Co čekat od podvázání žaludku?

Podvázání žaludku, známé také jako bariatrická operace, se využívá jako jeden ze způsobů léčby obezity. Díky tomu, že dojde k redukci velikosti žaludku, pacient konzumuje daleko méně potravin, než jak tomu bylo před zákrokem. Jaké jsou výsledky bandáže žaludku a v jaké cenové relaci se zákrok pohybuje?

Pro koho je vhodná bariatrická operace?

Vhodná je bariatrická operace pro lidi trpící obezitou, kdy kvůli vysoké nadváze hrozí jiné závažné zdravotní problémy. Těmi mohou být kardiovaskulární onemocnění, s čímž se pojí i vysoký krevní tlak, rakovina, cukrovka nebo také například nemoci dýchacího ústrojí. Žádoucí však před zákrokem je, aby pacient vyzkoušel i základní možnosti hubnutí, jako je zdravý životní styl spojený s cvičením a vyváženým zdravým jídelníčkem. Jakmile u pacienta nedojde ke zlepšení výsledků, začne se teprve v tento moment zamýšlet nad podvázáním žaludku. Obecně se zmenšení žaludku doporučuje pro lidi s BMI nad 40, případně pro jedince s nižším BMI, ale závažnými zdravotními omezeními, kde opět figuruje také vysoký krevní tlak. Jedná se tedy o poslední možnost, ke které se přiklonit, potýká-li se někdo s nadváhou.

Výhody bandáže žaludku

Jasnou výhodou bandáže žaludku je, že dojde k regulaci přijatého množství potravy, díky čemuž může pacient snáze zhubnout nahromaděné kilogramy. Díky bandáži žaludku se bude cítit dříve sytý a pojme tak značně méně stravy, než jak tomu bylo doposud. K rychlejšímu spalování kalorií pomůže i zapojení vybraného druhu cvičení do svého nového životního stylu. Jednat se může například o nějaké cvičení doma, pokud se ostýcháte navštívit fitness centrum. Oblíbená cvičení doma, kterých se může zúčastnit i začátečník, je posilování s vlastní vahou nebo cvičení pomocí gum. Mezi další výhody plikace žaludku patří:

 • snížení rizika zdravotních problémů,
 • zlepšení psychické pohody,
 • trvalé výsledky spojené s váhou.

Nicméně je potřeba si uvědomit, že zmenšení žaludku není vhodné pro všechny lidi s obezitou. O tom, zda podstoupit zákrok, rozhodne vždy lékař.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETODIETU OD KETOMIX

Cena podvázání žaludku

Lišit se může cena podvázání žaludku hned na základě několika faktorů. Jedním z nich je, v jaké části České republiky si pacient nechá plikaci provést. Obvykle nejdražší je to v našem hlavním městě, nicméně stejně tak se k Praze vztahují jedny z nejlepších recenzí. Stejně tak je tomu i u dalších zákroků, ale taktéž například výživový poradce v Praze stojí mnohem více než v malých městech. Dále se cena podvázání žaludku různí podle zkušeností chirurga i vybrané nemocnice/kliniky. Zvážit byste při vybírání konkrétního místa měli nejen cenu, ale také předoperační a pooperační péči a zkušenosti se zmenšením žaludku od jiných pacientů.

Možná rizika a vedlejší účinky plikace žaludku

Mezi nejčastější rizika spojená s plikací žaludku patří infekce, stejně tak ale mohou nastat následující komplikace:

 • krvácení v místě operace,
 • potíže se stravováním,
 • vznik kamenů v žlučníku,
 • nulové výsledky.

Nutno však podotknout, že plikace žaludku patří k poměrně novým, avšak velmi bezpečným operacím, u nichž obvykle dochází k slibovaným výsledkům bez komplikací. Běžnější než rizika spojená s operací jsou následující problémy, kdy se pacient neřídí pokyny lékaře. Nutné je totiž po absolvování zákroku uzpůsobit nejen množství stravy, ale celkový životní styl, kam spadá nejen cvičení, ale také třeba spánkový harmonogram.

Zmenšení žaludku zkušenosti

Většina dostupných zkušeností se zmenšením žaludku potvrzuje pozitivní účinky spojené s operací. Tedy že dotyčný/dotyčná požadované kilogramy opravdu shodili. Jakmile však někdo dává přednost tučným pokrmům místo zdravého jídelníčku, může dojít k rychlému nabrání dalších kilogramů, nikoliv k jejich odstranění. Obecně lze však říci, že zkušenosti jsou dobré i z hlediska posílení psychického zdraví a celkového zlepšení kvality života. Občas se mezi negativními recenzemi objevují vedlejší účinky typu zvracení, nadýmání nebo pálení žáhy. Největším strašákem je ale mimo pálení žáhy návrat nadváhy, a to bezproblémově v řádu několika týdnů.

VYZKOUŠEJTE NÍZKOKALORICKÉ DRESINKY OD SLIMPASTY

Jak se po operaci stravovat?

Důležité je žaludku dopřát dostatek času na zotavení se, tedy upravit stravu. S konkrétním stravovacím plánem by v každém případě měl poradit ošetřující lékař, avšak mezi doporučované rady patří:

 • konzumovat malé porce,
 • jíst často, zhruba 6x denně,
 • sousta důkladně rozkousat,
 • nápoje si dopřát až po jídle.

Ideální je po operaci tekutá strava, z níž se následně přejde na tuhé varianty. Samozřejmě by se měl pacient vyhnout tučným a nezdravým pokrmům, jako je fast food. Myslete na vyvážený poměr živin, kdy se vyplatí navýšit příjem bílkovin.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.