Recept na palačinky

Ingredience na 1 porci

Mléko polotučné300 ml
Cukr bílý5 g
Sůl1 špetka
Vejce3 kusy
Mouka hladká200 g
Citronová kůra čerstvá3 g
Olej slunečnicový2 lžíce

Postup palačinky

1

Do mléka vsypejte špetku soli, cukr, přidejte vejce a vše společně ušlehejte.

2

Postupně pod metličku vsypávejte mouku.

3

Jakmile bude těstíčko jednotné, nebudou v něm žádné hrudky, ochuťte ho citronovou kůrou.

4

Na pánvi si rozpalte olej a palačinky na něm z obou stran osmahněte.

Recept na palačinky, to je nezaměnitelná klasika. Palačinky sladké, slané, upečte si, jaké jenom chcete, recept si můžete skvěle přizpůsobit svým chutím. Palačinky jsou neuvěřitelně rychle připraveny a potřebujete na ně pouze hrstku ingrediencí. Mezi oblíbené palačinkové náplně patří ochucený tvaroh, zakysaná smetana s ovocem, klasická či marmeláda bez cukru nebo oříšková nutella. Stejně tak chutně zkuste oblíbené palačinky připravit například se špenátem.

Recept na palačinky 5x jinak

Kromě této tradiční verze si recept na palačinky můžete připravit ještě několika dalšími způsoby. Jednou z možností jsou dokonce bezlepkové palačinky, ve kterých je pšeničná mouka nahrazená právě tou bezlepkovou či mandlovou. Nebo co takhle vyzkoušet proteinové palačinky? Zakupte si na ně buď již umíchanou směs, nebo se do jejich přípravy vrhněte sami. Nejenom, že je tato verze vhodná pro sportovce, ještě navíc se velmi často jedná opět o bezlepkovou pochoutku. Skvělá je pro dochucení například rybízová marmeláda bez cukru. Úžasně chutné jsou i banánové palačinky, na jejichž přípravu potřebujete pouze banány, vejce a trochu kokosového oleje na smažení.

Proteinové lívance

Máte-li na přípravu více času, zkuste si osmahnout proteinové lívance. Na rozdíl od palačinek totiž vyžadují kynutí, proto je jejich příprava o něco časově náročnější. Chutné jsou však jak proteinové palačinky, tak i proteinové lívance. Jsou božským pokrmem hodícím se k snídani i svačině. Díky přidanému proteinu navíc dojde k posílení vašich svalů. Dopřejte si je s ovocem, řeckým jogurtem nebo třeba nějakou proteinovou pomazánkou.

Tip! Vyzkoušejte proteinové lívance nebo palačinky přelít sirupem z aronie, který je skvělou a chutnou obměnou tradičních sirupů.

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 614.656 Kj

Bílkoviny6.35 g
Sacharidy2.41 g
Sacharidy z cukrů1.1 g
Tuky5.47 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)1.56 g
Cholesterol0.2 g
Vláknina0.03 g
Sodík0.07 g
Vápník0.03 g
Gi0.15

Alergeny

  • Mléko a výrobky z něj
  • Vejce a výrobky z nich
  • Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.