vitamín B6, který se nachází v polníčku, je důležitý pro metabolické procesy v těle. Pomáhá s rozkladem potravy na energii a podporuje zdravou funkci nervového systému. Díky obsahu draslíku může pravidelná konzumace polníčku pomoci snížit krevní tlak, což je klíčové pro zdraví srdce a cév. Kromě toho obsahuje také antioxidanty, které pomáhají snižovat záněty v těle.

Polníček vitaminy

Vitamíny jsou klíčovým prvkem, který činí kozlíček tak zdravým. Kromě vitamínu C a K obsahuje také vitamín A, který je důležitý pro zrak a zdravou kůži. Vitamín B6 v polníčku podporuje metabolismus a nervový systém. Tento komplex vitamínů činí polníček výborným doplňkem pro spoustu receptů, jako je například salát polníček.

Zhubněte bez námahy a stresu s KetoFit

Kozlíček polníček pěstování

Pokud se rozhodnete pěstovat kozlíček polníček doma, můžete si být jisti, že se jedná o nenáročnou rostlinu. Roste rychle a snadno, takže můžete mít čerstvý polníček kdykoliv budete chtít. Je vhodný pro pěstování v zahradách i v truhlících na balkonech. Zasít osivo je možné kdykoliv během roku a k vyklíčení dochází zhruba za tři týdny. Po sklizni si nezapomeňte připravit některý z oblíbených receptů.

Tipy na polníček recepty

Jedním z oblíbených způsobů, jak využít kozlíček polní, je připravit si salát z polníčku. Polníček recepty mohou být jednoduché a kreativní zároveň, takže se nebojte experimentovat a objevovat nové chuťové kombinace. Jaké jsou tipy na recepty s kozlíčkem polním?

1

Salát z polníčku

Salát z polníčku je nejen chutný, ale také plný zdraví prospěšných složek. Tento jednoduchý polníček recept vám umožní vytvořit skvělý pokrm, který bude osvěžující a zároveň plný vitamínů a vlákniny. Kozlíček polníček, známý také jako salát polníček, tvoří základ tohoto receptu a dodává mu jeho charakteristickou jemnou chuť.

Ingredience:

  • 2 hrsti čerstvého polníčku
  • 1 rajče
  • 1 okurka
  • 1 cibule
  • olivový olej
  • ocet
  • sůl a pepř

Postup:

Začněte tím, že nakrájíte čerstvý polníček na malé kousky a umístíte jej do velké mísy. Dále na malé kousky nakrájejte rajče, okurku, cibuli a přidejte je do mísy s polníčkem.

V malé nádobě smíchejte olivový olej, ocet, sůl a pepř podle chuti. Tato zálivka na salát z polníčku dodá salátu výtečnou chuť. Zálivku nalijte do mísy se zeleninou a důkladně promíchejte, aby se všechny chutě spojily. Nechte polníček salát odpočinout v lednici několik minut a pak podávejte jako samostatné jídlo nebo jako přílohu k vašemu oblíbenému pokrmu.

2

Zálivka na salát z polníčku

Zálivka hraje v přípravě salátů klíčovou roli. Správně připravená zálivka dokáže zvýraznit chutě a udělat z obyčejného salátu polníčku nezapomenutelný pokrm. Zde je recept na zálivku na salát z polníčku, která jej skvěle doplní a ochutí. Výtečná je zálivka nejen na polníček salát, ale například také na salát z červené čočky, který poslouží jako rychlá večeře.

Ingredience:

  • 1/4 šálku olivového oleje
  • 2 lžíce octa
  • 1 lžička medu
  • 1 lžička dijonské hořčice
  • sůl a pepř podle chuti

Postup:

V malé misce smíchejte olivový olej, ocet, med a dijonskou hořčici. Tato směs tvoří základ zálivky na salát z polníčku. Přidejte špetku soli a pepře a důkladně promíchejte. Zálivku nalijte přes váš připravený salát a důkladně promíchejte, aby se zálivka rovnoměrně rozložila.

Tato zálivka na polníček salát dodá pokrmu skvělou chuť a podtrhne chuť polníčku. Můžete ji použít i k ozvláštnění jiných druhů salátů, jako je zmiňovaný salát z červené čočky.

3

Polníčkové pesto

Polníčkové pesto se dá využít ve spoustě různých pokrmů. Můžete ho smíchat s vašimi oblíbenými těstovinami, použít ho na pizzu, nebo ho rozetřít na plátek čerstvého chleba. Toto pesto dodá všem pokrmům jedinečnou chuť a aroma, stejně jako pesto z medvědího česneku. Pesto z polníčku je vynikající nejen po chuťové stránce, ale má také některé zdravotní benefity. Polníček je totiž bohatý na vitamíny a minerály.

Ingredience:

  • 2 hrsti čerstvého polníčku
  • 1 hrst vlašských ořechů
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 šálku parmazánu
  • 1/2 šálku extra panenského olivového oleje
  • šťáva z 1 citronu
  • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Do mixéru vložte omytý polníček, vlašské ořechy, stroužky česneku a parmazán. Mixujte a postupně přidávejte olivový olej, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Poté přidejte šťávu z citronu a míchejte, dokud se vše důkladně nespojí. Osolte a opepřete pesto podle vašich preferencí.

Jak polníčkové pesto, tak pesto z medvědího česneku je výborné jako dip i jako omáčka na těstoviny.

4

Polníčková polévka

Přidáním kozlíčku polníčku do polévky můžete zvýšit podíl vitamínů, minerálů a vlákniny, což činí polníček ideální volbou pro podporu imunitního systému a zdravé trávení. Pokud máte rádi výraznější chuť, můžete do polévky přidat i pálivou papričku, což přidá pikantní nádech. Připravte si tuto chutnou polévku z kozlíčku polního k obědu či večeři.

Ingredience:

  • 2 hrsti čerstvého polníčku
  • 1 cibule, nasekaná
  • 2 brambory, nakrájené na kostičky
  • 1 mrkev, nakrájená na kolečka
  • 1 stroužek česneku, nasekaný
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 l vývaru (může být kuřecí nebo zeleninový)
  • sůl a pepř podle chuti
  • čerstvá petrželka na ozdobení

Postup:

V hrnci zahřejte olivový olej a osmahněte na něm cibuli a česnek, dokud nejsou měkké a sklovité. Přidejte brambory a mrkev a míchejte asi 5 minut, dokud zelenina nezačne měknout. Pak přidejte čerstvý polníček a míchejte a vařte dalších 5 minut. Do hrnce přidejte vývar a přiveďte k varu. Poté stáhněte teplotu na mírný plamen a nechte vařit asi 20 minut, dokud nejsou brambory a mrkev měkké. Osolte a opepřete podle chuti. Polníčkovou polévku podávejte posypanou čerstvou nasekanou petrželkou, případně sušenou, kterou lze zakoupit například na e-shopu Grizly.

Kozlíček je nejen chutnou potravinou, ale také skvělým způsobem, jak posílit svoje zdraví. Obsažené vitamíny, minerály a vláknina poskytují mnoho výhod pro imunitní systém a trávení. Ať už kozlíček polní použijete v salátech, polévkách nebo pestu, je vždy skvělou volbou.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.