Co zabírá na suché a popraskané rty?

Na popraskané rty může mít negativní vliv několik vnějších i vnitřních faktorů. Nejčastěji se jedná o dehydrataci, případně o vysoké venkovní teploty. Možností je však daleko více, jakých a jak se o suché rty postarat, aby jim byl co nejdříve navrácený zdravý a hezký vzhled?

Možné příčiny suchých rtů

Jak již bylo naznačeno, jedním z hlavních důvodů, proč dochází k popraskání rtů, je dehydratace. V momentě, kdy člověk nedodržuje dostatečný pitný režim, se to projeví mimo jiné i na vzhledu rtů. K suchým rtům a pálení však může dojít i v momentě, kdy jedinec pitný režim dodržuje. Jaké jsou další příčiny suchých rtů?

  • Nepříznivé počasí: nízké / příliš vysoké teploty nebo minimální vlhkost vzduchu.
  • Nadměrné vystavování se slunečním paprskům.
  • Alergická reakce, nejčastěji na potraviny nebo kosmetiku.
  • Příliš časté používání rtěnek.
  • Vedlejší účinky některých léků.
  • Podvýživa a s tím spojený nedostatek potřebných živin.

Velmi často je příčinou suchých rtů také rýma, kvůli které během spánku otevíráme ústa, která následně praskají a vysušují se. Rýma, na první pohled banální nemoc, by se tak neměla podceňovat.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETODIETU OD KETOMIX

Jak bojovat proti popraskaným rtům?

Na otázku, co na popraskané rty, existuje spousta odpovědí. Konkrétní varianta by se však měla přizpůsobit podle toho, z jakých příčin k popraskání rtů došlo. Zda se jedná o nemoc popraskaných rtů, nebo o nepříznivé venkovní počasí. Co patří mezi osvědčené rady, co na popraskané rty?

1

Zvýšený příjem tekutin

Jakmile se začnou jevit první příznaky suchých rtů a pálení, zaměřte se na svůj pitný režim. Navyšte nejen množství tekutin, ale zaměřte se také na to, jaké nápoje konzumujete. Ideální je čistá voda, doplněná pro lepší chuť meduňkou, mátou nebo citronem, a okurková limonáda. Ta lidskému tělu navíc dodá spoustu zdraví prospěšných látek, které tak mohou přispět k rychlejšímu ucelení rtů. Případně se kromě okurkové limonády s velkým úspěchem setkává i mátová nebo jakákoliv jiná bylinková limonáda.

2

Používání balzámu na rty

Potřebnou hydrataci popraskaným rtům dodají balzámy na rty, které byste měli mít ideálně vždy po ruce. Při jejich koupi se však zaměřte na složení. Skvělé jsou přírodní ingredience, jako je kokosový či mandlový olej nebo včelí vosk. Kromě běžně prodávaných balzámů na rty se na trhu objevují také masky na rty, které oproti běžně používaným maskám na vlasy nejsou tak známé. Většina z nich se, na rozdíl od masek na vlasy, aplikuje přes noc, kdy zapracují na suchých rtech i pálení.

3

Přidejte do své rutiny peeling

Jemný peeling pomůže s odstraněním odumřelých kožních buněk, které se taktéž mohou podílet na nemoci suchých rtů. Vytvořit si lze peeling na ústa doma, anebo se pro něj vydat do drogerie. Domácí peeling si jednoduše připravíte tak, že smícháte med a cukr, které následně nanesete na ústa a po aplikaci důkladně opláchnete. Po absolvování peelingu opět nezapomeňte na použití balzámu anebo masky na rty. Obecně patří peeling mezi kroky k hezčí pleti, podobně jako kvalitní odlíčení nebo zdravá výživa.

Tip! Řadu peelingů i balzámů zákazník nalezne v internetové lékárně Pilulka.

4

Chraňte se před nepříznivým počasím

V momentě, kdy venku panují příliš vysoké, anebo naopak příliš nízké teploty, chraňte svá ústa. V letních měsících nezapomeňte na ochranu před slunečními paprsky a v zimě si naopak rty zakryjte šátkem či šálou, aby zbytečně nemrzly. Vysoké mrazy pak mohou být častou příčinou pálení rtů. A v každém případě u sebe nezapomeňte mít balzám, kterým během vteřiny svým rtům dodáte potřebnou hydrataci.

5

Vyhýbejte se škodlivým látkám

Mezi škodlivé látky patří zejména alkohol, který opět přispívá k vysušování rtů. Pokud tak přemýšlíte, jak získat novou energii do života nebo co na suché rty, vyvarujte se pravidelné konzumaci alkoholu. Příčinou pálení rtů pak může být také kouření nebo používání příliš invazivních kosmetických přípravků. O jejich účincích na vaši pokožku se můžete poradit se svým lékařem, kosmetičkou či dermatologem. Obecně se na rty vyplatí používat zejména oleje, například arganový nebo kokosový.

Tipy, jak předcházet suchým rtům

Mezi možnosti, jak předejít suchým a popraskaným rtům patří bez pochyb jejich hydratace, a to z venku i vnitřku. Jakmile budete pít dostatek vody a pravidelně používat balzámy, šance, že budete muset v budoucnu řešit, co na suché rty, je minimální. Vhodné je taktéž dodržovat zdravý životní styl, který se pozitivně projeví na stavu celého těla, tudíž i na vzhledu rtů. Krok vedle rozhodně neuděláte ani tím, pokud si minimálně jednou týdně dopřejete peeling následovaný maskou na rty. A v neposlední řadě nezapomeňte na potřebnou ochranu během nepříznivého počasí.

Spoustu lidí, které trápí otázka, co na popraskané rty, napadá souvislost psychosomatiky a suchých rtů. V tomto případě však psychosomatiku, tedy zkoumání vztahu mezi psychickým stavem člověka a jeho fyzickým zdravím, příliš dobře aplikovat nelze.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.