DNA dieta – jídelníček

Zelené smoothie

Dna je onemocnění metabolického původu, které postihuje klouby. Organismus nezvládá odbourávat kyselinu močovou, jejíž krystalky se pak ukládají v tkáních a způsobují bolestivé otoky kloubů. Jedním z prostředků léčby je dodržování dietních opatření – dna dieta.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je chronické onemocnění, při kterém je nedostatečně odbourávána kyselina močová. V případě zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi dochází k tvorbě drobných krystalků.  Ty se zabodávají do okolní tkáně (zejména do kloubů) a vyvolají zánět s neuvěřitelnou bolestí. Dna příznaky mohou postihovat i jiné části těla než klouby, ohroženy jsou například také ledviny. V současnosti dna postihuje přibližně 1% celkové populace.

ˇ

S onemocněním dna úzce souvisí pojem “puriny”. V zásadě se jedná o základní stavební kameny buněk všech organismů, které běžně člověk přijímá v potravě. Pokud člověk trpí dnou, metabolismus puriny nedokáže správně odbourávat a v těle zůstává nadbytek kyseliny močové. Proto se nemoc dna dieta nazývá také nízkopurinová dieta – dna jídelníček upřednostňuje potraviny, ve kterých se puriny vyskytují pouze v malém množství.

Hyperurikémie neboli zvýšená hladina kyseliny močové znamená, že se v krvi vyskytuje v množství větším, než 7 mg na decilitr krve. U žen je bezpečná hladiny kyseliny močové dokonce ještě nižší 5,7 mg na decilitr krve.

Dna je také známá pod názvem nemoc králů. Touto nemocí v minulosti trpěla především šlechta, která si dopřávala příliš mnoho masitých a tučných pokrmů s nadmírou alkoholických nápojů. Už tady je vidět, že s nemocí nejvíce pomůže dna dieta.

V současné době může dna postihnout prakticky kohokoliv. Nejčastěji se vyskytuje u mužů (až 90%) ve středních letech, obzvlášť mají-li k tomu genetické sklony. Ohroženy jsou také ženy po menopauze a lidé s onemocněním ledvin. Onemocnění dnou je velmi často doprovázeno obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. V takových případech je třeba konzultovat s lékařem, jak skloubit jídelníček například s dietou při cukrovce.

Dna příznaky

Odhalení nemoci je někdy obzvlášť složité. Zpočátku se nijak zvláštně neprojevuje, mezi první dna příznaky patří občasné mírné bolesti a otoky kloubů. Bolest postupně sílí a v kloubech se nenápadně vytváří zánět. Nejčastěji dna příznaky postihují palec u nohy, klouby ruky, kolena či kotníky. Kloub je červený, horký a extrémně citlivý na dotek. Kůže nad postiženým kloubem je tak vypnutá, že se až leskne – lékaři tomu říkají zrcátkový fenomén.

Soubor těchto příznaků, zvaný akutní dnavý záchvat, se projevuje velmi prudkou bolestí nejčastěji v ranních hodinách. Vzniká často při působení stresu, po úrazu, po nadměrné konzumaci potravin a alkoholu. Riziko vzniku tohoto onemocnění zvyšuje také obezita nebo nedostatečný příjem tekutin. Na rozvoj nemoci může mít vliv také užívání některých léků (např. na vysoký tlak).

Možnosti léčby

Lékař může postiženému předepsat léky snižující tvorbu kyseliny močové nebo urikosurika (na podporu jejího vylučování). Základem léčby je však změna životního stylu a stravování, tzv. nízkopurinová dieta.

Dieta při dně nepatří mezi redukční diety. Pokud je člověk zdráv, může si vytvořit individuální jídelníček na hubnutí dle svých představ. To však neplatí pro nemocné dnou. Nevhodné jsou pro ně například diety založené na časté konzumaci masa, kam patří proteinová dieta nebo dělená strava jídelníček. Dna dieta je poměrně přísná a nemocný musí ze svého jídelníčku zcela vyloučit některé potraviny, které běžně do zdravého a vyváženého jídelníčku patří. Zákaz se, stejně jako u jaterní diety, týká také alkoholu, dna dieta pivo nepovoluje. Celý průběh a dna jídelníček je zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Dna jídelníček

Cílem stravování pro nemoc dna jídelníček je vyloučit potraviny, které vyvolávají dna příznaky záchvatu – tj. ty, které obsahují puriny ve větším množství. Nejvýrazněji kyselina močová dieta omezuje příjem masa. Aby však nedocházelo k nedostatečnému příjmu důležitých živin (například vitamínu B12), je dobré zařadit maso do dna dieta zhruba 3 x týdně. Ostatní bílkoviny se nahrazují formou mléčných výrobků, nejlépe v nízkotučné variantě.

