Potravinová pyramida

Potravinová pyramida

Výživová pyramida je něco, s čím se děti obvykle potkají ve školách, dospělí však na ni často zapomínají. Ukazuje, jaké potraviny je vhodné konzumovat ve větší či menší míře a které se pro zdravé stravování příliš nehodí. Může tak sloužit jako základní orientační bod při sestavování jídelníčku a zapojování se do zdravého životního stylu. Pokud si kdokoliv není jistý, zda je konzumace nějakého jídla vhodná, stačí se podívat, kde se daná potravina nachází ve výživové pyramidě. K podrobnější analýze konzumovaných potravin pak mohou posloužit například kalorické tabulky.

Zdravá výživa je stavební pilíř spokojeného života

Zdravá výživa ovlivňuje kvalitu života ve velké míře. Je důležitá nejen pro zachování fyzického zdraví a kondice, ale i pro duševní pohodu. Častá konzumace nevhodných potravin může vést i k depresím, a to nejen díky zvětšujícímu se objemu pasu. Zdravá strava dodá tělu více energie, elánu do života a dobré nálady. Strava by měla obsahovat právě živiny, které dobrou náladu tvoří, jako je například vitamín D. Pravdou je, že spokojený život plný zdravého, a zároveň dobrého jídla, může žít každý a není to nic složitého. Právě na faktu, že zdravá výživa by měla být pro každého člověka přirozená, byla sestavena pyramida potravin. Díky ní se totiž každý snadno zorientuje mezi potravinami a ujasní si, které tělu prospívají a které nikoliv.

Zdravá strava – jídelníček pomůže k pravidelnosti

Není pravdou, že by jídelníček byl podmínkou k tomu, aby se člověk stravoval zdravě. Jako taková zdravá strava jídelníček nevyžaduje, pro někoho je zdravé stravování naprosto přirozené. Naopak jiným ale jídelníček může pomoci s výběrem vhodných potravin i s dodržováním pravidelného stravovacího režimu. Jídelníček totiž obsahuje nejen přehled potravin a rozvrh, kdy je konzumovat, ale i jejich množství. Časem se však pro každého stane zdravá výživa automatickou záležitostí a jídelníček není obvykle z dlouhodobého hlediska potřeba. 

Zdravá strava – krabičky ušetří čas

Jsou mezi námi lidé, pro které je zdravá výživa časovou zátěží či je podle nich zdravá strava a její příprava příliš náročná. Pravdou je, že se obvykle jedná o výmluvy. Příprava zdravého jídla nezabere o nic více času než příprava jídla nezdravého. Navíc je tu možnost i pro ty, kteří nemají čas připravovat jídlo nebo není kuchyně jejich hobby, ale zajímá je zdravá strava – krabičky. 

O krabičkové dietě už většina lidí slyšela. Obvykle ji nabízejí různé firmy zákazníkům, kteří si až domů objednají hotové jídlo. Na několik dní dopředu se tak nemusí starat o jeho přípravu, pouze si v daný den vyberou krabičku k příslušnému chodu. Krabičkovou dietu ale není potřeba objednávat a platit za doručení jídla firmám. Stačí si doma připravit do krabiček jídlo předem na několik dní. Ušetří to čas i peníze. Krabičková dieta nemusí být využívána pouze při hubnutí, hodí se pro dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl. Při sestavování krabičkové diety mohou být užitečným pomocníkem také kalorické tabulky, které dávají základní předmět o energetické hodnotě i nutričním složení potravin.

Co je výživová pyramida?

Potravinová pyramida je obecným doporučením, jaké potraviny a v jakém množství je nebo není vhodné konzumovat. Cílem pyramidy je pomoci lidem ke zdravějšímu životnímu stylu a pochopení základů správného stravování. Míra obezity a s ní spojených zdravotních problémů bohužel roste nejen v České republice, ale i ve světě, a právě pyramida výživy může být minimálně součástí řešení. Problémem ale není pouze obezita. Lidé často zapomínají do jídelníčku zahrnovat potraviny, jejichž součástí je vláknina a další složky stravy nezbytné pro tělo.

 Pyramida zdravé výživy by měla obsahovat nejen informace o vhodných potravinách, ale také o jejich množství, které by mělo být denně do stravy zahrnuto, frekvenci konzumace daných potravin apod. Zobrazení pyramidy je pro zahrnutí všech těchto kritérií ideální, jelikož její tvar umožňuje znázornit nezdravé potraviny ve špičce, kde pro ně není příliš prostoru.

