Kouření: proč a jak s ním přestat?

Kouření je velmi častou závislostí, která se negativně projevuje na lidském zdraví, a to hned v několika ohledech. Navíc omezuje nejen přímého uživatele tabákových výrobků, ale i jeho nejbližší okolí. Přestat s kouřením není nic snadného, nicméně v momentě, kdy je člověk vytrvalý a řídí se několika předními tipy, jak s kouřením přestat, nejedná o nemožný čin, jak s kouřením jednou pro vždy skoncovat?

Důvody, proč přestat s kouřením

Hlavním důvodem, proč přestat s kouřením, je fakt, že výrazně poškozuje lidské zdraví. Zapříčinit může kouření vznik rakoviny, plicních chorob a podobně. Výjimkou není ani zašedlá pokožka, nažloutlé zuby nebo suché a popraskané rty. V momentě, kdy se člověk s kouřením rozhodne skoncovat, má nakročeno k obecně kvalitnějšímu životu. Změny lze vnímat především během procházek či cvičení, kdy se jedinec tolik nezadýchá, taktéž má silnější chuť i čich. Navíc kouření může zapříčinit nepovedené transplantace vlasů.

Kromě toho mají abstinenti více energie, zdravé vlasy a nehty a v neposlední řadě ušetří značné množství finančních prostředků. Taktéž se můžete stát inspirací pro své okolí, které tím taktéž motivujete ke skoncování s kouřením. A obecně budete k lidem kolem sebe ohleduplnější. Nebude je ve vaší přítomnosti ohrožovat pasivní kouření, které je neméně škodlivé.

Jak přestat kouřit?

První otázkou, kterou si položí každý, kdo nad odbouráním kouření přemýšlí, je: „Jak přestat kouřit?“ Možností je spousta, nicméně nejdůležitější je silná vůle vytrvat. Ze dne na den se totiž kouřícího návyku zbavit nelze. Na začátek pomůže, ujasníte-li si, s jakým očekáváním do toho jdete, proč jste se pro ukončení kouření rozhodli. Následně je vhodné promyslet si plán, jak přestat kouřit. Začněte tím, že pomalu začnete snižovat množství vykouřených cigaret. Poté zkuste chvíle, které jste věnovali kouření, vyplnit něčím jiným.

Chodili jste si zapálit po obědě? Jděte se místo toho projít. Dopřávali jste si cigaretu ke snídani? Připravte si raději šálek zeleného čaje, který má na lidské zdraví pozitivní účinky. Kromě zeleného čaje se zaměřte na zdravou a vyváženou stravu, která je stejně tak podstatná. Vhodné je také o pomoc poprosit své rodinné příslušníky nebo přátele, aby vás ohlídali a v jakémkoliv pokušení si znovu zapálit vám zabránili.

Zhubněte bez námahy a stresu s KetoDiet

Možnosti, jak si zhnusit cigarety

Na škodu určitě nebude, když budete vědět, jak si zhnusit cigarety. Dokola si v hlavě přehrávejte, jaké negativní účinky má kouření na lidské zdraví, jak tím škodíte sobě i lidem kolem. Zkuste si vybavit chvíle, kdy jste se kvůli kouření dostali do nepříjemné situace. Může tím být zápach z úst během rande, nepříjemný odér během firemní porady, dlouhodobě suché a popraskané rty a podobně.

S odbouráváním kouření se pojí příval stresu, věnujte se proto aktivitám, které stres odbourávají. Patří mezi ně meditace, chůze v přírodě, cvičení a podobně. Během meditace se navíc naučíte zamýšlet se nad dýcháním, které bylo po dobu kouření taktéž utlačované. Pokud uvažujete nad dalšími možnostmi, jak přestat myslet na cigarety, vyvarujte se rušivým elementům. Těmi jsou zejména jiní kuřáci ve vaší blízkosti.

První dny bez cigarety jsou nejobtížnější

Důležité je nepolevit první dny bez cigarety, protože právě ty jsou prokazatelně nejobtížnější. Myšlenky na kouření se dostavují opravdu často, proto nezbývá nic jiného, než svoji mysl zaměstnat jinak. Ideální jsou pohybové aktivity, třeba cvičení venku. Během toho budete na čerstvém vzduchu, a ještě navíc vzdáleni od cigaret. Jestliže jste však patřili k vášnivým kuřákům, věnujte se spíše snazšímu cvičení venku, aby to pro tělo nebyla z ničeho nic nadměrná zátěž. Nicméně zařadit sport na program dne se rozhodně vyplatí i z toho důvodu, že po vysazení cigaret může docházet k rychlému nabírání kilogramů.

