Endorfin

Lidský organismus si dokáže vytvářet látky podobné narkotikům. Jedná se o hormony, které nazýváme endorfiny. Umí právě tak jako narkotika blokovat bolest a umí také vyvolávat enormní pocity blaha


​Endorfin je též nazýván jako hormon štěstí, protože poté, co se uvolní do mozku, pocítí člověk dobrou náladu a návaly radosti a štěstí. Tento hormon bývá vyplavován do těla při stresu a svalové zátěži, při sportování, sexu ale třeba i při porodu.

Endorfiny hrají důležitou roli při regulaci teploty lidského organismu, při dýchání, imunitních funkcích a při přijmu potravy. Jeho vylučování v mozku podporují některé potraviny, z nichž nejznámější je čokoláda, po níž při stresu a pro zvednutí nálady sáhne téměř každý.

Ke způsobům, jak zvýšit produkci endorfinů, patří i cvičení. Při pohybech prováděných během cvičení jako cyklistika či plavání se naše levá mozková hemisféra dostává do stavu odpočinku a pravá hemisféra se aktivuje. Tím se zlepšuje naše psychická nálada. Ke zvýšení hladiny endorfinů dochází už po deseti minutách cvičení.

Vliv na hladinu hormonu štěstí mají také radostné prožitky, masáže, sexuální stimulace, adrenalinové sporty a dokonce i vyhřívání se na slunci.

03.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 092 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?