Jógou proti přebytečným kilogramům

Chcete-li hubnout, nezbytnou podmínkou vytoužené redukce hmotnosti je také psychická pohoda. Do takového pohodového režimu vám může pomoci cvičení jógy.

Možná už máte zkušenosti s tím, že v době, kdy jste se na hubnutí soustředili, ne a ne shodit. Jakmile jste nad tím ale mávli rukou, kila najednou začala jít dolů jakoby mávnutím proutku. Právě tento proces úzce souvisí s psychikou. Vyrovnaná mysl dokáže nastartovat úspěšný proces hubnutí. A klidu v mysli můžete docílit pomocí jógy.

Snaha harmonizovat duši a tělo má dlouhou tradici

Cvičení jógy má velmi dlouhou historii, někteří odborníci jeho prvopočátky kladou už do Indie v období před cca 5000 lety. Prvotní jóga se nazývá védická a následuje jóga předklasická. Zřejmě první zmínky o józe najdeme už v bráhmanech (principy hinduismu) pocházejících z období 900-500 př. n. l. Upanišády (staroindická literární díla) z doby kolem roku 900 př. n. l. ji líčí jako způsob meditace. Patandžaliho jóga suter z doby 300-200 př. n. l. je dodnes známým základním kamenem jógy. O osobě Patandžaliho sice nevíme skoro nic, ale o jeho cestě k zastavení pohybu mysli se hovoří dodnes.

Tvoří klasickou jógu a setká se s ní každý, kdo se o toto cvičení bude zajímat. Zprvu se jóga šířila především vztahem mezi učitelem a jeho žákem, později přibývaly písemné prameny. Naše malé okénko do historie tedy vysvětluje, že snaha harmonizovat duši i tělo je prastará.

Stres zabíjí hubnutí

Joga staví právě na principu zastavení se v každodenním shonu a vytvoření jednoty těla a mysli. Díky uvědomění si pohybu a jeho řízení docílíte správné koordinace pohybu i dechu a umožníte energii proudit.

Právě uvolnění energie, zklidnění a koncentrace je základem pohybu, který pozitivně působí i na snahu zhubnout. Je všeobecně známo, že stres je zabijákem hubnutí, protože rozhodí hormonální rovnováhu a způsobuje psychickou nepohodu. Tělo se následně zablokuje, energie v něm neproudí tak, jak by měla a veškeré snahy o snižování hmotnosti jdou do ztracena.

Všechno začíná v hlavě

Jak působí jogínská cvičení na hubnutí? Určitě se vám ve stresu stává, že řešíte krizové situace jídlem. Po nepříjemné poradě si dáte sušenku, čokoládu nebo pro změnu něco tučného. Nervy uklidňujete sladkým, nebo obalujete tukem. Ani jedno z toho samozřejmě vaší štíhlé linii neprospívá.

Jogínská cvičení a meditace vás ale přivedou ke klidu. Nepříjemné pracovní povinnosti vás tolik nerozhodí. Můžete tak jogínskému cvičení poděkovat za svoji zdravější životosprávu. Meditačními technikami dokážete zvládnout situace, ve kterých byste předtím sáhli po nějaké lahůdce. Jídlo už pro vás nebude náhražkou duševní pohody, uklidňující stav si dokážete vytvořit i jinak. Najdete cestu k sobě samému, ke své mysli. A protože je pravdivý výrok, že hubnutí začíná v hlavě, tedy v mysli, je nasnadě, že meditační cvičení mohou přispět k vaší štíhlé linii.

Odbourávejte podkožní tuk

Jóga má také celou řadu výhod. Jedná se o cvičení, k němuž nepotřebujete žádné stroje, nářadí a pomůcky. Spokojíte se s kvalitní podložkou a kouskem volného místa o ploše cca 2 krát 2 metry. Cvičit můžete i doma. Patříte-li ale mezi začátečníky, je lepší přihlásit se nejprve na kurz a seznámit se se základními pozicemi, kterými vás provede zkušený lektor. 

Jádrem je hatha jóga. Jakmile získáte základní orientaci, můžete si také podle svého uvážení zvolit druh jógy, který vám bude nejlépe vyhovovat. Chcete-li především hubnout, nabízí se například power jóga. Zaměřuje se na protahování a posilování svalů celého těla a správné dýchání. Zlepšuje koordinaci pohybů a jejich vědomé prožívání, navíc i pomáhá od bolestí zad. Hluboké dýchání při ní uvolňuje energetické dráhy a tím pádem se také odbourává podkožní tuk.

Teplo pro lepší spalování

Dalším druhem cvičení je bikram jóga. I zde praktikujete 26 pozic známých z hatha jógy a dva druhy dýchacích cvičení. Pořadí provozovaných cviků je přitom vždy naprosto stejné, ovšem cvičí se v sále vytopeném na 42 °C a jedna lekce trvá 90 minut. Teplota pomáhá k zahřátí těla. Potíte se a tím dochází k detoxikaci organismu. Aktivuje se lymfa, kardiovaskulární systém, uvolňují se klouby. Cvičení v teple zaručuje lepší spalování tuků.

Účinná aktivace metabolismu

Závěrem můžeme říci, že z hlediska hubnutí jsou nejefektivnější právě dvě popsaná cvičení: bikram jóga, při které můžete spálit až 1200 kalorií, a hned za ní následuje power jóga. Výhodou jógy je i to, že při ní aktivujete metabolismus, což žádný jiný sport nedokáže. Navíc účinně bojujete proti stresu, který vede k častému přejídání a tím pádem i nabírání nadbytečných kil.

21.01.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 195 022 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?