Bylinné čaje na spaní a uklidnění

Jakmile někoho trápí potíže s usínáním, časté buzení nebo jakékoliv jiné problémy spojené se spánkem, mohou být skvělým řešením bylinné čaje na spaní. Na rozdíl od prášků do sebe člověk nedostane zbytečné množství chemie a na výběr je navíc hned několik druhů. Nejoblíbenějším je asi heřmánek, jaké jsou ty další?

Co vyzkoušet pro lepší spaní?

Ruku v ruce se současnou zrychlenou dobou jdou problémy, jako je nespavost, dlouhá doba usínání, ale také stres, který negativně ovlivňuje nejen spánek, ale celkový stav těla. Člověk by se tak v prvé řadě měl snažit o celkové zklidnění těla. Toho může být docíleno například meditací, jógou nebo jinými oddechovými cvičeními. Během meditace je zároveň kladený velký důraz na dýchání, které taktéž napomáhá k lepšímu spánku. Ideálně by si také každý z nás měl vytvořit spánkový harmonogram, který zajistí usínání i vstávání vesměs vždy ve stejnou dobu.

Před ulehnutím do postele zkuste vynechat všechny rušivé elementy, zejména telefon s počítačem, které narušují spánkový režim. Místo toho si alespoň deset minut před spaním čtěte, poslouchejte relaxační hudbu nebo si užijte bylinnou koupel. Také si před spaním vyvětrejte, udržujte v místnosti tmu, případně do služby povolejte masku na oči či špunty do uší. Jakmile nepomůže nic z uvedeného, přichází na scénu byliny na spaní. V momentě, kdy s problémy nepomohou ani ty, nezbyde nic jiného, než vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké jsou bylinky na uklidnění?

Ať už na zlepšení spánku, odstranění stresu nebo zkrátka na uklidnění, doporučuje se mnoho bylinek. Výsledná volba záleží nejen na tom, jaké benefity vybraná bylinka nabízí, ale také jak konzumentovi chutná. Oblíbený je meduňkový čaj, který se zároveň používá pro léčbu bolestí hlavy či menstruačních bolestí. Dále se dá mezi bylinky na uklidnění zařadit heřmánek, který dokonce snižuje úzkost. Stejné účinky pak nabízí také ashwagandha nebo máta. Ve vybraných lékárnách, prodejnách se zdravou výživou nebo na e-shopu Grizly jsou k dostání také směsi, které kombinují několik druhů bylinek na uklidnění a slibují tak o něco lepší výsledky.

Vhodné bylinky na spánek

Otázka „Co na spaní?“ má obvykle velmi podobnou odpověď jako otázka, jaké bylinky využít pro dosažení lepšího spánku. Nejčastěji se bylinky podávají formou čaje na uklidnění, případně i jako kapky nebo cucavé pastilky. Mezi bylinky na spaní se řadí například heřmánek, máta, levandule, meduňka, ashwagandha anebo hloh.

1

Heřmánkový čaj na spaní

Mezi oblíbené bylinky na nespavost patří heřmánek, který lze zakoupit buď na internetových stránkách Pilulky nebo si jej natrhat a nasušit na většině luk. Obecně se může heřmánek pochlubit zklidňujícími účinky, což z něj dělá bylinu vhodnou na spaní, i odstraňování napětí. Pravidelná konzumace heřmánkového čaje by se měla zasloužit o odstranění problémů s nespavostí. Důležité je však neopomínat výše zmíněné spánkové návyky, jako je ulehání a vstávání ve stejnou dobu nebo větrání ložnice.

2

Máta jako byliny na spaní

Užitečnou bylinkou na spánek je také máta, zejména máta peprná, která svojí intenzivní vůní snižuje napětí, úzkosti a stres. Obecně se ve své domácnosti vyplatí pěstovat mátu, poslouží totiž nejen jako čaj na spánek, ale také jako ingredience do domácích limonád. Výtečná je například domácí okurková limonáda s mátou. Právě kvůli své chuti je máta peprná jednou z nejvyhledávanějších bylinek na spaní. Velmi často se také tato bylinka využívá v aromaterapii, tedy nejen jako ingredience do čaje na uklidnění.

3

Levandulový čaj na spánek

Levandule se může pochlubit nejen zklidňujícími účinky, ale také tím, že zlepšuje kvalitu spánku. Z toho důvodu jsou na trhu natolik populární levandulové polštářky nebo pytlíčky na provonění místnosti. Pozadu však nestojí ani levandulový čaj na spaní, který pozitivně ovlivňuje nervový systém. A i v tomto případě se dá levandule využít do domácích drinků, stejně jako máta. V neposlední řadě se prodává několik doplňků stravy, které obsahují levanduli. Dalo by se tak říci, že se jedná o jednu z nejsilnějších bylinek na spaní. Důvodem je především fakt, že tělo nejen zbavuje stresu, ale ještě navíc přímo bojuje proti nespavosti.

4

Ashwagandhový čaj na spaní

Na první pohled jazykolam, na druhý skvělá bylinka na spánek, to je ashwagandha. Využívaná je zejména v ayurvédské medicíně, kde opět snižuje napětí a odbourává stres. Díky tomu figuruje jako jedna z dalších možností nejsilnějších bylinek na spaní. Celkově ashwagandha zlepšuje kvalitu spánku, proto se doporučuje nejen jako bylinka na nespavost, ale také jako prevence spánkových problémů. Jelikož se však jedná o poměrně silného pomocníka, je lepší se ohledně konzumace prvně poradit s lékařem. Po troškách ashwagandha zajistí dobrý spánek, a to u mladších i starších generací.

5

Hloh jako čaj na spánek

V neposlední řadě dobrý spánek zajistí hloh, který se stejně tak využívá pro zdraví srdce. Na výběr je v kategorii „co na spánek“ hloh především proto, že uvolňuje svaly. Spíše tak než na psychické problémy se soustředí na ty fyzické, které mohou negativně ovlivňovat spánek. Čaj na spaní z hlohu zkracuje dobu potřebnou pro usnutí a zlepšuje kvalitu spánku. Podobné léčivé účinky má také jitrocel, který se ovšem dá snáz pořídit. Jak jitrocel, tak hloh se obvykle konzumují formou čaje, který v tomto případě zatočí s bezesnými nocemi.

Jak si připravit bylinné čaje na spaní?

Důležité je vodu na čaj nevařit na 100 °C, ale ideálně na 80 °C. Při této teplotě dojde k zachování léčivých složek. Postup je pak zcela jednoduchý, do připraveného hrnečku vložte sítko se zhruba dvěma čajovými lžícemi vybrané bylinky a zalijte je ohřátou vodou. Následně nechejte bylinný čaj na spaní vylouhovat, a to přibližně 5-10 minut, následně jej ještě zatepla vypijte. Věděli jste, že příprava čaje dokonce zlepšuje náladu, nejen spánek? Vhodné je také zmínit, že vypít by se měl čaj na spánek zhruba hodinu před ulehnutím, aby došlo k požadovaným účinkům a zároveň aby se tělo před spaním zbytečně nepřepíjelo.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.