Dieta při dně by také měla dodržovat všechna pravidla zdravé výživy:

 • Požívat menší porce jídla, ideálně 5 6x denně. 
 • Zaměřit se na vhodnou úpravu pokrmů, zejména vaření a dušení. 
 • Nezapomínat na správný pitný režim.
 • Omezit dochucování pokrmů, včetně odstranění nadměrně sladkých jídel.
 • To nejdůležitější, naprosto odbourat alkohol.
LÁKÁ VÁS KETONOVÁ DIETA? VYZKOUŠEJTE JÍDLA NA MÍRU OD KETOMIX

 

Dna dieta potraviny kterým se vyhnout

Potravin, které by dieta při dně jídelníček neměl vůbec obsahovat, je poměrně velké množství. Bohužel puriny jsou obsaženy i v potravinách, které běžně patří do zdravého jídelníčku. Které potraviny tedy dna jídelníček zakazuje?

 • Maso: Naprosto nevhodné jsou vnitřnosti (játra, ledvinky, mozeček, atd.), dále také zvěřina a mladá masa (kuřecí, jehněčí, telecí čím mladší je maso, tím více obsahuje puriny). Nevhodné jsou také uzeniny nebo paštiky.
 • Ryby a mořské plody: Nejvíce obsahují puriny sardinky, ale vynechat by člověk měl i makrelu, tuňáka nebo tresku.
 • Houby: Dna dieta řadí houby mezi tzv. neutrální potraviny  puriny obsahují ve vyšším množství, ale občas mohou dna jídelníček obohatit. Nejvíce purinů pak obsahují lesní houby a žampiony.
 • Smažená jídla, polotovary: Stejně jako nepatří do zdravého jídelníčku, nedoporučuje je ani dieta při dně.
 • Plísňové a tučné sýry: I když kyselina močová dieta mléčné výrobky doporučuje, plísňové, zrající a příliš tučné sýry mezi doporučené dna dieta potraviny nepatří.
 • Kakao: A také všechny produkty z něj čokoláda, sladkosti, a další.
 • Kvasnice: Droždí není pro dna jídelníček vhodné v žádné podobě. Mezi nevhodné potraviny patří kuchyňské droždí i doplňky stravy s kvasnicemi, nemocní by neměli konzumovat ani kynuté pečivo. Nevhodné jsou také pivovarské kvasnice – dna dieta pivo nedoporučuje.
 • Luštěniny: Jsou obecně vhodné jako zdroj rostlinných bílkovin, dieta při dně jídelníček je vylučuje. Nevhodné jsou hrách, čočka nebo fazole.
 • Ostré koření: Kari, chilli, pepř. Kyselina močová dieta také nedoporučuje dochucovadla, jako jsou polévkové koření nebo sójová omáčka.
 • Ořechy: I když jsou zdrojem zdravých tuků v jídelníčku, nízkopurinová dieta s nimi nepočítá. Nízkopurinová dieta vyřazuje také například dýňová semínka.
 • Masové vývary: Hovězí nebo kuřecí, s játrovými knedlíčky i bez, nízkopurinová dieta jej rozhodně nedoporučuje.
 • Ovoce a zelenina: Rebarbora, fíky, česnek, špenát, křen, chřest, červená řepa, hrášek, růžičková kapusta.
 • Nápoje: Kromě kakaa a čokolády zakazuje dna dieta také silný černý čaj nebo zrnkovou kávu. Nevhodné jsou také alkoholické nápoje, dna dieta pivo do jídelníčku rozhodně nezařazuje.

Tip: I při takto přísné dietě je možné si dopřát kvalitní funkční potraviny od Powerlogy. Vyzkoušet můžete kolagen, prémiovou kávu nebo MCT olej té nejlepší kvality.

Vhodné dna dieta potraviny

Seznam nevhodných potravin pro dna jídelníček je opravdu dlouhý, ale co tedy dieta při dně povoluje? Obecně platí, že vzorový jídelníček dna by měl obsahovat především nízkotučné mléčné výrobky a zeleninu. Povolené je také ovoce, maso by si měl člověk dopřát maximálně třikrát týdně.