Ve chvíli, kdy přestanete kouřit, se mohou dostavit problémy s usínám i zhoršení celkové kvality spánku. Naštěstí existují přírodní způsoby, jak tomu zabránit. Vyzkoušejte pravidelné pití meduňkového čaje, který zajistí nejen kvalitní spánek, ale také snižuje hladinu stresu. Mimo jiné meduňkový čaj snižuje podrážděnost, která je jedním z dalších příznaků, které s sebou první dny bez cigarety přináší. Dobrou zprávou však je, že se abstinenční příznaky nikotinu budou postupně snižovat.

Tip! Zbavte se abstinenčních příznaků nikotinu pomocí léčivých přípravků sloužících k odvykání na kouření z lékárny Pilulka.

Tipy, čím nahradit cigaretu

Pokud se vám s kouřením cigaret skoncovat nepodařilo, ale přesto byste rádi zakročili alespoň nějak, vyplatí se vědět, co místo cigarety. Ačkoliv existuje několik jiných, méně škodlivých variant, neznamená to, že se jedná o zdravé možnosti. Čím tedy nahradit cigaretu?

1

Elektronické cigarety

O něco vhodnější, avšak zdraví stále škodlivou variantu představují elektronické cigarety. Ty fungují na principu ohřevu a následnému vypařování kapaliny, v níž se nejčastěji nachází kombinace nikotinu a chemických látek. Vhodnou odpověď na to, co místo cigarety, představují e-cigarety zejména v momentě, kdy se člověk snaží s kouřením definitivně přestat. Díky obsaženým chemikáliím mohou mít elektronické cigarety různé příchutě, což jen posiluje jejich popularitu mezi lidmi. Pokud chcete zhřešit, je rozhodně lepší připravit si meruňkový koláč, než vdechovat škodliviny, které opět negativně ovlivňují lidské zdraví.

2

Beztabákové alternativy

Jednou z nejznámějších beztabákových variant je vodní dýmka, do níž se mohou přidávat například bylinné směsi. Ačkoliv se jedná o jeden ze způsobů, jak přestat myslet na cigarety, nutné je mít na mysli, že ani vodní dýmky nejsou zdravou alternativou. Další možností jsou klasické tabákové výrobky, v nichž však nikotin obsažený není. Řeč může být opět o elektronických cigaretách, anebo o žvýkacích variantách. Zmíněné produkty se tak doporučují jako něco, čím nahradit cigaretu a zbavit se postupně závislosti, nicméně závislost může vzniknout i na beztabákových variantách, které taktéž mohou způsobit nepovedené transplantace vlasů, a to pro své škodlivé výpary.

3

Nikotinové náplasti

Nejen možností, co místo cigarety, ale také léčivou možností jsou nikotinové náplasti, které zajišťují snadnější průběh odvykání na kouření. Poskytují totiž zanedbatelné množství nikotinu, proto je pro tělo proces odvykání snazší. Zakoupit se dají v lékárnách bez lékařského předpisu, stejně jako prášky pomáhající s utnutím kouření. Závislost je díky pravidelnému používání nikotinových náplastí slábne a slábne. Aplikace probíhá na čistou, neochlupenou část těla, především na hrudník, bok či paže. Poměrně často však dochází k vedlejším účinkům, proto pokud zvládnete odvykání kouření i bez náplastí, uděláte rozhodně lépe.

Jaké cigarety jsou nejméně škodlivé?

Všechny cigarety obsahují kombinaci nikotinu a škodlivých látek, proto nelze říct, že by nějaké byly nejméně škodlivé. Některé z nich však obsahují méně katranu, tedy jednoho ze zástupců škodlivin obsažených v cigaretách. Dále se při výběru cigaret, pokud se vám nepovedlo s kouřením skoncovat, vyplatí hledět na celkový obsah nikotinu. Ve výsledku jsou však všechny cigarety škodlivé a pokud to jde, měli byste se jich vyvarovat. Zejména chcete-li dodržovat zdravý životní styl. Zdravý životní styl je navíc jednou z variant, jak předejít závislosti na cigaretách. Jakmile bude mít tělo vyvážený jídelníček, dostatečný pohyb i potřebný spánek, nebude se dožadovat nikotinu.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.