Obezita


​Obezita je chronické onemocnění, projevující se nadměrným hromaděním tuku v těle. Hlavním ukazatelem je index BMI, kdy hodnota 30 a více značí obezitu. Dalším ukazatelem jsou tělesné proporce.

Obezita je jedním z rizikových faktorů pro vznik mnoha chronických onemocněních, např. cukrovky, kardiovaskulární onemocnění a rakoviny. Léčba obezity může být invazivní (operativní) nebo neinvazivní (dietní změny a cvičení).

Nejúčinnější je kombinace obou způsobů, při obou metodách je doporučován odborný dohled lékaře, dnes často realizovaný prostřednictvím informačních a telekomunikačních technologií – přes internet a chytré telefony.

Samostatným lékařským oborem, který se věnuje obezitě, je obezitologie. Obezitologické vyšetření obnáší vyšetření internistou, který na jeho základě vyhodnotí, zda jde o nadváhu, nebo obezitu, sestaví individuální jídelníček a doporučí přiměřenou pohybovou aktivitu s ohledem na další možná onemocnění.

Obezitolog pacienta provází po celou dobu redukčního programu a léčby.

V posledních letech je velkým problémem dětská obezita, v uplynulých 30 letech se počet obézních dětí zdvojnásobil, počet obézních adolescentů se zvýšil až na trojnásobek.

03.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 415 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?