Cvičení venku: tipy na vybavení a cviky

Ať už jste se rozhodli začít s cvičením na hubnutí, nebo se pouze snažíte o pravidelný pohyb v rámci udržení si kondice, je to rozhodně skvělý začátek. Cvičení nejen venku prospívá vašemu organismu, ale přináší řadu dalších výhod. Otázkou pak zůstává, jaké cvičení je nejlepší. Prvotně je důležité zamyslet se, co by vás nejvíce bavilo a motivovalo.

ˇ

Výhody pravidelného cvičení:

 • Udržuje zdravé srdce,
 • zajistí krásnou pleť,
 • zlepší se držení těla,
 • zastaví křeče a bolesti,
 • podpoří vaše „vnitřní já“,
 • získáte novou energii,
 • zvýší se výkon mozku,
 • získáte nový okruh přátel,
 • podpoříte kvalitní spánek.

Cvičení doma versus cvičení venku

Které prostředí je vhodnější a proč? To záleží na mnoha aspektech. Cvičení jak doma, tak venku má řadu výhod. Doma využíváte známého prostředí. Můžete cvičit s mnoha pomůckami a motivovat se například online cvičením.

Oproti tomu venku dýcháte čerstvý vzduch, můžete se kulturně obohatit a zakomponovat cviky, které by byly doma obtížnější. Samozřejmě záleží na počasí a živelných okolnostech. Pokud bude pršet, asi těžko zvolíte běh na dlouhou trať. Při cvičení v přírodě doporučujeme používat repelent proti klíšťatům. Můžete tak předejít  nebezpečné borelioze!

Cvičení doma a venku je rozhodně nejlepší zkombinovat a vybrat si opravdu to, co vám bude vyhovovat.

Vhodné cviky

Cviky na břicho

Břišní svaly jsou velmi významnou svalovou jednotkou. Pokud toužíte po plochém bříšku, nebo posílení břišního svalstva, vyzkoušejte sprinterské lehy-sedy, zkracovačky v závěsu nebo tzv. prkno na stranu. Cviků na břicho je opravdu spousta. Důležité je však vytrvat a nepolevit.

Kardio cvičení

Pokud nepatříte mezi běžce, nezoufejte. Tipů pro domácí kardio cvičení je mnoho. Můžete například vyzkoušet dřepy s výskokem, skákání přes švihadlo nebo tanec. Výbornou volbou pro opravdové zpocení je pak HIIT trénink.

Cviky na záda

Při dnešním sedavém způsobu života a nedostatku pohybu jsou zádové svaly mnohdy opomíjeny. Velká část populace trpí bolestmi v oblasti krční a bederní páteře či bolestmi hlavy. Mezi zaručeně fungující cviky na záda patří např. vytahování a stahování paží u zdi, veslování nebo zvedání trupu. Vyzkoušejte.

TRX cviky

Jedná se o ve své jednoduchosti geniální cvičení, které spočívá v tréninku s pomocí závěsného systému. Díky své variabilitě a snadné nastavitelnosti délky popruhů může pomocí TRX cvičit v podstatě každý. Udržíte se ve špičkové kondici a nastartujete metabolismus pro hubnutí.

Cvičení s vlastní váhou

Cvičit můžete kdekoli. Z domova, na zahradě, v parku. Místu se meze nekladou. Většinou nejsou zapotřebí ani žádné cvičební pomůcky. Cvičení s vlastní váhou šetří vaše peníze a čas.

Můžete vyzkoušet například Výpady s výskokem – ideální cvik na posílení dolní poloviny těla. Nebo statický klik, či komplexní cvik zvaný horolezec. Ten perfektně působí na zpevnění těla a díky kardio složce taky na spalování tuku.

Cvičení pro těhotné

Cvičení pro těhotné se hodí pro všechny maminky. Ovšem velmi důležité je volit nejšetrnější způsoby pohybu. Měly by se vyvarovat skákavých, hopsavých nárazových pohybů, které by mohly ohrozit plod. Stejně tak sportovní zátěž na vrcholové úrovni se v době těhotenství nedoporučuje.

Můžete vybírat z cviků na balóně, odbourat stres v bazéně nebo si trénovat dechová cvičení v kolektivu dalších maminek. Možností je opravdu hodně.

Vybavení

Domácí posilovna má na rozdíl od veřejných posiloven hned několik výhod.

 • Nemusíte nikam dojíždět
 • Neomezuje vás otvírací doba
 • Ušetříte nemalé peníze na vstupném a členském
 • Cvičit můžete kdykoliv, kdy máte čas a chuť
 • Žádné otázky typů “co na sebe”

Abyste však dosáhli maximálních úspěchů, je zapotřebí si tzv. domácí posilovnu vytvořit. Které pomůcky jsou ideální? S některými z nich docílíte efektivního kardio tréninku, jiné zpevní všechny ochablé části těla a některé zvládnou dokonce obojí.

Podložka na cvičení

Podložka je základním bodem veškerého cvičení. Ohraničí váš prostor pro sport. Nesmí být kluzká, ale zároveň musí být lehká a dobře skladovatelná.

Zátěžová švihadla

Skákání přes švihadlo je skvělé kardio na zahřátí i procvičení celého těla.

Jednoručky

Při cvičení je můžete libovolně střídat podle toho, které partii zrovna procvičujete. S činkami se nejčastěji procvičuje horní polovina těla, zejména paže, ramena, hrudník a záda.

Velký gymnastický balón

Sezení na míči aktivuje svaly důležité pro vzpřímené držení těla. Nutí nás sedět přirozeně rovným způsobem a nenásilně tak posílíme oslabené zádové a břišní svaly.

Kettlebell

Kettlebell je velká železná koule s úchytem. Podobně jako jednoruční činky lze kettlebell využít pro cvičení celého těla, přičemž kombinujete posilování a aerobní trénink.

Steppery a stupínky

Steppery skvěle procvičí hýžďové svaly a nohy jako celek a bokem nezůstanou ani břišní svaly či horní polovina těla.

Guma na cvičení

Gumy jsou univerzální posilovací pomůcky určené ke zpevnění svalstva celého těla, rehabilitaci i hubnutí. Lze s nimi cvičit různé cviky se zátěží, která je zde dána odporem materiálu, ze kterého je guma vyrobena.

Cvičení venku či doma může být opravdu zábava. Výsledky vás budou motivovat k dalšímu snažení a přinášet zároveň radost z viditelných proměn. Důležité je však nespěchat a nezapomínat na celkové zásady zdravého životního stylu. Bez zdravého jídelníčku, pravidelného spánku nebo vhodné regenerace, vaše cesta k cíli může být složitá a někdy až nereálná.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.