Meduňka účinky a pěstování

Meduňka lékařská je mezi lidmi velmi oblíbená zejména pro svoji citronovou vůni, ale také pro spoustu zdravotních benefitů, které lidskému tělu nabízí. Její pěstování navíc není nijak náročné a daří se jí jak na zahradě, tak na balkoně v květináči. Jaké jsou konkrétní meduňkové účinky na lidský organismus a jak si vypěstovat tu nejhezčí bylinu v okolí?

Meduňka pěstování

Meduňku je možné vypěstovat buď přímo ze semínek, anebo si již vyrostlou meduňku zakupte v zahradnictví. Jedná se o trvalku, která není vůbec náročná, a tak by rozhodně neměla chybět v žádné bylinkové zahrádce. Ideální pěstování meduňky by mělo probíhat na sluníčku, nicméně dostatečně se bylince daří i v polostínu. Čím více přísunu slunečního světla však meduňka má, o to intenzivnější vůní se může pochlubit. Jaká půda je pro pěstování meduňky nejlepší? Hlinitopísčitá či zcela písečná půda představují nejlepší možnou variantu.

Pokud budete meduňku pěstovat v květináči na balkoně či na parapetu za oknem, zajistěte jí nejen dostatek světla a tepla, ale také prostor v květináči. Kořeny meduňky běžně rostou do hloubky 30 centimetrů. Pokud tak chcete, aby se jí krásně dařilo i mimo záhon, dopřejte jí dostatek místa. Zalévejte podle potřeby a zhruba jednou za tři týdny rostlinku přihnojte.

Meduňka účinky

Značný vliv má meduňka na lidskou psychiku, kterou pomáhá zklidňovat, přispívá k lepšímu spánku i bojuje proti stresu. Stejně tak jsou účinky meduňky vyhledávané při menstruaci, jelikož meduňkový čaj zmírňuje menstruační bolesti. Po této citronově voňavé bylince sáhněte i v momentě, kdy vás trápí zažívací problémy spojené s nadýmáním. Obdobně jako i jiné bylinky pro zdraví, tak i meduňka zmírňuje bolesti hlavy a snižuje vysoký krevní tlak. V neposlední řadě se mezi pozitivní účinky meduňky lékařské řadí schopnost urychlení léčby oparů.

Meduňka na spaní

Pro ty, kteří se večer v posteli převalují dlouhé minuty, než se jim konečně podaří zabrat, by měli vyzkoušet meduňkový čaj. Ten lidské tělo i mysl zklidní a pomůže rychleji a zároveň i kvalitněji usnout. Meduňka jako bylina na spaní se tak doporučuje všem osobám, které zejména kvůli psychickým problémům mají problémy se spánkem či s usínáním. Aby byla meduňka jako bylina na spaní co nejúčinnější, připravujte si 3x denně meduňkový čaj s medem. Případně jeden šálek čaje nahraďte limonádou z meduňkového sirupu. Chutný je meduňkový sirup s perlivou i neperlivou vodou a ideálně i s plátkem citronu.

Meduňka nežádoucí účinky

Přestože se meduňka lékařská řadí mezi vhodné bylinky pro zdraví, u citlivějších jedinců může dojít k alergické reakci. Vždy meduňku využívejte v přiměřeném množství, tedy si například nepřipravujte více jak tři šálky meduňkového čaje denně. Stejně tak je vhodné bylinku nekonzumovat déle jak dva měsíce vkuse. Nadbytek meduňky může způsobovat bolesti hlavy a nadýmání.

Meduňka v těhotenství

Spousta bylinek se během těhotenství příliš nedoporučuje. Nicméně meduňka v těhotenství povolená je a ještě navíc velmi doporučována. Meduňka v těhotenství totiž dokáže nejen zklidňovat, ale také pomáhat s ranními nevolnostmi nebo bolestmi hlavy. Vždy však bylinku používejte v rozumném množství, a to ať už ve formě meduňkového čaje nebo meduňkového sirupu. Stejně tak skvělý je fenykl v těhotenství, neboť pomáhá nejen zmírňovat střevní potíže, ale taktéž fenykl v těhotenství podporuje tvorbu mléka.

Tipy na využití meduňky lékařské

Pokud se zrovna snažíte přijít na to, jak zhubnout boky či rovnou celé tělo, meduňkový čaj může být skvělým pomocníkem. Neobsahuje totiž žádné cukry a naopak pomáhá se snazším trávením. Pokud si vážně pohráváte s myšlenkou, jak zhubnout boky, doporučujeme do akce zapojit rovnou i bylinky na hubnutí. Mezi ty patří například kopřiva, cesmína paraguayská anebo guarana. Vyhledávané jsou bylinky na hubnutí jako kopřiva právě v kombinaci s meduňkou, která bylinným směsím dodá lepší aroma i chuť.

1

Meduňkový čaj

Pokud si meduňku pěstujete vlastní, není nic snazšího, než si připravit domácí meduňkový čaj. V opačném případě se meduňkové čaje hojně prodávají v obchodech se zdravou výživou. Zakoupit je meduňkový čaj mimo jiné možné na internetových stránkách Pilulka. Kromě toho, že čaj bojuje proti nespavosti, jak již bylo zmíněno výše, je vhodný i při bolesti v krku nebo k uklidnění. Příprava meduňkového čaje je navíc velmi jednoduchá. Lístky si natrhejte, nechejte je usušit a následně je rozdrťte. Takto usušenou a rozdrcenou meduňku zalijte horkou vodou a zhruba po třech minutách je čaj připravený.

2

Meduňka sirup

Obdobně jako u meduňkového čaje, tak i v případě meduňkového sirupu má konzument dvě možnosti. Buď si meduňkový sirup připraví sám, nebo si jej zakoupí například na e-shopu Grizli. Sirup je velmi často připravovaný i v restauracích a zejména v letních měsících se jedná o příjemné osvěžení.

Ingredience:

  • 1 hrnek cukru
  • 1 hrnek vody
  • 1 šálek lístků meduňky

Postup:

Smíchejte dohromady všechny 3 ingredience ve středním hrnci a na středně vysoké teplotě. Za občasného míchání přiveďte k varu a vařte 1 minutu nebo dokud se cukr nerozpustí. Následně směs odstraňte z ohně a nechejte ji 30 minut odstát.

Přes drátěné sítko nalijte tekutinu do vzduchotěsné nádoby, listy meduňky vyhoďte. Nádoby přikryjte a chlaďte 4 hodiny. Sirup lze uchovávat v chladničce až 1 měsíc.

Kromě meduňkového sirupu doporučujeme vyzkoušet i recept na bezový sirup, který je stejně tak osvěžující.

3

Meduňkový olej

Mít doma v záloze meduňkový olej určitě není na škodu. Dokáže totiž vyčistit znečištěnou pleť, bojovat proti akné a stejně tak je olejíček schopný vyzrát na opary. Obdobně jako meduňkový čaj dokáže bojovat proti nespavosti a díky své příjemné vůni zklidňuje. Nejedná se však o olejíček, který by bylo vhodné používat v těhotenství nebo s ním masírovat.

Pokud chcete svoji meduňkovou sbírku rozšířit, zkuste se v zahradnictvích porozhlédnout po limetkové či mandarinkové meduňce.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.