Aronie recepty a její účinky na zdraví

Aronie neboli černá jeřabina začíná být ve světě stále rozšířenější. Hlavním důvodem jsou pozitivní účinky aronie, která se pyšní zejména velkým výskytem antioxidantů. Tyto tmavé bobule dokáží pozitivně ovlivňovat nachlazení nebo bolesti hlavy. Jaké další účinky na zdraví konzumace černého jeřábu přináší a jaké aronie recepty patří obecně mezi ty nejoblíbenější?

Co je to černý jeřáb

Aronie černá, černá jeřabina nebo černý jeřáb, pod všemi těmito jmény se ukrývají bobule černé barvy, které pocházejí ze Severní Ameriky. V současné době se však černá jeřabina pěstuje nejen na území Severní Ameriky, ale taktéž například v Evropě. Jedná se o vzdáleného příbuzného jeřábu a hrušně, který se začal pěstovat již kolem roku 1700. Plody černého jeřábu dozrávají v druhé polovině léta, kdy se z nich následně zhotovují aronie recepty typu sirup z aronie nebo marmeláda z aronie. Důležité je rostlinu chránit před ptáky, kteří ji, obdobně jako třešně, mohou spást ještě před zahájením sklizně. A stejně jako zmíněné třešně, tak i černá jeřabina roste na stromě, případně na keříku.

Účinky na zdraví

V prvé řadě je černý jeřáb protizánětlivý a může se pochlubit silnými antioxidačními účinky. Díky tomu jsou buňky v lidském těle chráněny před volnými radikály, s nimiž pomáhá bojovat nejen černá jeřabina, ale třeba také špenát. Jak černá jeřabina, tak špenát zabraňují hromadění volných radikálů, které mimo jiné přispívají k oxidačnímu stresu nebo ke vzniku rakoviny. Kromě toho, že aronie černá chrání buňky v těle před rakovinou, pomocnou ruku pomáhá i v následujících případech:

  • přispívá ke zdraví srdce,
  • podporuje imunitu,
  • snižuje hladinu škodlivého cholesterolu,
  • bojuje proti ateroskleróze.

Nejvíce pozitivních účinků mohou nabídnou čerstvé plody, nicméně silné účinky poskytují i zpracované bobule černého jeřábu.

Aronie nežádoucí účinky

Žádné studie prozatím neprokázaly závažné aronie nežádoucí účinky, které by s sebou konzumace těchto antioxidanty naplněné bobule mohla nést. Nicméně několik konzumentů si během konzumace samotných bobulek stěžuje na výrazné sucho v puse, které přirovnávají k brusnému papíru. Z toho důvodu se hojně rozšířilo zpracování černého jeřábu a vyrábí se tak například likér z aronie.

Aronie recepty

Buď je možné si různé produkty z černé jeřabiny zakoupit, nebo si je zkuste doma zhotovit. Zejména oblíbená je marmeláda z aronie anebo likér z aronie. Jaké jsou další aronie recepty, které byste měli vyzkoušet?

1

Marmeláda z aronie

Chcete-li si letos imunitu posílit přírodní cestou, zvolte marmeládu z aronie, česnek a červenou řepu. Marmeláda z aronie navíc představuje nejchutnější variantu, která je skvělá jako snídaňový nebo svačinový pokrm. Příprava této domácí marmelády navíc není vůbec náročná a potřeba je k ní jen několik málo ingrediencí.

Ingredience:

  • 1 kg plodů aronie
  • 1,5 lžíce vody
  • 1,2 kg cukru

Postup:

Plody aronie omyjte a vložte do velkého hrnce. Přidejte vodu a přiveďte k varu. Vařte pod pokličkou, dokud nejsou bobule úplně měkké. Měkké bobule aronie přeceďte přes jemné síto a následně vložte bobulový protlak zpět do hrnce. Poté přidejte cukr a nechte domácí marmeládu z aronie ještě dalších 5 minu provařit.