Které konkrétní potraviny by měly tvořit zdravý dna jídelníček?

 • Zelenina a ovoce: Vhodné jsou takřka všechny druhy ovoce a většina zeleniny. Vše je možné konzumovat syrové i tepelně zpracované.
 • Mléko a mléčné výrobky: Tady dna dieta neklade žádná omezení. Povolené mléčné dna dieta potraviny jsou nejrůznější druhy sýrů, mléko čerstvé i zakysané, jogurty. Doporučit lze i nejrůznější tvarohové pomazánky.
 • Příkrmy: Bílá ani celozrnná mouka neobsahují puriny, nemoc dna dieta se tak nevyhýbá takřka žádným běžným přílohám. Dieta při dně jídelníček tak může obsahovat brambory, těstoviny, rýži, pohanku, bramborové knedlíky nebo jáhly. Pečivo je lepší volit žitné.
 • Maso: I přes vyšší obsah purinů dna jídelníček obsahuje maso asi 3 x týdně. Mělo by se jednat hlavně o libové vepřové nebo hovězí maso, raději malé porce a pokud možno dušené nebo vařené. Občas kyselina močová dieta zařazuje i ryby bez kůže (kapr, pstruh, štika, losos nebo tuňák).
 • Tuky: Vhodné pro vzorový jídelníček dna jsou rostlinné oleje nebo margaríny, ale také máslo.
 • Bylinky a koření: Dna dieta vybírá ze širokého spektra bylinek k dochucení. Vhodné jsou například petrželka, pažitka, majoránka, kopr, oregano, bazalka nebo tymián.
 • Moučníky a sladká jídla: Dna jídelníček sice neobsahuje kakao, ale možností, jak si osladit život, zůstává stále dost. Dopřát si člověk může různá piškotová nebo třená těsta, také ovocné buchty a knedlíky. Pozor jen na kynutá těsta, ta vhodná nejsou!
 • Nápoje: Pitný režim je důležitý při každé dietě, při těch zdravotních obzvlášť. Dieta při dně jídelníček doporučuje k pití vodů z vodovodu i minerální, vhodné jsou také čaje (slabší černý, zelený, ovocný nebo bylinkový).

Vzorový jídelníček dna na celý týden

Vzhledem k tomu, že dna dieta zakazuje opravdu velké množství jídel, může pro někoho být složitější se v dna dieta potraviny orientovat. Obzvlášť krátce po určení diagnózy lékařem člověk často tápe, co nemoc dna dieta vlastně obnáší. Níže uvedený vzorový jídelníček dna na sedm dní snad pomůže ozřejmit některá klíčová pravidla, na kterých nízkopurinová dieta stojí. Zároveň je z něj jasné, že ani dieta při dně nemusí být nudná.

Pondělí

 • Snídaně: Žitný chléb s lučinou a rajčetem.
 • Svačina: Meruňka a nízkotučný jogurt.
 • Oběd: Zeleninový vývar s pohankou, tvarohové knedlíky s jahodami.
 • Svačina: Zeleninový salát, rýžový chlebíček.
 • Večeře: Kuřecí maso na paprice, rýže.

Úterý:

 • Snídaně: Jáhlová kaše s kokosem a jablky.
 • Svačina: Mrkev, žitný chléb s máslem.
 • Oběd: Těstoviny s bazalkovým pestem, rajčaty a mozzarellou.
 • Svačina: Domácí tvarohový koláč.
 • Večeře: Dalamánek s máslem a sýrem, míchaný zeleninový salát.

Středa:

 • Snídaně: Míchaná vajíčka, žitný chléb.
 • Svačina: Kefírové mléko, jablko.
 • Oběd: Sekaná z cukety, bramborová kaše.
 • Svačina: Žitné krekry s avokádem a rajčaty.
 • Večeře: Salát s batáty a pečenou paprikou, balkánský sýr.

Čtvrtek:

 • Snídaně: Banánové lívance s domácím termixem.
 • Svačina: Celozrnný chléb s budapešťskou pomazánkou, okurka.
 • Oběd: Pečená treska s bramborovou kaší, rajčatový salát.
 • Svačina: Bílý jogurt, jahody, borůvky.
 • Večeře: Brambory s italskou omáčkou.

Pátek:

 • Snídaně: Celozrnný sendvič s tuňákovou pomazánkou, okurka, rajče.
 • Svačina: Bílý jogurt s banánem a medem.
 • Oběd: Pohankové “rizoto” se zeleninou a menším množstvím kuřecího masa.
 • Svačina: Hummus a zeleninové hranolky.
 • Večeře: Žitný chléb s máslem, šopský salát s balkánským sýrem a olivami.

