BMI

Hodnota indexu BM

Hodnotu indexu BMI udává výpočet vzorce BMI index = hmotnost v kg /(tělesná výška v m)². Vypočítáním výsledku získáme číslo, které ukazuje podvýživu, normální tělesnou hmotnost, nadváhu či riziko obezity.

Výsledný index se pohybuje v rozmezí od 15 (závažná podvýživa) až do 40 (morbidní obezita). Všeobecně se považuje index 18,5 a méně za podvýživu, hodnota 25 a vyšší za nadváhu a hodnota nad 30 za příznak obezity.

Nicméně index BMI nemůžeme brát jako přesný ukazatel! Jde spíše o jeden z nástrojů, protože nezahrnuje další faktory, například objem svalové hmoty, tělesná konstituce, věk a další. Kulturista může mít hodnotu nad 30, ale přesto není obézní. Starší lidé mohou mít hodnotu pod 25, ale přesto obézní jsou. To je dané objemem svalstva.

KetoMix - nebojte se vlastní váhy muži
Zhubněte pomocí ketonové diety >>

Výpočet indexu BMI

Pro výpočet BMI indexu můžete použít internetový nástroj BMI kalkulačka, kam stačí zadat váhu, výšku a pohlavní. Index se již sám vypočítá.

Výsledek lze zjistit během pár vteřin. I těchto pár vteřin, může rozhodnout o budoucím zdravotním vývoji každého jedince. Výsledek jasně zodpoví, zda je váha pod mírou či daleko za hranici ideální váhy.

V každém případě je vhodné poradit se s lékařem. Dle jeho rad také postupovat při redukci nebo nabírání váhy. Podváha i nadváha přináší značná zdravotní rizika, které jsou pro každého nežádoucí.

BMI není jediným ukazatelem, dalšími jsou:

  • Brocův index udává, kolik kg vám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Nepoužívá se často, protože nezohledňuje osoby menší než 155 cm a vyšší než 165 cm.
  • Rohrerův index (index tělesné plnosti) se používá především pro osoby v pubertě, u kterých je u BMI těžké dostat reálné výsledky
  • WHR index je ukazatelem poměru mezi boky a pasem. Rozděluje typy postavy na gynoidní, androidní a smíšený. Pomocí tohoto rozdělení můžete zjistit, kde se vám ukládá tělesný tuk.
BMI
Zhubněte s pomocí výživového poradce >>

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.