Tip! Pro ještě lepší chuť můžete k černé jeřabině přidat i další ovoce, jako jsou ostružiny, hrušky nebo jablka.

2

Likér z aronie

Mezi další aronie recepty se řadí likér z aronie, který je opět možné zhotovit jak doma, tak zakoupit v nealkoholické verzi například na e-shopu Grizly. Nicméně příprava likéru z aronie je opravdu snadná i rychlá a výsledný likér poslouží jako skvělý přírodní lék pro posílení imunity nebo pro oživení chystané party.

Ingredience:

  • 200 g aronie
  • 400 g cukru
  • 1 l brandy

Postup:

Aronii propláchněte a svařte s cukrem. Následně směs prolisujte a nechejte vychladnout. Následně sirup přendejte do uzavíratelných sklenic a zalijte brandy, pevně ​​utěsněte. Likér nechejte 4-5 týdnů uležet na teplém místě. Následně jej přelijte do lahví, uzavřete je a před podáváním nechte likér zhruba 6 týdnů odležet.

3

Sirup z aronie

Dopřát si pořádnou dávku antioxidantů můžete i formou sirupu z aronie. Ten prodává například lékárna Pilulka anebo si jej pomocí následujícího receptu vyrobte sami doma. Chutí vám bude domácí sirup z aronie dost možná připomínat tekutější džem. Díky své sladkosti je sirup z aronie oblíbený u všech členů domácnosti, i u těch nejmenších. Použijte jej jako mazání na palačinky, přidejte jej na toasty anebo si s ním oživte zmrzlinový pohár.

Ingredience:

  • 1/2 šálku plodů aronie
  • 1 polévková lžíce koncentrátu z bobulí aronie
  • 1 hrnek cukru
  • 1 hrnek vody
  • špetka soli

Postup:

Všechny ingredience přiveďte v hrnci do varu. Poté snižte teplotu na mírný plamen a stále snižujte, dokud tekutina nezhoustne a bobule aronie černé se nerozvaří. Následně směs přeceďte přes jemné síto a uchovávejte v lednici po dobu až 2 týdnů, než se rozhodnete sirup z aronie použít například na své ranní palačinky.

4

Muffiny z aronie

Poměrně neobvyklý dezertem je recept na domácí muffiny z aronie černé, které představují ojedinělou verzi oproti běžným receptům na domácí muffiny.

Ingredience:

  • 1/2 šálku másla pokojové teploty
  • 1 šálek krystalového cukru
  • 2 velká vejce
  • 1 lžička vanilky
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1/4 lžičky soli
  • 2 hrnky univerzální mouky
  • 1/2 šálku mléka
  • 2 1/2 šálků zmrazených plodů aronie
  • 1 lžička muškátového oříšku

Postup:

Zahřejte troubu na 180 °C. Vymažte 18 košíčků na muffiny běžné velikosti a v misce vymíchejte máslo do pěny. Přidejte cukr a šlehejte, dokud nebude směs nadýchaná. Poté přidejte vejce a zašlehejte. Následně vmíchejte i vanilku, prášek do pečiva a sůl. Lžící do těsta přidejte polovinu mouky, pak polovinu mléka a opakujte. Nyní vmíchejte bobule aronie.

Pomocí lžíce přendejte těsto do košíčků na muffiny a na každý muffin posypte špetku muškátového oříšku.
Pečte 15 až 20 minut, dokud nebudou zlatohnědé a na dotek pružné.

Aronie pěstování

Zajímá-li vás, jak probíhá aronie pěstování, pak následovně. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, které prospívá vlhká půda a slunné či polostinné místo. Černá jeřabina je značně odolná vůči různým škůdcům i chorobám. Dopředu je však nutné počítat s tím, že plodit začne keřík až 3 nebo 4 roky po vysazení. Jsou však známé i případy, kdy černý jeřáb začal plodit až po 10 letech.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.