Opravdu je fast food tak nezdravou volbou?

Se stále se zrychlujícím životním stylem je fast food mezi lidmi daleko vyhledávanější než kdy dřív. Výhod rychlého stravování je hned několik, nabídky pokrmů jsou poměrně pestré, cenově příznivé a naservírované během několika málo minut. Součástí fast foodové nabídky je však spousta nezdravých surovin, které se v delším horizontu mohou negativně projevovat na našem těle, a to nejen formou obezity. Jaké další výhody a nevýhody se s fast food restauracemi pojí?

Fast food restaurant a historie

Vznik restaurací s rychlým občerstvením je datován do 20. století, nicméně již dříve se podávaly obdobné pokrmy, jako je například oblíbené anglické fish and chips. Později se ke smažené rybě a hranolkům přidala drůbež, zejména kuřata, která na menu jednotlivých fast food restaurací převládají dodnes. Dlouho na sebe však nenechaly čekat ani fast foody zaměřující se na prodej kebabu nebo pizzy. I na dnešním trhu se nachází spousta fast foodových pizzerií, které mají vlastní pizza recept, a snaží se zákazníkům zprostředkovat chutný a rychlý oběd či jakékoliv jiné jídlo.

Drive-in fastfoody

Aby si rychlé občerstvení našlo další a další příznivce, rozhodli se ve Spojených státech představit drive-in restaurace. Lidé ve svých automobilech přijeli k restauraci, objednali si hamburger a za pár minut spokojení opět odjížděli. Rychlé občerstvení se tak stalo symbolem rychlosti, pohodlnosti, nových chutí i nízkých cen.

V dnešní době patří Spojené státy k fast foodové velmoci, která má pobočky s rychlým občerstvením doslova na každém kroku. Drtivá většina řetězců, které fungují i v České republice, má původ právě v USA. Jedná se konkrétně o McDonald’s, KFC, Domino’s Pizza, Burger King a samozřejmě také o Starbucks.

Co je to nezdravé jídlo

Nezdravé jídlo je označení zejména pro kaloricky nevyváženou stravu, která rozhodně neodpovídá zdravému životnímu stylu. V pokrmech převažují jednoduché sacharidy, které doplňuje vysoké množství soli a nasycených tuků. Oproti zdravému životnímu stylu a s tím spojeným stravováním má nezdravé jídlo nízkou nutriční hodnotu, která je pro tělo klíčová. Na rozdíl od zdraví prospěšných pokrmů mohou být tyto ochuzeny o vitaminy, minerály či jiné důležité látky. Z důvodu nevhodného složení po nějakém čase dochází k navyšování tukových zásob a ruku v ruce s tím jde obezita i jiné nemoci. Obezita pak může dojít do takového stádia, že bude hrozit podvázání žaludku. Doporučované je podvázání žaludku obvykle jedincům s BMI kolem 40.

Zdravé vs. nezdravé jídlo

Oproti tomu zdravé jídlo svému konzumentovi nabídne porci vitaminů, minerálních látek a daleko menší množství prázdných kalorií. Mezi zdravé ingredience se řadí například:

  • ovoce,
  • zelenina,
  • celozrnné pečivo,
  • ovesné vločky,
  • luštěniny,
  • ryby,
  • vejce.

Kombinací nejen zmíněných surovin je tak jednoduché zhotovit zdravé večeře, obědy i snídaně nebo svačiny, které tělu dodají, co vyžaduje.

Zhubněte bez námahy a stresu s KetoFit

Kdežto nezdravé jídlo místo vitaminů obsahuje prázdné kalorie nabité tuky a cukry. A velmi často se právě nezdravé jídlo = fast food restaurant. Jedná se o vysoce zpracovaná jídla typu zmrzlina, sladkosti, hranolky, nugetky a podobně.

