Levné potraviny: Jak se stravovat levně a zdravě

Základem je pestrost

Možná občas slyšíte o nějaké úžasné superprospěšné potravině, která ale stojí nehorázné sumy, tudíž není možné konzumovat ji pravidelně. Zapomeňte na ni. Spíše se soustřeďte na to, aby byla vaše strava vyvážená a dostatečně pestrá.   

Vyhněte se fast foodům a polotovarům

Zajít si pro rychlé občerstvení se zdá být dobrým řešením, když máte hlad. Také ceny jsou často příznivé. Ale přiznejme si, že se takové jídlo skládá zejména z bílého pečiva, tučné omáčky, ubohého plátku masa a ještě ubožejšího plátku zeleniny.

A nesmíme samozřejmě zapomenout na hranolky doslova nasáklé přepáleným olejem. Může takové jídlo dodat vašemu tělu nezbytné živiny? Nejsou to tak trochu vyhozené peníze?

Stejné je to i s polotovary a dalšími instantními pamlsky. Tato jídla nejenže neobsahují žádné vitaminy a minerály, ale navíc v nich můžeme najít velké množství cukru, nejrůznější chemické látky, ale také nadměrné množství soli, což může způsobit velmi nebezpečné zdravotní obtíže.

Superpotraviny za pár korun

V současné době získaly velkou popularitu tzv. superpotraviny. Jedná se o potraviny a produkty, které jsou velmi bohaté na vitaminy, minerály a enzymy. Často se necháváme zlákat jen exotickými plodinami, které nám občas mohou i pěkně provětrat peněženku.

Přitom si vůbec neuvědomujeme, že mnoho z těch nejprospěšnějších plodin pochází z našich luhů a hájů a lze je pořídit za pár korun.

Jednou z takových potravin je například zelí (i kysané), které má blahodárné účinky na zažívání a je bohatým zdrojem vitaminů. Dále to můžou být nejrůznější semínka, například lněná. Ovesné vločky, přirozeně bezlepková pohanka, jáhly, které obsahují velké množství železa.

Dalším úžasným zdrojem antioxidantů jsou například borůvky a brusinky, a to i sušené. Významné jsou luštěniny, dýně, med, česnek, hlíva ústřičná a v neposlední řadě také například listy pampelišky.

V jednoduchosti je krása

Nejlepší cesta je často ta nejjednodušší, proto se při nákupu soustřeďte hlavně na potraviny ve své přirozené podobě.

Pokud například kupujete jogurty, vybírejte si čistě bílé, neslazené. Doma si je pak přece můžete ochutit podle vlastního vkusu. Dostali jste chuť na sladké? Co takhle salát ze sezónního místního ovoce?

Ty nejzdravější potraviny máme často přímo pod nosem a přitom je přehlížíme. Co takhle zelenina? Zkuste do svého jídelníčku zařadit více zeleniny a ubrat přílohy a pečivo, uvidíte, že vás to nezruinuje a vaše tělo vám bude vděčné.

Pokud hledáte nějakou alternativu k masu, vyzkoušejte třeba tofu nebo tempeh.

Do it yourself

Máte kladný vztah k vaření? Zkoušejte dělat věci po svém! Máte-li chuť na müsli, namíchejte si svou vlastní směs oříšků, semínek a ovoce. 

Když vás honí chutě na hranolky, upečte si z brambor vlastní. Máte v oblibě pomazánky? Zapátrejte po zdravých receptech a udělejte si jednoduše podle sebe.

Výhoda toho, že si místo kupovaných produktů uděláte domácí alternativu, tkví nejen v tom, že za “méně peněz budete mít více muziky”, ale také v tom, že budete mít jistotu, že vaše domácí výrobky neobsahují žádné chemické látky.

Užívejte si nákup potravin

Nákupy jsou většinou považované za nutné zlo. Zpravidla jde o to rychle popadnout tu nejlevnější variantu a běžet domů. Přestaňte se odbývat a začněte si nákupy užívat! Zaměřte se na lokální potraviny a ovoce a zeleninu nakupujte podle toho, jestli je jejich sezóna.

TIP: Nebaví vás ztrácet čas v přeplněných supermarketech? Vyzkoušejte nakupování přes Tipli a poznejte nový svět. Potraviny si můžete objednat online, využít zajímavé slevy a ještě se vám část peněz vrátí! Vše je 100% bezpečné. Objednejte si teď například vynikající lokální potraviny se slevou.

Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?

© COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.