Brusinky účinky a jejich využití

Brusinky jsou červené plody brusnice brusinky, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Mezi nejznámější účinky brusinek se řadí jejich schopnost pomáhat při problémech s močovými cestami. Toto ovoce však nabízí daleko více benefitů, než kterými je pomoc při zánětech močových cest či měchýře. O jakých účincích je řeč a jak se dají bobule zpracovat?

Co je to brusinka?

Brusinka je plodem brusnice brusinky, která se nejčastěji vyskytuje v jehličnatých lesech na svazích kopců, na vřesovištích anebo rašeliništích. Doba, kdy bobule dozrávají, je zhruba kolem srpna. V tu dobu se tak vyplatí vydat do lesa a sesbírat si červené plody plné antioxidantů, které podají pomocnou ruku při mnoha potížích. Navíc brusinka dobře chutná a dá se zužitkovat hned v několika receptech. Vyhledávané jsou například sušené brusinky, zavařené brusinky, tvaroh s brusinkami nebo brusinky kompot.

Brusinky pěstování

Existují tři možnosti, jak se k červeným plodům dostat. Buď si je zakoupíte v obchodě, vydáte se na jejich sběr do lesa anebo vyzkoušíte brusinky pěstování na vlastní zahradě. Ve výsledku se nejedná o nic náročného a uzrálé plody jsou o něco větší než ty lesní. Jak tedy brusinky pěstování probíhá? Odrůd brusinek existuje hned několik, velké a chutné plody nabízí například kanadská brusinka. Ideální bude, pokud se brusinka vysadí do kyselé půdy, kde se nenachází vysoký obsah živin.

Vysadit se dá rostlinka po celý rok, obecně doporučované je však jaro nebo podzim. Dalšími faktory, které se budou pozitivně podílet na rostlince, je dostatečný přísun slunce, žádný plevel v půdě a nastýlka v podobě pilin či drcené kůry. U brusinek se nevyužívájí pouze plody, nýbrž i její listy, které se sklízí od konce srpna do listopadu a dají se připravit jako čaj.

Brusinky účinky

V rozhodování, zda se pustit do brusinky pěstování, určitě bude velkou roli hrát i to, jaké mají brusinky účinky na lidský organismus. Každý ví, že jsou vhodné brusinky na močové cesty, nicméně stejně tak prospívají srdci a pomocnou ruku podají i těm, kterým zapáchá z úst, plody brusnice totiž zlepšují stav ústní dutiny. Mezi další brusinky účinky se řadí zpomalování stárnutí, snižování rizika vzniku ledvinových kamenů nebo rakoviny. A v neposlední řadě brusinky účinky zahrnují boj proti infekcí dýchacích cest.

Brusinky recept

Velmi oblíbený brusinky recept představuje tvaroh s brusinkami, vyhledávané jsou však i sušené brusinky, zavařené brusinky nebo brusinky kompot. A nejlepší svíčková zahrnuje brusinkovou marmeládu. Jak vypadají konkrétní brusinky recept?

1

Sušené brusinky

Sušené brusinky se dají zakoupit v obchodě, jako je například e-shop Grizly, nebo si je s trochou šikovnosti a trpělivosti připravte doma. Jak se tento brusinky recept připravuje?

Potřebné ingredience

  • čerstvé brusinky

Postup

Důležité je brusinky dostatečně omýt, aby na nich nezůstal žádný nepořádek, následně je osušte a rozkrojte na polovinu. Tento krok zajistí dostatečné usušení i uprostřed plodů. V opačném případě by se v sušených brusinkách mohla uprostřed začít tvořit plíseň. Jakmile budete mít všechny brusinky rozkrájené na dvě půlky, rozprostřete je a umístěte do sušičky. Usušené jsou brusinky zhruba po 12 hodinách, případně je možné si sušené brusinky připravit i v troubě.

Tip! Pokud chcete, aby byly sušené brusinky sladší, nikoliv trpké, obalte je v cukru, případně v medu.

2

Zavařené brusinky

Ve výsledku jsou zavařené brusinky brusinkovou marmeládu, která je součástí i té nejlepší svíčkové. Stejně tak se ale zavařené brusinky hodí k hermelínu či jiným druhům sýrů. I takto zpracovaná přináší brusinka účinky, které byly zmíněny výše.

Potřebné ingredience

  • 1 kg čerstvých brusinek
  • 1 vanilkový lusk
  • 300 g cukru krupice
  • 1 lžička kyseliny citronové
  • 1 lžička mleté skořice
  • 2 lžíce rumu

Postup

Předtím, než se vrhnete do samotné přípravy zavařených brusinek, je nutné plody důkladně propláchnout a následně nechat okapat. Jakmile budou brusinky okapané, nasypejte je všechny do hrnce a přidejte skořici, vanilkový lusk i cukr krupice. Všechny ingredience pořádně promíchejte a začněte pozvolna zahřívat. Je nutné, aby se cukr zcela rozpustil a všechny ingredience se propojily.

