8 potravin proti stárnutí: Zelná šťáva a zelený čaj jako elixír nesmrtelnosti

Možná znáte hru Karla Čapka nazvanou Věc Makropulos. Řeší otázku nesmrtelnosti a hledání způsobu, jak si prodloužit život. Zkrátka pátrá po vytouženém elixíru mládí.

ˇ

Spousta lidí už ho hledala, vzpomeňme třeba dobu císaře Rudolfa II., kdy byla Praha plná alchymistů, kteří ho měli pro svého panovníka připravit. Ženy odnepaměti touží po přípravku, který by jim zachoval věčnou mladost a ani muži už dnes nejsou imunní vůči snahám kosmetických firem vnutit vám drahé krémy proti stárnutí pleti a vráskám.

Přitom spoustu věcí máte ve svých rukou. Existují potraviny, které dokážou zpomalit nejenom stárnutí pleti, ale i organismu. Elixíry mládí máte kolem sebe, jenom po nich sáhnout. Nevěříte?

Opravdu je to tak. Celá řada zdánlivě obyčejných potravin vám pomůže zpomalit proces stárnutí. Zvládne to daleko lépe než předražené luxusní krémy a jiné výrobky kosmetických firem. Navíc se vám to podaří s daleko menšími finančními náklady. Zkrátka a jednoduše proti stárnutí vám mnohem více pomůže kvalitní a zdravá strava plná vitamínů a antioxidantů. Nejdůležitější je především výživa pro tělo. Jestliže nedodáte svému tělu kvalitní výživu, nepomohou vám sebedražší krémy. Jenom tím vyhodíte spousty peněz.

Pokud ale bude váš jídelníček obsahovat správné potraviny, mnohem snáz se ubráníte působení volných radikálů, které je příčinou stárnutí pleti. Kvalitní jídlo je základem, dodá výživu vnitřním orgánům. Správná vnitřní rovnováha a dostatečné zásobení vitamíny a minerály se potom pozitivně projeví na stavu vaší pokožky, vlasů i nehtů. Které potraviny byste určitě měli zařadit do svého jídelníčku?

1. Zelený čaj

Dopřejte si denně alespoň jeden šálek zeleného čaje. Je to skutečný elixír, který rozproudí metabolismus, spaluje tuky, zkrátka omlazuje a zlepšuje látkovou výměnu, navíc obsahuje spoustu antioxidantů. Pomáhá zregenerovat poškozené buňky. Kůže pak lépe odolává slunečnímu záření. Můžete kůži ošetřovat například tonikem (silný odvar) či tinkturou ze zeleného čaje, nebo si zeleným čajem oplachovat vlasy.

2. Rajčata

Název rajská jablka skutečně sedí. Tuhle zeleninu byste si měli dopřávat pravidelně, jde opravdu o rajský plod. Obsahuje totiž hodně beta-karotenu. Provitamin A je rytířem, chránícím vaši pokožku, díky němu navíc kůže získává zlatohnědou barvu. Velké množství lykopenu (další karotenoid) v rajčatech výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny a omlazuje organismus – pomáhá kůži vyrovnat se s UV zářením, snižuje cholesterol, podporuje imunitu.

3. Hořká čokoláda

Čokoláda s vysokým podílem kakaa (70% a více) má velké množství flavonoidů, tedy antioxidantů. Působí protistresově, protože má vysoký obsah hořčíku a jak známo stres je jedním z iniciátorů stárnutí. Jde o výborné přírodní antidepresivum a jak známo, pocity marnosti, osamění, depresivní stavy jenom podporují stárnutí. Při konzumaci čokolády se také uvolňují hormony štěstí a uspokojení. Pleti skvěle pomohou třeba i čokoládové zábaly nebo koupele, bude po nich jemná, hebká a vy se budete cítit psychicky dobře.

4. Olivový olej

Tekutý antioxidant vyznávají hlavně středomořské národy a my bychom se od nich měli poučit. Vynikající vliv olivového oleje na srdce, cévní systém, snížení cholesterolu a krevního tlaku, vyšší citlivost na inzulín, to vše je prokázáno – olej vás omladí zevnitř. Stejně blahodárný vliv ale má i na kůži. Proto různé zábaly a koupele lze jenom doporučit. Pokožka po nich bude hladká, hebká na dotek a výborně vyživená.

5. Borůvky

Modré kuličky borůvek jsou doslova nabité antioxidanty. Obsahují spoustu vitamínu C, který má také nemalý vliv na pokožku. Regulace krevního cukru, snížení cholesterolu, prevence vzniku nádorového bujení, ochrana pokožky před UV zářením – všechny tyto úkoly malé nenápadné kuličky zvládnou. Borůvky pomáhají i při regeneraci sliznic. Dezinfikují a čistí i močové cesty.

6. Ryby

Mořské i sladkovodní ryby obsahují omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které mají vliv a elasticitu pokožky, ale i spoustu dalších orgánů v těle. Díky nim bude pokožka hebká, jemná a vyživená. A to nemluvě o tom, že rybí tuk – v té přírodní podobě, tedy v rybách pomáhá srdci, snižuje cholesterol. Rybí kolagen vyhlazuje vrásky, zajistí elasticitu kůže, pomůže i při akné nebo celulitidě.

7. Zelí

Zásobárna vitamínu C, která posiluje imunitu. Nevylévejte šťávu ze zelí, ale vypijte ji. Není lepší způsob, jak si pročistit krev, játra a ledviny. Protože je kůže zrcadlem stavu vnitřních orgánů, takové vnitřní gruntování je k nezaplacení. Vaše pokožka vám za něj poděkuje, nehledě k tomu, že vláknina ze zelí důkladně pročistí i každý záhyb vašich střev.

8. Avokádo

Nenasycené mastné kyseliny, spousta vitamínu E, ale i vitamíny B a C, to všechno jsou důvody, proč je avokádo v posledních letech tak oblíbené. Budete-li ho pravidelně jíst, buďte si jisti, že vám bude hydratovat pokožku lépe než jakýkoli drahý krém. Protože pomáhá tvorbě kolagenu, vyživíte s ním svoji kůži. Výborným prostředkem, jak pomoci unavené pleti jsou i pleťové masky z avokáda.

Neustále je dobré, mít na paměti také to, že je třeba trénovat hlavu a mozek – čtením, logickými úlohami apod. Společně se stravou a pohybem můžete tak částěčně předejít civilizačním chorobám, jako je například Alzheimerova choroba!

Zapomeňte na alkohol a jednoduché cukry

Existují ale i potraviny, které naopak stárnutí pleti přímo způsobují. Je to především alkohol, který pleť dehydratuje a pouští do oběhu volné radikály. Všimněte si schválně někdy, jakou mají pleť notoričtí alkoholici. Přemíra jednoduchých cukrů má také neblahý vliv na množství kolagenu a elastinu. Jednoduše řečeno přecpávání sladkým kůži určitě neprospívá.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.