Poševní výtok – Kdy je čas vyhledat lékaře

Příznaky poševního výtoku

  • Bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh a často jej doprovází svědění, pálení, někdy i otok vnějšího genitálu a pochvy a také bolest při močení nebo při pohlavním styku, znamená většinou kvasinkovou infekci (známou také vaginální mykóza).
  • V případě, že je výtok vodnatý a zapáchající po rybách, může být původcem bakterie Gardnerella vaginalis. Svědění a bolest můžou být taktéž přítomné, ale tyto příznaky nejsou pro tuto infekci typické.
  • Řídký, bělavý, až žlutozelený výtok může být také způsoben trichomoniázou, tu zapříčiňuje bičenka poševní. Trichomoniáza patří mezi pohlavně přenosné nemoci. Kromě výtoku se může objevovat dále otok, začervenání a svědění vnějšího genitálu, bolest během pohlavního styku nebo po něm, krvácení a pálení při močení.
  • Výtok může být dále také způsobený onemocněním zvaným Aerobní vaginitis. Původcem onemocnění jsou bakterie, které vyžadují pro svůj život kyslík, nebo jiné bakterie z okolí pochvy. Projevuje se hnisavým výtokem (nažloutlým, páchnoucím po hnilobě), dalším příznakem může být bolest při styku.

ˇ

Nadměrnou sekrecí hlenu se projevuje také zánět děložní sliznice. Mohou ho doprovázet bolesti, špinění, v akutním stadiu i teplota. Objevuje se v souvislosti s operačními výkony.

Výtok mohou způsobit také antibiotika a nebo hormonální antikoncepce, může se objevit v souvislosti s pohlavním stykem nebo nebo špatnou hygienou.

Léčba

Vhodnou léčbu navrhne vždy lékař.

Rozhodně není dobré zkoušet infekci porazit všemožnými babskými radami, jako jsou bylinkové výplachy či tampony namočené v jogurtu. Tyto praktiky ve výsledku mohou naopak natropit ještě více neplechy. Vhodnou léčbu ženě vždy navrhne lékař, a to zpravidla buď to lokální (mast, čípek) a nebo léčivo ve formě orálně užívaných léků (antibiotika, antimykotika).

Krom vaginální mykózy může výtok poukazovat i na jinou bakteriologickou infekci, například chlamydie, trichomoniázu, herpes, streptokoka, mycoplasmu a další.

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že má výtok jinou, než bílou barvu, doprovází jej svědění, pálení, otok a zarudnutí, pociťujete bolest při močení nebo pohlavním styku, navštivte neprodleně gynekologa!

Prevence

Základem je důkladná hygienapartnerská věrnost, nebo používání kondomu při styku s neznámým partnerem. Dále je také vhodné, aby se při případných obtížích nechal vyšetřit i partner ženy, infekcí může trpět i muž. v případě, že nejsou léčeni oba partneři, dochází k ping-pong efektu a léčba jednotlivce tak postrádá smysl.

Dále se doporučuje nosit volné prádlo a to nejlépe bavlněné, upnuté džíny oblékejte spíše výjimečně, dále se doporučuje vysazení hormonální antikoncepci, pro intimní hygienu používat prostředky s neutrálním Ph a další hygienické pomůcky kupovat neparfémované. A v neposlední řade se snažit o zdravý životní styl a být fit!

Hledáte jiné nemoci?

Deprese – koho se týká, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Deprese – koho se týka, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.