Podložka na jógu

Účinky cvičení

 • posiluje imunitu
 • formuje tělo
 • blahodárně působí proti stresu a nervozitě
 • vede k celkové harmonii
 • prohlubuje paměť a koncentraci
 • přispívá ke správné hormonální hladině
 • působí proti celé řadě nemocí

Nepostradatelná pomůcka

Na rozdíl od jiných sportů, kde je třeba speciální oblečení, pomůcky a obuv, stačí na provozování jógy mít pouze podložku. Možná se vám stalo, že se pořízená podložka drolila, klouzala nebo se za krátký čas úplně rozpadla. Jóga je také především o vnitřní harmonii a tak vám k tomu rozhodně nedopomůže nějaká cizí a osahaná podložka. Špatným výběrem můžete s jógou velmi rychle skoncovat. Z toho důvodu věnujte jejímu výběru dostatek pozornosti a neklikejte automaticky na právě zlevněné kousky.

ˇ

Ukážeme vám několik tipů, jak nešlápnout při výběru podložky vedle:

Druhy materiálů podložek

Eko podložky

Jak už název napovídá, eko podložky šetří naši planetu a jsou vyrobeny ze šetrných, zdraví neškodlivých materiálů. Stále jsou také měkké a pohodlné. Když už mít někde nalepený obličej, tak na eko podložce!

Jutové podložky

Tyto podložky jsou poněkud tvrdší a doporučují se tak lidem, kteří prošli minimálně kurzem pro začátečníky. Přednost jutových podložek je hlavně jejich výdrž a možnost praní v pračce. I jutové podložky jsou vyrobeny ze šetrných materiálu a to z přírodní gumy a juty.

Podložky na jógu se vyrábějí z mnoha dalších materiálů. Například z mikrovlákna a dalších. K dostání jsou také koberečky na jógu, které jsou vyrobeny z bavlny, která neklouže díky protiskluzové vrstvě.

Výběr podložky

Jako první věc doporučujeme, abyste si podložku na jógu nepletli s karimatkou. Karimatka je něco, co patří do stanu. Pokud přeci jen někde na internetu najdete karimatku a omylem si ji koupíte, můžete počítat s tím, že se vám v polovině roztrhne a vy skončíte s naraženým nosem. Nebo po několika klouzavých pokusech ji stejně hodíte do koše nebo přidáte k dalšímu harampádí.

Dělení podložek podle typů jógy

Aštanga jóga

Při každodenním cvičení budete potřebovat podložku téměř nezničitelnou. Jasnou volbou by mohla být podložka Manduka řady PRO. Tato podložka pod názvem PRO Black byla vytvořena právě pro praktikování aštangy. Je těžká, široká, tlustá a nebude vás vůbec bavit tahat ji s sebou, ale její výhody se ukrývají v ultra pevné struktuře materiálu, která časem jen získává na protiskluzových vlastnostech.

Powerjóga

Pozdrav slunci je krásný rituál. Často se opakuje a tak na podložce by se mohly časem objevit šrámy od chodidel. Obzvlášť ve druhé polovině těchto lekcí bývá neskutečně těžké nést chodidlo nad podložkou a trošku si nepomoci jeho pošoupnutím. Vhodné jsou pevné struktury, ideálně PVC. Pokud nechcete do podložky investovat mnoho peněz, ideální volbou je řada Bodhi v sedmi barevných odstínech.

Bikram a hot jóga

Pečlivě byste měli vybírat podložku zejména tehdy, kdy se chystáte na hot nebo  bikram jógu. Upřímně, tady o podložku vůbec nepůjde. Můžete si koupit tu nejobyčejnější, protože ji stejně zakryjete ručníkem. Ruce vám můžou po nevhodně zvoleném povrchu klouzat, a tak se pro vás většina cviků stane problematických. Vhodná je pro to podložka s výraznou protiskluzovou vrstvou. Když ani to nebude stačit, tak je vhodné zvažovat zakoupení  speciálního ručník na jógu, který tento problém jistě  vyřeší.

Hatha jóga, terapii či lekci pro zdravá záda

Při klidnějších lekcích se vám bude hodit tlustší podložka zhruba 5-6mm. Volit bychom měli ty z měkčíc, jelikož naše klouby se budou povětšinou pohybovat na zemi. Dobrou volbou je podložka Ganges vyrobená z PVC. PVC již dávno nevypadá jako linoleum v sedmdesátých letech. Pyšní se všemi eko testy a mimo to pevností, a tudíž i dlouhou výdrží.

Cestovní podložky

Jestliže preferujete lehce přenosné podložky, tak Travel podložky Manduka mohou být vaším dobrým společníkem. Jsou vyrobené z kaučuku, což je čistě přírodní materiál. Dají se složit do polštáře, a své místo tak mohou najít v malých zavazadlech. Pozor byste si měli dát pouze při tropikých teplotách, jelikož by se vám kaučuk mohl roztéct.

Ceny podložek

Ceny podložek se pohybují v různých cennových relacích. V supermarketech najdete velice levné podložky na jógu, které ale většinou dlouho nevydrží. Podložky Bodhi zhruba za 699 Kč, které využívá mnoho jógových studií, jsou zcela dostačující a pro základní praxi člověka, který cvičí 1krát týdně, jsou dostatečné.

Ceny podložek na jógu oblíbené značky Manduka se pohybují zhruba od 999 Kč a klidně překročí hranici tří tisíc korun. Jste-li pravidelně praktikující nadšenec jógy, tak to bude zcela jistě dobrá investice.

Praktické rady

 • ideální je, si podložku najít v obchodě, kde si ji můžete rovnou i vyzkoušet
 • zamyslete se, jestli budete chtít podložku přenášet
 • potí-li se vám ruce, přidejme na podložku ještě ručník
 • před každou lekcí není dobré si mazat ruce krémem
 • podložku není vhodné ošetřovat chemikáliemi, ale pouze vlažnou vodou nebo prostředky přímo určenými na podložky
 • některé podložky je vhodné před jejich používáním ošetřit solným peelingem
 • jestliže vám klouže podložka, je potřeba se zamyslet nad rozložením váhy

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.