Stravujte se zdravě s produkty GRIZLY

Jaké rozložení má pyramida zdravé výživy?

Pyramida potravin je znázorněním pro Českou republiku a některé další evropské země, není však pravidlem. V Číně například místo pyramidy mají potravinovou pagodu, v Anglii používají pro znázornění vhodné struktury stravování talíř. Grafické vyjádření se v jednotlivých zemích různí, princip je však stejný – ukázat lidem, jak vypadá zdravá strava

Stejně tak se může lišit i rozložení a počet pater pyramidy ve znázornění různých autorů. Mezi nejznámější patří pyramida zdravé výživy Ministerstva zdravotnictví a Česká potravinová pyramida. Obě ukazují, jak jíst zdravě, rozložení potravin v jednotlivých patrech se ale liší. Neznamená to však, že by jedna pyramida zdravé výživy byla správná a druhá nikoliv. Je důležité myslet na individuální potřeby jedince. Každý člověk je jiný, do jiné míry sportuje a potřebuje odlišnou dávku živin. Díky tomu je nutné především poslouchat vlastní tělo a přizpůsobovat výživu jeho potřebám. Potravinové pyramidy lze brát pouze jako doporučení.

Pyramida zdravé výživy Ministerstva zdravotnictví

Každá země na světě si vytváří vlastní potravinovou pyramidu, která se stane vodítkem pro zdravé stravování. Jádro je ovšem velice podobné, vychází z pravidel zdravé výživy, která by měli všichni respektovat. V České republice byla pyramida zdravé výživy zpracována Ministerstvem zdravotnictví.

V dolním patře pyramidy se nachází obiloviny, pečivo, těstoviny a rýže. Výše má místo ovoce a zelenina, v menší míře by se pak měly konzumovat mléčné výrobky, maso, uzeniny, vejce a luštěniny, které se nachází v patře nad ovocem a zeleninou. Nejvyšší patro tvoří sůl, cukry a tuky, které zdravá výživa nedoporučuje. Pyramida výživy od Ministerstva zdravotnictví také obsahuje doporučený počet porcí u jednotlivých pater potravin.

Česká potravinová pyramida

Další poměrně rozšířená verze výživové pyramidy je Česká potravinová pyramida, kterou sestavilo Fórum zdravé výživy. Výživová pyramida Fóra zdravé výživy rozděluje potraviny na ty, které by se měly konzumovat často, méně často a pouze výjimečně (ty jsou zobrazeny na samém vrcholku pyramidy). Jedná se o cukr, dorty, tuk, čokoládu, alkohol, ale také sladké šťávy a uzeniny. 

Levý dolní roh naopak patří potravinám, které jsou z hlediska zdravé výživy největším přínosem. Patří sem především různé druhy zeleniny a čistá voda. Pravý dolní roh potom náleží méně vhodným, ale stále velmi přínosným potravinám, jako jsou různé druhy ovoce nebo chléb. Dvě patra mezi nimi pak tvoří rýže, těstoviny, mléčné výrobky, jogurty, vločky, olej a ryby, druhé patro o něco méně vhodné maso, vejce, sýry.

Součástí pyramidy jsou také další výživová doporučení. Fórum zdravé výživy radí rozložit si pestrou stravu do celého dne, vypít alespoň dva litry tekutin denně, jíst pouze libové maso, zapojit do denního programu také pravidelný pohyb, konzumovat denně alespoň 600 g zeleniny nebo použití rostlinných olejů a kvalitního margarínu. Tyto návyky mohou předejít zdravotním problémům, které může představovat podkožní či viscerální tuk nebo obezita.

Výživová pyramida pro děti

Zdravá výživa je samozřejmě důležitá už od dětského věku. Stravovací návyky získané v dětství si lidé obvykle nesou do dospělosti. Právě kvůli tomu je potravinová pyramida často představována dětem, které jejímu obsahu mohou díky grafickému znázornění lehce porozumět.  Pokud chcete, aby byla základem jídelníčku vašich dětí zdravá strava, recepty vás mohou inspirovat a dodat vám nové nápady na vaření, případně i pečení. Zdravý jídelníček by však měl být samozřejmostí jak pro děti, tak pro dospělé.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.