Dopad nezdravého stravování na lidské tělo

Fast foody, které servírují pouze pokrmy plné jednoduchých cukrů a tuků, mohou v konzumentech vyvolat závislost. Ta žadoní, abyste si dopřáli i další tučné dobroty. Ztratit kontrolu nad stravou je tak více než jednoduché. Z toho důvodu bychom své děti neměli pravidelně vodit do fast foodu s sebou, ale raději jim osvojit základy zdravého stravování například v podobě zdravé svačiny do školy. Upřednostnění zdravé svačiny do školy před jídlem z fast foodu děti obdaruje přívalem energie, a to zejména díky vyváženému množství sacharidů, tuků i bílkovin.

Řetězce rychlého občerstvení u nás

Nabídka fast foodů u nás je poměrně rozsáhlá, avšak častokrát mají řetězce rychlého občerstvení v České republice výrazně odlišnou nabídku od domovské země. Jaké konkrétní řetězce v Česku najdeme a nabízejí vůbec nějaké zdravější varianty pokrmů?

1

McDonald’s

Snad vůbec nejznámějším řetězcem rychlého občerstvení je McDonald’s, jehož první pobočka u nás se otevřela v roce 1992 jako fast food Praha. Nyní se nachází v téměř všech větších českých městech. Co se týká nabídky, ta se skládá zejména z hamburgerů, hranolek, nugetek a dezertů. Nicméně dají se najít i takové varianty, které nepředstavují tak velkou kalorickou hrozbu. V případě fast foodu McDonald’s je řeč o kuřecím grilovaném wrapu nebo salátu. Kuřecí wrap je vlastně tortilla recept doplněný zeleninou, kuřecím masem a medovo-hořčicovou omáčkou

2

KFC

Dalším fast foodem, do kterého je v České republice možné zavítat, je KFC. Stejně jako McDonald’s, tak i KFC se do paměti lidí vžilo jako fast food Praha, protože první pobočka se v roce 1994 otevřela právě tady, ve Vodičkově ulici. Napříč světem se KFC proslavilo svými kuřecími křídly, které si hosté mohou dopřát jak samotné, tak ve výhodném menu s přílohou i nápojem. Nejméně kalorií, pokud se máte v plánu dostatečně najíst, obsahuje twister. Jeho základ, stejně jako u předchozí řetězce rychlého občerstvení, tvoří tortilla recept, který skvěle doplní nejen obědy, ale také zdravé večeře.

3

Burger King

Další americký fast food restaurant představuje Burger King, který, jak již název vypovídá, svým zákazníkům prodává především hamburgery. I zde měla první Burger King fast food Praha, k otevření pobočky došlo v roce 2008. V tomto případě budete však zdravější variantu hledat obtížněji, o něco vhodnější možností jsou alespoň nabízené pockety. Nicméně plusem je, že se v nabídce nachází i vegetariánský hamburger. Pokud chcete vegetariánský hamburger ochutnat, hledejte jej pod označením veggie burger.

4

Pizza Hut

O něco originálnější fast foody představují pobočky Pizza Hut, kdy první Pizza Hut restaurace v České republice zkrachovala a následně byla otevřená až v roce 2017, a to opět jako fast food Praha a následně i jako fast food Brno či Ostrava. Přestože pizza z cukety se v nabídce nenachází, nespočet jiných druhů ano a stejně tak tu najdeme těstoviny, kuřecí křídla nebo pečené brambory. Zákazníci mají na výběr z několika různých variant, avšak žádná není zrovna v souladu se zdravým stravováním.

Ačkoliv fast foody mnohdy nabízejí o něco zdravější varianty, stále se nejedná o možnost pravidelného stravování, chce-li si člověk udržet nejen přijatelnou váhu, ale i vyrovnané nutriční hodnoty pokrmu. Při minimu času si tak spíše zkuste připravit zdravý a rychlý oběd, jako je například kuskus. K přípravě nutričně vyváženějších pokrmů doporučujeme využít produkty Slimpasta, které představují nízkokalorické dresinky či hotová jídla.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.