Alzheimerova choroba - příznaky a stádia

Alzheimerova choroba - jedná se o degenerativní postižení mozku, které způsobuje poškození a úpadek jeho činností, jde o nejčastější demenci vůbec.

V prvních stádiích Alzheimerovy nemoci začíná degenerovat mozková část zvaná hipokampus. Jedná se o část mozku, která uchovává vzpomínky. Hipokampus se u pacientů zmenšuje a spojení mezi ním a prefrontální kůrou se ještě navíc ztenčuje. Mozek tak přestává zpracovávat krátkodobé vzpomínky.

Alzheimerova choroba příznaky

Průběh nemoci nastupuje pomalu a příznaky se tak objevují postupně.

 • Poruchy paměti: Rychlé zapomínání, opakování stejných otázek, zapomínání důležitých dat, pravidelné ztrácení předmětů
 • Problémy s plánováním či řešením úkolů: Problém s následováním receptu, placení měsíčních účtů, nákupy
 • Porucha jazykových schopností: Obtížné hledání těch správných slov, mezery v řeči, používání špatných či zjednodušených slov, problém vnímat konverzaci
 • Snížená orientace v prostoru: Ztrácení se, problém s nalezením správné cesty, zapomínání dat, špatná orientace v čase
 • Změna chování: Apatie, deprese, zmatenost, úzkost, zvýšená vznětlivost, blouznění

Pravděpodobnost výskytu nemoci se zvyšuje s věkem, naopak se ale snižuje s vyšším vzděláním! Dalším rizikovým faktorem mohou být otřesy mozku a jistou roli může hrát také dědičnost.

Stařecká demence

Demence může mít řadu příčin, nejčastější příčinou demence je však právě Alzheimerova choroba. Jasné příčiny nejsou dosud jasně definovány, určité riziko představuje věk a případný podíl může mít dědičnost a další faktory. Alzheimerova choroba stojí za 50–60 % případy demence.

Dalšími typy demence jsou například :

 • vaskulární demence
 • demence s Lewyho tělísky 
 • frontotemporální demence.

Alzheimerův test

Chcete zjistit, zda-li trpíte či netrpíte Alzheimerovou chorobou? Nápomocný vám může být zkouška za pomocí jednoduchého testu on-line z domova. Příslušné testy najdete dostupné na vybraných online stránkách zabývajících se problematikou Alzheimerovy choroby.

Otestujte sebe, nebo test vyplňte s někým, u koho máte podezření, že by mohl trpět Alzheimerovu chorobou. A mějte na paměti, že zapomínání není přirozenou součástí stárnutí a není dobré jej brát automaticky na lehkou váhu. Věnujte tak poruchám paměti u svých blízkých, ale i u sebe patřičnou pozornost.

Stádia

Lehká demence
V tomto stádiu bývá nemocný ještě schopný samostatného života. Příznaky jsou mírné, lehce přehlédnutelné

 • Zhoršující se paměť – nemocný se opakovaně ptá na jednu a tu samou věc, zapomíná, kam si co odložil, neustále něco hledá, nevzpomene si na aktuální datum. Může zapomenout vypnout vařič, nebo zastavit vodu.
 • Poruchy komunikace – nemocný má těžkosti s plynulým vyjadřováním. 
 • Neporozumění běžným požadavkům – např. vyplnit složenku, zavolat telefonem.
 • Změny nálady – úzkost nebo deprese, ztráta iniciativy, apatie.

Středně těžká demence
Nemocný již potřebuje celodenní péči svého okolí

 • Výrazné výpadky paměti – nemocný může zapomenout vaše jméno
 • Ztráta schopnosti orientovat se v čase a prostoru – nemocný se ztrácí ve známém městě a neví, jestli je ráno nebo odpoledne.
 • Potřebuje pomoc při umývání, oblékání – například si obleče nejprve kalhoty a potom až spodní prádlo.
 • Nemocnému ubývá slovní zásoba
 • Změny chování – počátky egocentrismu, podezíravostu, negativismu.

Těžká forma demence
Nemocný je zcela závislý na pomoci druhých osob

 • Pokročilá ztráta paměti – pacient nemusí poznat své nejbližší, může dojít i ke ztrátě vlastní identity.
 • Těžká porucha řeči – zpočátku přicházejí srozumitelná slova a nesrozumitelnými zvuky, postupně začnou nesrozumitelné projevy převládat.
 • Pohyblivost se snižuje
 • Poruchy příjmy potravy – nemocný může mít poruchu polykání potravy. Také může jídlo odmítat úplně, což zapříčiňuje chybějící motivace a apatie.
 • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem a funkcí střev.

Alzheimerova choroba léčba

Nemoc nelze zcela vyléčit.

Včasným rozpoznáním a léčbou můžete ale zpomalit její vývoj a zlepšit pacientův stav natolik, že bude dlouhodobě soběstačnější. V prvotních stádiích nemoci se podávají kognitiva, což jsou látky, které brání odbourávání acetylcholinu, ten je nezbytný pro přenos nervových signálů.

Dalšími léky , které se podávají v rozvinutých stádiích jsou:

 • neuroleptika a antidepresiva - odstraňujícími agresivitu a neklid
 • hypnotika - která napomáhají nemocným spát
 • anxiolytika - na tlumení úzkosti.

Nejdůležitější je ale rodinné zázemí a péče okolí. Jedná se nejen o fyzickou poruchu, nemoc se rychleji rozvíjí také při opomíjené psychické podpoře. Jedinou prevencí je proto rozvíjení mozkové aktivity a to především ve vyšším věku.

Nemocný musí pravidelně navštěvovat k lékaři,  ale s některými příznaky provázejícími tuto chorobu si můžete pomoci i v zázemí domova.

Bylinky:

Proti úzkostem a depresím lze vyzkoušet například výtažek z třezalky nebo kombinaci této byliny ve směsi s lípou a vrbkou úzkolistou, která navíc zároveň působí také proti nespavosti. Dobré účinky při Alzheimerově chorobě jsou pozorovány u jinanu dvoulaločného, který pomáhá zmírnit pomatenost, zapomnětlivost a úzkosti.


Zdravotní cviky

Posilování mozku učením, čtením, hrou, luštěním sudoku nebo třeba křížovek.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře neprodleně navštivte při vypozorování některého z příznaku. Odborník obvykle diagnostikuje nemoc právě za pomocí klinických příznaků.

Následovat pak může magnetická rezonance mozku, scintigrafická tomografie (zjišťuje pomocí přístroje prokrvení mozku) nebo vyšetření mozkomíšního moku (punkcí z prostoru mezi obratli). Někdy se také dále provádí neuropsychologické vyšetření.

Prevence

Prevencí je zdravý životní styl a neustálé cvičení mozku skrze učení se a zkoumání nových věcí.

​Hledáte jiné nemoci?

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak - hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

04.05.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 677 002 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?