Sobota:

 • Snídaně: Ovesná kaše s jablky a skořicí.
 • Svačina: Žitný chléb s tvarohovou pomazánkou, zelenina.
 • Oběd: Přírodní vepřová panenka, šťouchané brambory, listový salát.
 • Svačina: Bílý jogurt, ovoce.
 • Večeře: Zeleninový salát s lososem a celozrnnými krutony.

Neděle:

 • Snídaně: Jáhlové placičky s jogurtem a malinovým džemem.
 • Svačina: Celozrnný chléb s máslem, mrkev.
 • Oběd: Guláš z hlívy ústřičné, bramborové noky.
 • Svačina: Kefírové mléko, ovoce.
 • Večeře: Salát s kozím sýrem, brusinky, žitný toast.
ZHUBNĚTE CHYTŘE A ONLINE S PETREM HAVLÍČKEM

Dna dieta recepty

Výše uvedené doporučené dna dieta potraviny nabízejí širokou škálu možností, co vařit pro dna jídelníček. Přesto se inspirace navíc vždycky hodí, obzvlášť v tak přísném režimu, jako je kyselina močová dieta.

Brambory s italskou omáčkou

Tato neobvyklá varianta teplého salátu překvapí svou lehkostí. Pokud není mnoho času, lze brambory nahradit těstovinami nebo bramborovými gnocchi.

Ingredience na salát:

 • 750 g brambor
 • 1 najemno nakrájená šalotka
 • 2 rajčata
 • několik lístků čerstvé bazalky

Ingredience na dresink:

 • 1 nadrobno nakrájené rajče
 • 4 nasekané olivy
 • 4 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce vinného octa
 • špetka soli a pepře

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce do měkka nebo je můžeme upéct v troubě. Hotové brambory nakrájíme na kousky o velikosti sousta, přidáme nakrájenou šalotku a rajčata. 

Smícháme ingredience na dresing, který přilijeme k bramborám a zelenině. Nakonec posypeme bazalkou.

Sekaná z cukety

Sekaná nevypadá zrovna jako recept, který by dna dieta doporučila. Existuje ale zeleninová varianta tohoto pokrmu, která se pro dieta při dně jídelníček hodí dobře.

Ingredience:

 • ½ kg cukety
 • 15 dkg libové šunky nebo tofu
 • 4 vejce
 • 15 dkg tvrdého sýra
 • 1 cibule
 • 2 dl krupice
 • 1 dcl olivového oleje
 • ½ prášku do pečiva
 • špetka soli

Postup:

Cuketu, a tvrdý sýr nastrouháme, cibuli a šunku nakrájíme na malé kousky. Na kousku másla zpěníme cibuli. Vše promícháme v misce a přidáme krupici, olej, žloutky a prášek do pečiva. Může přidat různé bylinky. Jako poslední do směsi vmícháme ušlehané bílky a připravenou směs nalijeme do zapékací misky. Pečeme do zlatova a podáváme s bramborem nebo bramborovou kaší.

Těstovinový salát s kukuřicí

Těstovinový salát je osvědčená rychlovka, která není náročná na investovaný čas ani suroviny. Prostě hodně muziky za málo práce a peněz. Tohle je náš osvědčený recept.

Ingredience:

 • 500 g těstovin
 • 150 g sterilované kukuřice
 • 100 g sterilovaných okurek, nakrájených najemno
 • 1 cibule najemno nakrájená
 • 100 g nastrouhaného tvrdého sýra
 • 1 kelímek bílého jogurtu
 • olivový olej
 • šťáva z citronu
 • petrželka a sůl

Postup:

Těstoviny uvaříme dle návodu a promícháme se zeleninou. Vedle připravíme dresink, důkladně jej vmícháme do salátu a posypeme sýrem a petrželkou.

TIP pro doplnění jídelníčku: Dna dieta doporučuje jíst hodně bobulovitého ovoce třešní, borůvek, jahod, švestek a višní. Tyto potraviny podporují rozpouštění a vylučování kyseliny močové a výrazně tak zmírňují projevy nemoci. Ideální je jíst je každý den v podobě čerstvého ovoce, kompotů či šťáv bez cukru. Pro letní dny se můžete inspirovat vhodnými smoothie recepty.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.