Makroživiny

Název makroživiny je sám o sobě velmi příznačný. Makro znamená velký, takže bychom mohli makroživiny chápat jako velké živiny nebo velkou energii. Je to skutečně tak. Makroživiny jsou pro naše tělo nezbytné a potřebujeme je ve velkém množství, abychom organismu dodali potřebnou energii.

Základní makroživiny

Mezi základní makroživiny, a tedy i naše základní zdroje energie, patří klasická trojice bílkoviny, tuky a sacharidy.

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou svalových buněk a svalových vláken. Proto o nich často můžeme slýchat ve spojitosti s budováním svalové hmoty a posilováním. Bílkoviny mají pozitivní vliv nejen na růst svalstva, ale také podporují hubnutí a imunitu.

Skládají se z aminokyselin, z nichž některé je potřeba pravidelně přijímat v potravě. Nejbohatším zdrojem bílkovin jsou živočišné produkty, tedy maso, vejce a mléko.

Tuky

Tuky jsou pro náš organismus velmi bohatým zdrojem energie. Kromě toho chrání vnitřní orgány a zajišťují správné fungování hormonálního systému. V tucích jsou navíc rozpustné vitamíny A, D, E a vitamin K.

Tuky můžeme dělit na živočišné a rostlinné a dále podle složení na mastné kyseliny nasycené a nenasycené. Nasycené mastné kyseliny je možné najít zejména v živočišných produktech a některé z nich mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Z nenasycených mastných kyselin pozitivně ovlivňují organismus hlavně omega-3 a omega-6.

Sacharidy

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Dělí se na sacharidy jednoduché a složené (komplexní). Mezi jednoduché sacharidy řadíme zejména cukry, které se vyskytují v mnoha potravinových výrobcích a cukrovinkých. Nadměrná konzumace cukrů může vést cukrovce, ke kardiovaskulárním onemocněním i k obezitě. Zdraví prospěšné jsou naopak nestravitelné složené sacharidy, mezi které se řadí vláknina. Vláknina je obsažena například v ovoci a zelenině a má pozitivní účinky na trávicí systém.

    Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


    © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.