Za stálého míchání vařte brusinkovou směs zhruba 8 minut a těsně před koncem přilejte rum. Opět všechno promíchejte, nechejte krátce vařit a následně brusinky odstavte. Do odstaveného hrnce přidejte kyselinu citrónovou a poté vyndejte vanilkový lusk. Následně zavařené brusinky rozdělte do zavařovacích sklenic, důkladně uzavřete a na cca 10 minut otočte dne vzhůru.

Tip! Zavařené brusinky skvělé doplní vánoční dárkový koš skládající se z pochutin. Ideálně do vánočního dárkového koše přidejte i sýry a kvalitní víno.

3

Brusinky kompot

Nejen u dětí se s velkou oblibou setkává brusinky kompot, který je opět možné zakoupit v supermarketu i vyrobit doma. Ingrediencí, které jsou ke kompotu potřeba, je minimum, jedná se pouze o brusinky, cukr a trochu vody. Pokud chcete vyzkoušet i jiný kompot, než kterým je brusinky kompot, mohl by vás zaujmout netradiční dýňový kompot. Oba zmíněné, tedy jak brusinky kompot, tak dýňový kompot se hodí jako podzimní svačina. Jaký má tento brusinky recept postup?

Potřebné ingredience

  • 1 kg brusinek
  • 500 g cukru

Postup

Brusinky si jako první propláchněte a nechejte je okapat. Následný brusinky recept vypadá následovně: K brusinkám přidejte část cukru, trochu vody a duste pod pokličkou, dokud nepustí šťávu. Jakmile se tak stane, přisypejte po trochách veškerý cukr a za stálého míchání, zhruba 10 minut, odebírejte vzniklou pěnu. Poté brusinkami naplňte připravené sklenice a důkladně je uzavřete. Brusinky kompot ve sklenicích je vhodný sterilovat cca 10 až 15 minut, a to při teplotě 85 °C.

Příklady dalšího využití brusinek

Brusinka je ceněná jako jedna z hlavních přísad receptů, ale taktéž jsou oblíbené brusinkové tablety nebo brusinkový sirup pro děti. Oba zmíněné produkty se dají zakoupit v lékárnách, jako je Pilulka.cz. K čemu se brusinkové tablety a brusinkový sirup pro děti hodí?

Brusinkové tablety

Žádané brusinka účinky je možné tělu dopřát skrze brusinkové tablety. Ty jsou skvělé pro podporu imunity, jelikož plody brusnice obsahují spoustu antioxidantů. Stejně tak se brusinkové tablety pozitivně podílejí na stavu kostí a kloubů. Obvykle se doporučují dvě brusinkové tablety denně. Tento doplněk stravy není vhodný pro menší děti. A rozhodně se brusinkové tablety doporučuji jedincům, které sužují problémy s močovou soustavou.

Brusinkový sirup pro děti

Zatímco brusinkové tablety se dětem nedoporučují, brusinkový sirup pro děti je poměrně rozšířený. Obsahuje spoustu vitaminů C a A i další důležité látky, které přispívají k lidskému zdraví. Například brusinkový sirup pro děti bojuje proti stresu a samozřejmě jsou vhodné takto zpracované brusinky na močové cesty. Přestože nejrozšířenější je brusinkový sirup pro děti, užívat jej mohou i dospělí, a to několikrát denně. Jedná se o doplněk stravy, který se nesmí užívat dlouhodobě. vyhnout by se sirupu měly i těhotné nebo kojící ženy.

Jsou vhodné brusinky v těhotenství?

Pokud se budou plody konzumovat v rozumném množství, pak jsou brusinky v těhotenství bezproblémové, ba dokonce doporučované. Snižují totiž riziko vzniku infekcí, zejména močových cest. Nicméně existují doplňky stravy obsahující brusinky a takto zpracované brusinky v těhotenství příliš vhodné nejsou. Vždy je tak rozumné se poradit s lékařem, v lékárně nebo si přečíst příbalový leták. Pokud však přemýšlíte nad tím, čím si během těhotenství ulevit, pak je ideální volbou meduňkový čaj. Meduňkový čaj zabraňuje nejen bolestem, ale také dokáže uklidnit.

Jaký mají vliv sušené brusinky na zdraví?

Jak si vedou sušené brusinky a zdraví? Dalo by se říct, že úplně stejně, jako je tomu u čerstvých plodů. Sušená brusinka je plná antioxidantů, vitaminů, ale i vlákniny. Sušené brusinky tak ocení nejen močový měchýř, ale také střeva nebo celková imunita. Dokonce jsou plody brusnice určitou prevencí před vznikem zubního kazu. Nejčastěji se konzumují na podzim a v zimě, a to i čistě preventivně.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.