Crohnova choroba - příznaky, dieta, prevence

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení. Přesné příčiny nemoci nejsou však známy, podle jedné z teorií může za postižení střevní stěny přehnaná reakce imunitního systému. Proč a z jakých důvodů k ní dochází však zůstává zatím tajemstvím, my vám ale poradíme, jak s nemocí zabojovat.

Příčina vzniku onemocnění není zatím známa. Největší vliv má dědičnost, v potaz se bere také vliv změny stravovacích návyků v průběhu 20. století. Výskyt choroby je častější ve vyspělých zemích. Je tak pravděpodobné, že spouštěčem je stres, nezdravá strava i genetika. Ať už je ale příčina jakákoli, tkáně jsou poškozovány v důsledku abnormální imunitní odpovědi organismu.

Crohnova choroba je tzv. autoimunitní onemocnění, kdy tělo reaguje na vlastní tkáně jako na cizí. Choroba je nejčastěji diagnostikována mezi 20. a 35. rokem života. Ve většině případů pacienti potřebují operaci, při níž dochází k odstranění části tlustého nebo tenkého střeva.

Crohnova choroba příznaky

 • bolest v podbřišku
 • průjem,
 • krev ve stolici
 • ztráta váhy
 • únava
 • kloubní záněty
 • výskyt aftů v ústech

V těžších případech choroby se mohou objevovat problémy jako je horečka, kožní problémy, artritida, zánět oka a další.

Onemocnění může probíhat ve dvou fázích - vzplanutí a klidová fáze, v které je pacient bez příznaků. 

  Léčba

  Léčba se skládá z terapie medikamentózní a chirurgické. Při prvních projevech nemoci se mohou nasadit antibiotika. Ty dostanou nemoc v akutní fázi co nejrychleji pod kontrolu. V dlouhodobé terapii se k potlačení zánětu používají k terapii kortikosteroidy.

  Jednou z novinek v léčbě je terapie za pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího, cílem je zmatení imunitního systému a zaměření jeho sil na boj a zničení parazita. Imunitní systém poté přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

  Významnou úlohu v léčbě Crohnovi nemoci zastává chirurgická léčba. Používá se v případech, kdy pacienti mají ohraničené místo zánětu na krátký úsek střeva. Část střeva se chirurgicky odstraní, dojde tak k vymizení potíží pacienta.

  Krom užívání léků je důležité také dodržovat dietu. Musí být nejen nedráždivá, ale zároveň také dodat tělu dostatečnou výživu, protože při častém vyměšování nestačí vstřebávat živiny. Tolerance potravin je individuální, každý pacient si musí vyzkoušet, co mu dělá dobře a co naopak zhoršuje potíže.

  Crohnova choroba u těhotných žen

  Ženy s tímto onemocněním mají sníženou šanci na početí. Důvodem jsou pooperační a pozánětlivé stavy v místě malé pánve, které mohou způsobit srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.

  Pokud se rozhodne žena s Crohnovou nemocí pro mateřství, je nutné obezřetnější plánování doby početí. Toto plánování by mělo být konzultováno jak s gynekologem, tak i s ošetřujícím gastroenterologem, posoudí stav nemoci, případně upraví terapii. K početí by mělo dojít v okamžiku, kdy je nemoc v klidové fázi.

  Kdy navštívit lékaře?

  Crohnova nemoc může značně znepříjemnit život. Navštivte proto lékaře pohotově při prvních příznacích Crohnovi choroby. Nedejte na babské rady, léčba patří do rukou lékaře.

  Prevence

  Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl - zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku. 

  Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

  Chci jídelníček ZDARMA

   
  Zelený zákal - příznaky, léčba, operace Spála u dětí i dospělých: příznaky a léčba Co na suchý kašel: léky, domácí léčba a prevence Zánět průdušek neboli bronchitida: příznaky a léčba Vysoký krevní tlak aneb hypertenze - příznaky, léčba Cukrovka (diabetes) - příznaky, léčba a dieta Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit? Bipolární afektivní porucha - příznaky maniodeprese Chřipka - příznaky, léčba a inkubační doba Hemeroidy - příznaky, prevence, léčba a mast Laryngitida u dětí i dospělých - příznaky a léčba Zánět spojivek - příznaky a efektivní léčba Šestá nemoc - příznaky, léčba i prevence Crohnova choroba - příznaky, dieta, prevence Infekční mononukleoza - příznaky, léčba i dieta Příušnice - příznaky, léčba a očkování Pátá nemoc - příznaky, léčba i prevence Pálení žáhy - příznaky, léky a co zaručeně pomáhá Rýma - co opravdu zabírá a čím byste si naopak mohli uškodit? Angína - příznaky, léčba a nejlepší prevence Impetigo u dětí i dospělých - léčba a inkubační doba ADHD u dětí - příznaky, projevy a léčba Salmonela - příznaky, přenos, dieta, léčba Zápal plic - poznejte příznaky, léčbu i prevenci Borelióza (lymská borelioza) - příznaky, léčba a prevence Bolest v krku - co na bolest zabírá a jak ji předejít? Pásový opar - příznaky, léčba, přenos i inkubační doba Ječné zrno v oku - příznaky, projevy, léčba Spalničky - příznaky, očkování a léčba Neštovice - příznaky, inkubační doba, léčba Svrab u člověka - co na něj skutečně zabírá?
  Chci jídelníček ZDARMA

  2 615 186 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

  Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?