Cvičení s dětmi: podpoříte jejich vývoj a užijete si společné chvíle

Společné cvičení s dětmi přinese radost jim i vám a navíc si všichni zlepšíte tělesnou kondici. Pro dítě je to také velice důležité. Už batolecího věku si zvykne, že sport je přirozenou součástí života a bude pohyb zařazovat do svého každodenního harmonogramu i v dospělosti. Jak s dítětem cvičit?

Cvičení s dětmi podporuje psychomotorický vývoj

Možností pro cvičení s dětmi je spousta. Pokud chcete aktivně podpořit psychomotorický vývoj dětí, zkuste se porozhlédnout po různých mateřských centrech a studiích, které zpravidla mívají ve své náplni i nabídku cvičení rodičů s dětmi. Obvykle je možné cvičit s dětmi už od tří měsíců. Lekce bývají rozdělené podle věku dítěte, například na kojence, sedící děti, chodící děti. Cviky se samozřejmě přizpůsobují fyziologickému vývoji dítěte v určitém věku. Provádějí se hravou formou.

Výhodou pro maminky a tatínky nebo třeba jiný doprovod dítěte je, že získají i vědomosti a zkušenosti s tím, co by mělo dítě v daném věku zvládnout. Většinou dostanou i instruktáž na téma, jak by mělo vypadat cvičení doma. Jedná se proto o skvělý odrazový můstek k dalším pohybovým aktivitám.

Začněte už od miminka

Co obnáší takové cvičení s miminkem? Cvičit se dá už s malým dítětem do půl roku věku. I když takové cvičení má svá pravidla, jako maminky, tatínkové nebo příbuzní malých sportovců se ho rozhodně nemusíte bát. Klidně se dá cvičit i s měsíčním dítětem, jenom potřebujete vědět, které pohyby můžete dělat a v jakém rozsahu. Proč se hýbat s dětmi?

  • Protože tím podporujete vývoj kostry a svalstva.
  • Protože s jeho pomocí trénujete fyziologické funkce, mezi které patří například oběh krve, dýchání, ale také chuť k jídlu či spánek.
  • Protože se dítě už od nejútlejšího věku učí správnému držení těla.
  • Protože se tím potomek otužuje a rozvíjí se jeho psychomotorické schopnosti.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet nějaké lekce cvičení velmi malých dětí s dospělými, dítě by si vždy před cvičením mělo odpočinout. Nemělo by také být těsně po jídle. Ideální je přestávka alespoň tři čtvrtě hodiny po jídle, ale klidně hodinu i déle.

Vyblbněte se v bazénu

U kojenců se jedná většinou o masáže a protahování. Cviky mohou mít i zdravotní efekt. Velmi dobré je ale i cvičení ve vodě. Kojenecké plavání je v současnosti hodně oblíbené. Dítě tak brzy získá kontakt s vodou a nebude se jí bát.

Jakmile se dítě naučí plavat, choďte s ním pravidelně do bazénu ve vašem okolí. Na řadě míst je vodní svět, kde je i spousta různých atrakcí, kde se dítě i vy můžete jaksepatří vyblbnout.

Platí, že i návštěvy bazénu by měly být vedeny hravou formou. Vyzkoušet si třeba pobyt ve vířivce, skluzavku. Nejde o dril, kdy budete dítěti nekompromisně počítat odplavané bazény, ale společnou radost z pohybu ve vodě. Spálené kalorie, zlepšení fyzické kondice i dobrá nálada z vyplavených endorfinů je bonusem.

Dětská jóga zklidní malé neposedy

Jak dítě postupně roste, i paleta cvičení, kterou můžete provádět, se rozšiřuje. Děti ve školce mohou zkoušet různé tanečky, pohyb s hudbou. Různé pohybové kroužky bývají mnohdy v odpoledních hodinách součástí výuky ve školce. Už od tří let se dá začít s jógou. Samozřejmě, že nebudete dítěti vysvětlovat jednotlivé jógové pozice. Musíte jim je ukazovat a dovést je k nim hravou formou, pohádkou, příběhem. I hyperaktivní děti se tak snáze zklidní. Jóga může dětem pomoci i v budoucnu lépe zvládat stres.

Cvičení s dětmi: Hravé posilování se závažím

Cvičení venku je samostatnou kapitolou. Vyrazte s kočárkem ven, jakmile to počasí dovolí. Můžete si vymyslet třeba i různé cvičení s kočárky, například indiánský běh s kočárkem, jeho zvedání a překládání. Vy posilujete a pro dítě je to zábava.

Později připadá v úvahu i posilování s dítětem, které hraje roli závaží. Můžete ho houpat, točit kolem sebe do kola, ovšem dejte pozor, aby se mu neudělalo špatně. Také si ho můžete posadit za hlavu. Děti tenhle způsob pohybu milují.

V okamžiku, kdy dítě chodí, měly by být návštěvy dětského hřiště pravidelnými součástmi vašeho dne. Různé prolézačky podpoří pohybový rozvoj dítěte, potká se tam s dětmi stejného věku. Dospělí tam také nemusí být v roli pasivního přihlížejícího a mohou se aktivně zapojit do hry.

Hledání oblíbeného sportu

I výuka dítěte v jízdě na kole by měla probíhat nenásilně a pohodově. Když se dítě naučí jezdit, můžete za ním běžet a dát si malý závod. Předpokladem je, že jste na volném prostranství, kde vás nemůže nic ohrozit. Zkuste si dát s dětmi krátkou turistickou túru, kterou potomci zvládnou. Pochopí tak, že příjemný pohyb se dá spojit s poznáváním. Předškolní děti mohou vyzkoušet třeba bruslení na ledě.

Můžete pozvolna a nenásilně hledat sport, který dítě bude bavit a vybije při něm svoji energii. Je skvělé, když rodiče zálibu v nějakém sportu sdílejí se svými dětmi, třeba plavání nebo jízdu na kole či turistiku. Sport se tak může stát pojítkem dětí a rodičů i do budoucna a zdrojem zábavy, legrace i relaxace.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.