Pažitka pěstování a tipy na recepty

Pažitka je rostlina s jemnou cibulkovou chutí, kterou můžete pěstovat na zahradě nebo ve svém bytě. Pěstování pažitky je jednoduché, přičemž v tomto článku se dozvíte, jak na to. Rovněž níže najdete několik receptů, které využívají pažitku jako jednu z ingrediencí. Bez ohledu na vaše zkušenosti s pěstováním a vařením, pažitka může přinést nové chuťové zážitky a zelenou ozdobu každému talíři.

Pažitka pěstování

Pažitka pobřežní neboli šnytlík, podobně jako meduňka, je poměrně nenáročná bylinka, které se dá pěstovat jak na zahradě, tak doma. Pěstování pažitky na zahradě vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Vyberte místo, kde bude mít bylinka přístup k dostatečnému slunečnímu světlu, ale zároveň bude chráněná před přímým poledním sluncem.

Připravte půdu tak, aby byla dobře propustná a bohatá na živiny. Můžete přidat kompost nebo humus pro zlepšení struktury půdy. Pažitka se dá pěstovat jak ze semen, která můžete zasít na jaře, tak stejně tak můžete zakoupit sazenice. Semena se zasévají asi 1 cm hluboko do půdy a měla by začít klíčit za 7-14 dní. Půdu udržujte stále mírně vlhkou, ale nezalévejte ji příliš. Pažitka preferuje středně vlhkou zeminu.

Pažitka nevyžaduje nadměrné hnojení. Stačí jednou ročně přidat trochu kompostu nebo hnojiva. Vhodné je však odstraňovat suché nebo uschlé listy a pravidelně bylinu sklízet, abyste podpořili další růst. Tak postupujte u všech bylinek, které se rozhodnete pěstovat, ať už se jedná o pažitku, meduňku nebo třeba mátu.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETONOVOU DIETU OD KETOMIX

Jak pěstovat pažitku v květináči?

Vyberte si dostatečně velký květináč, který naplňte kvalitní zahradní půdou nebo směsí pro bylinky. Ujistěte se, že je půda dobře propustná. Vložte sazenice nebo pažitku do středu květináče. Umístěte květináč na slunné místo nebo na okno s dostatečným světlem a udržujte půdu stále mírně vlhkou. Zhruba jednou do měsíce k pažitce v květináči přidejte hnojivo.

Pěstování pažitky je snadné a odměnou jsou čerstvé a aromatické lístky, které můžete přidávat do různých pokrmů, jako je například ředkvičková pomazánka s tvarohem. Nezáleží na tom, zda se pěstování pažitky věnujete na zahradě nebo v květináči, kterákoliv pažitka přinese do vaší kuchyně chutnou a osvěžující přísadu.

Tipy, jak zesílit pažitku

Pokud přemýšlíte, jak zesílit pažitku a zajistit její zdravý vývoj, můžete použít několik jednoduchých postupů, jako jsou:

 1. Pravidelná zálivka: Udržujte půdu kolem pažitky stále mírně vlhkou. Pažitka preferuje středně vlhké podmínky. Při nedostatečné zálivce může začít vadnout.
 2. Sluneční světlo: Zajištěte pažitce dostatek slunečního světla. Umístěte ji na slunné místo nebo na okno, kde bude mít alespoň 4-6 hodin denně slunečního světla.
 3. Hnojení: Pažitka nepotřebuje časté hnojení, ale občasné doplnění živin jí prospěje. Použijte tekuté hnojivo pro bylinky, které obsahuje vyvážené množství živin. Aplikujte ho jednou za měsíc, anebo podle návodu na obalu.
 4. Péče o listy: Pravidelně odstraňujte suché nebo uschlé listy pažitky, abyste podpořili nový růst.
 5. Dostatek prostoru: Pokud pažitka roste na zahradě, udržujte mezi jednotlivými rostlinami dostatečný rozestup (asi 15-20 cm), aby měly dostatek prostoru pro růst. To pomůže zabránit přemnožení a umožní pažitce lépe se rozvíjet.
 6. Rozmnožování: Pokud zjistíte, že vaše rostlinka stárne nebo je méně produktivní, můžete pažitku zesílit tím, že ji rozdělíte na menší trsy a znovu zasadíte. To by mělo povzbudit nový růst.
 7. Ochrana před škůdci: Pažitka obvykle není náchylná k škůdcům nebo chorobám, ale na škodu nebude ji pravidelně kontrolovat a přijmout preventivní opatření.

S těmito jednoduchými kroky můžete zesílit růst pažitky a zajistit si dostatek této chutné bylinky pro svou kuchyni.

OCHUTNEJTE ZDRAVÉ DRESINK SLIMPASTA

Tipy na recepty z pažitky

Pažitka je se svojí jemně cibulkovou chutí a osvěžujícím aroma vyhledávanou bylinkou, kterou můžete použít k ozvláštnění mnoha pokrmů. Kromě již zmíněné ředkvičkové pomazánky s tvarohem je to spousta dalších pomazánek, ale také receptů na pažitkové máslo, olej, omáčku a podobně. Jaké recepty z pažitky pobřežní se vyplatí vyzkoušet?

1

Omáčka se šnytlíkem

Pažitková omáčka je skvělým způsobem, jak dodat pokrmům svěžest a jemnou cibulkovou chuť. Tato omáčka se skvěle hodí k rybě, třeba k receptu na losos, ke kuřecímu masu, zelenině nebo jako dip pro zeleninové hranolky.

