Vysoký krevní tlak aneb hypertenze – příznaky, léčba

Krevní tlak zajišťuje to, že nám krev obíhá po těle. Tlaku naměřenému v okamžiku stahu říkáme systolický, tlaku naměřenému v okamžiku odpočinku říkáme diastolický. Tyto dvě hodnoty společně tvoří hodnotu krevního tlaku, která by v normálu měla být 120/80 mmHg.

O vysokém krevním tlaku se bavíme u hodnot 140/90 mmHg a více. U diabetiků se léčba zahajuje již od 130/90 mmHg.

Vysoký krevní tlak příznaky

Ze začátku nemoci se pacienti často vyšším krevním tlakem vůbec nezabývají, jelikož se cítí zdrávi a nemoc je nijak neomezuje, a to i v případě, že o ní ví. To je na vysokém tlaku ten nejzrádnější faktor – neléčení, které nemoc dále rozvíjí.

Příznaky jsou:

  • zvýšený krevní tlak
  • bolesti hlavy
  • zvýšená únava
  • pocit tlaku na hrudi
  • špatný spánku
  • otoky končetin, a další…

Vysoký tlak – příčiny

Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí dobře známé. Mezi vlivy, které mají za vinu vysoký krevní tlak patří:

  • dědičnost
  • obezita
  • nadměrná konzumace soli a alkoholu
  • stres a kouření
  • celkově špatná životospráva

K vysokému krevnímu tlaku jsou náchylnější především muži.

Léčba vysokého tlaku

Lékař v první řadě zjišťuje, jestli se jedná o hypertenzi primární, či sekundární, způsobenou jiným onemocněním. Léčba se také odvíjí od míry onemocnění. Jestliže je tlak zvýšený jen mírně, jsou naordinována režimová opatření jako je – dieta, omezení stresu, pravidelný pohyb, zákaz alkoholu a kouření, omezení soli, cukru.

A jetliže se situace nelepší do tří měsíců i přes udržování dietních opatření, nastupují dále farmaka.

Léky

Odborník předepíše na základě vyšetření a zdravotního stavu ACE inhibitory, kalciové blokátory, betablokátory, diuretika, vazodilatancia nebo alfa-adrenergních blokátory.

Bylinky

Pacientům pomáhají čaje a výluhy z ibišku, hlohu, jmelí, chmele, kozlíku, žen-šenu, meduňky.

Homeopatika

Lékař může doporučit některý z léků jako jsou: Aconitum, Aurum metallicum, Arnica Montana, Barita carbonia, Plumbum metallicum.

Domácí léčba a babské rady

Na snížení krevního tlaku je dobré obecně omezit příjem soli, přestat kouřit, omezit alkohol a zvýšit tělesnou aktivitu. Nevhodná je také konzumace sladkých a moučných jídel, uzenin, vajec. V jídelníčku by mělo být naopak zastoupeno převážně bílé maso, ryby, zelenina, ovoce, tmavý chléb a pečivo, česnek, luštěniny, červená řepa, cibule, dýně, celer.

Dále také pomáhají vitamíny a potraviny s obsahem hořčíku, selenu, vápníku, vitaminu, E, lecitinu, koenzymu Q.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře neprodleně navštivte při vyšším naměřeném tlaku než 140/90 mmHg, při bolestech hlavy a bušení srdce. Obecně je nutné chodit na preventivní prohlídky, kde onemocnění může být za včas odhaleno.

Vysoký tlak v těhotenství se zvyšuje, a je tak třeba ho hlídat.

Jak se měří tlak?

Tlak patrně lékař někdy měřil každému, mnoho lidí má dnes elektronický tonometr také doma v rámci prevence. Elektronické přístroje jsou ovšem méně přesné.

Prevence

Prevence je obdobná jako u jiných civilizačních onemocnění: zdravý životní styl, vyvážený jídelníček s eliminací soli a cukru, pravidelný pohyb a omezení stresu.

​Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.