Ingredience:

 • 1 hrnek nasekané pažitky
 • 1/2 hrnku řeckého jogurtu
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • 1 prolisovaný stroužek česneku
 • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Nasekejte šnytlík na drobné kousky. Poté v míse smíchejte nasekanou pažitku, řecký jogurt a citronovou šťávu. Pokud máte rádi intenzivnější chuť, přidejte prolisovaný česnek. Ochuťte omáčku solí a pepřem. Přizpůsobte chuť podle svých preferencí. Můžete přidat více citronové šťávy nebo pažitky, pokud to bude třeba. Omáčku nechejte na chvíli odpočinout v lednici, aby se chutě propojily.

Tato pažitková omáčka je snadno připravitelná a jedná se o vynikající způsob, jak využít čerstvou pažitku z květináče nebo vaší zahrádky, a to nejen v kombinaci s receptem na lososa.

2

Pažitkové máslo

Pažitkové máslo je lahodným doplňkem k různým pokrmům, od toastu po grilované maso. Jeho příprava je jednoduchá, přitom v doplnění domácí bagety se jedná o opravdový chuťový zážitek. Servírujte domácí bagetu s máslem ze šnytlíku k večeři či snídani.

Ingredience:

 • 1/2 šálku másla pokojové teploty
 • 2-3 lžíce nasekané čerstvé pažitky
 • 1 stroužek prolisovaného česneku
 • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Umyjte a na drobné kousky nasekejte pažitku, prolisujte stroužek česneku a přidejte ho do změklého másla, důkladně promíchejte, přisypejte nasekanou pažitku. Opět všechno dobře promíchejte tak, aby byla pažitka rovnoměrně rozložená. Ochutnejte máslo a dochuťte jej solí a pepřem podle vašich preferencí.

Hotové pažitkové máslo můžete vytvarovat do válečku nebo jej uložit do nádoby a dát na chvíli ztuhnout do lednice, což usnadní manipulaci s máslem. Pažitkové máslo má vynikající chuť a může být použito na mnoho různých způsobů.

3

Pažitkový olej

Pokud se na zahradě či v květináči urodil dostatek pažitky, zkuste si připravit také pažitkový olej. Tento aromatický a chutný bylinkový olej je možné použít k dochucení salátů, třeba vrstveného salátu s ananasem, těstovinových pokrmů, marinád a podobně. Příprava pažitkového oleje je snadná, ale může vyžadovat pár dní, aby se pažitková chuť dostatečně promísila s olejem.

Ingredience:

 • 1 hrnek čerstvé pažitky
 • 1 hrnek olivového oleje nebo slunečnicového oleje
 • skleněná nádoba s víkem

Postup:

Důkladně očistěte, na menší kousky nakrájejte a usušte pažitku. Díky tomu se její chuť a aroma lépe uvolní do oleje. Vložte nasekanou pažitku do skleněné nádoby s víkem. Poté zahřejte olej na mírnou teplotu, dokud nebude lehce teplý. Pomalu a opatrně nalijte teplý olej přes nasekanou pažitku do nádoby.

Uzavřete nádobu víkem a důkladně ji protřepejte, aby se pažitka a olej dobře promísily. Nádobu umístěte na chladné a tmavé místo, ideálně do lednice, a nechte pažitkový olej louhovat alespoň 2-3 dny. Čím déle necháte pažitku v oleji, tím silnější bude pažitková chuť. Po uplynutí doby olej protřepejte a můžete jej použít dle potřeby, třeba jako zálivku na vrstvený salát s ananasem.

4

Tvarohová pomazánka s pažitkou

V neposlední řadě se dá pažitka pobřežní přimíchat do tvarohové pomazánky a servírovat jako předkrm, dip, nebo jako náplň do sendvičů. Je snadno připravitelná a získává svou unikátní chuť díky pažitce. Zde je jednoduchý recept:

Ingredience:

 • 1 hrnek čerstvé pažitky
 • 1/2 hrnku tvarohu
 • 2 lžíce zakysané smetany
 • 1 prolisovaný stroužek česneku
 • šťáva z 1/2 citronu
 • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Očištěnou pažitku nasekejte na jemné kousky a přidejte k ní prolisovaný stroužek česneku. V míse smíchejte tvaroh a zakysanou smetanu. Poté do směsi přidejte nasekanou pažitku a dobře promíchejte. Přimíchejte prolisovaný česnek, šťávu z citronu, sůl a pepř podle chuti. Důkladně promíchejte, aby se všechny chutě spojily. Chuť dolaďte solí a pepřem.

Tip! Pro uležení chutí doporučujeme dát tvarohovou pomazánku s pažitkou pobřežní na chvíli do lednice. Podávejte ji s čerstvým pečivem, suchary nebo jako náplň do sendvičů.

Jak stříhat pažitku pobřežní?

Mezi jedny z nejčastějších otázek souvisejících se šnytlíkem patří: „Jak pěstovat pažitku?“ a „Jak stříhat pažitku?“ Oba úkony jsou naštěstí velmi jednoduché a zajistí nám co největší úrodu. Pažitka je trvalou bylinkou s jemnou cibulkovou chutí, kterou můžete sklízet po celé vegetační období, stejně, jako ji stříhat, tedy ideálně od jara do pozdního léta. Nikdy nestříhejte teprve rostoucí rostlinku, kterou by to mohlo zahubit.

Pro stříhání pažitky použijte ideálně nůžky na bylinky a stříhejte šnytlík od horní části rostliny. Neodřezávejte více než dvě třetiny délky, aby mohla rostlina bezproblémově pokračovat v růstu. Pravidelné sklízení pažitky podporuje růst nových listů a udržuje rostlinu vitální. V neposlední řadě nikdy nestříhejte celou pažitku.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.