Makové mléko recept a jeho účinky

Jednou z rostlinných alternativ běžného kravského mléka je právě makové mléko, které patří k těm stále poněkud neznámým. Někteří lidé jej pro poměrně výraznou makovou chuť zbožňují, jiní se mu naopak vyhýbají obloukem. Jak se tato rostlinná varianta vlastně připravuju a jaké má mléko z máku účinky?

Co je to mléko z máku?

Mléko z máku vyráběné pouze z mletého máku a vody patří k rostlinným variantám mlék. Pyšní se zejména vysokým obsahem vápníku, který je prospěšný v prvé řadě pro naše kosti a chrup. Existují dvě možnosti, jak si mléko z máku obstarat. Buď si jej zakupte ve vybraných prodejnách zdravé výživy a supermarketech, nebo vyzkoušejte domácí makové mléko recept. Výroba makového mléka není nijak náročná, proto si toto rostlinné mléko, kde je mák v hlavní roli, může zkusit připravit každý.

Makové mléko účinky

Mezi vyhledávané účinky makového mléka patří bez pochyb jeho schopnost pomáhat proti překyselenému organismu. Taktéž rostlinné mléko z máku pomáhá proti nespavosti, obdobně jako meduňkový čaj. Obojí, tedy jak meduňkový čaj, tak i mléko z máku mohou užívat i těhotné či kojící ženy. Mezi další účinky makového mléka patří zklidnění celého těla, ale zároveň bojuje proti únavě. V neposlední řadě mezi prokázané účinky makového mléka řadíme i podporu krvetvorby, léčbu kašle anebo potlačení migrén. V zásadě se tak s meduňkou mléko z máku ztotožňuje hned v několika bodech.

Makové mléko recept

Výroba makového mléka není náročná finančně ani časově, i z toho důvodu se v posledních letech setkává makové mléko recept se vzrůstající oblibou. Celková doba přípravy trvá zhruba 10 minut a následně se dá mléko z máku zužitkovat například ve smoothie či vybraných sladkých receptech. Samozřejmě je možné mléko z máku popíjet samotné a užít si tak všechny účinky, které mléko z máku nabízí. Tak jako tak bude mák v hlavní roli, což si alespoň jednou za čas váš organismus zaslouží.

Potřebné ingredience

Jediné, co k výrobě makového mléka budete potřebovat, jsou dvě ingredience, tedy:

 • 2 hrnky vody
 • 1/2 hrnku mletého máku

Jak vypadá makové mléko recept?

Do větší mísy nasypejte mák, přilijte vodu a nechejte máčet zhruba 6 hodin. Po uplynutí zmíněného času přelijte mák společně s vodou do mixerů a mixujte po dobu 3 minut, nebo dokud nevznikne krémové mléko. V tuto chvíli je výroba makového mléka téměř u konce, stačí jen mléko přes síto přecedit a následně vložit chladit do lednice.

V lednici mléko z máku vydrží čerstvé přibližně 3 dny.

Co si připravit z máku?

Pro využití v receptech je populární nejen mléko z máku, ale samozřejmě i klasický mletý mák. Velmi často se v české kuchyni připravují makové náplně do buchet, případně makové náplně do závinů. Výjimku na menu netvoří ani šišky s mákem a další klasické pokrmy. Vyzkoušet však doporučujeme i o něco méně všední recepty jako makové máslo, makové cukroví nebo ovocné smoothie, jehož základem je právě mléko z máku.

1

Makové máslo

Často se také pro označení makového másla užívá termínu „maková pomazánka“. Stejně, jako se do buchet přidává maková náplň, tomu tak může být v případě makového másla. Průmyslově vyráběné makové máslo se často doplňuje kokosem, kdy společně tvoří výtečné duo. Pořídit se dá makové máslo s kokosem na e-shopu Grizly, případně si máslo z máku vyrobte sami doma, jak na to?

Potřebné ingredience:

 • 250 g modrého máku
 • 2/3 lžíce třtinového cukru
 • špetka soli
 • špetka mleté skořice
 • trocha makového oleje

Postup:

Jako první je důležité mák dostatečně propláchnout a následně nechat okapat. Okapaný mák vložte do pánve a za občasného promíchávání jej sušte tak dlouho, dokud se z modrého máku nestane značně světlejší mák. V tomto momentě nechejte mák ještě nějaký čas pražit a po zhruba 10 minutách vypněte přívod tepla.

Vychladlý mák včetně cukru, soli, skořice a makový olej vložte do mixéru a několik minut mixujte. Během mixování doporučujeme mixér několikrát pozastavit a seškrábnout mák ze stěn. Hotové máslo přendejte do připravené sklenice a jakmile bude makové máslo vychladlé, sklenici uzavřete a uložte do lednice.

2

Makové cukroví

Užít si parádní chuť máku a obohatit své tělo o značný přísun vápníku je taktéž možné díky receptu na makové cukroví. To se dá připravit v mnoha variantách, ať už se jedná o makové knoflíky, linecké nebo právě makové cukroví s pomerančem. Řeč o velmi jednoduchém receptu, který si nejlépe vychutnáte s šálkem horkého kakaa nebo čaje. Mimo Vánoce je pak oblíbený recept na domácí máslové sušenky.

Potřebné ingredience:

 • 1 hrnek másla pokojové teploty
 • ¼ lžičky soli
 • 1 lžička čistého vanilkového extraktu
 • ½ šálku krystalového cukru
 • 2 žloutky
 • 2 hrnky mouky
 • 3 lžíce máku
 • 1 lžička pomerančové kůry
 • ½ šálku čokoládových lupínků

Postup:

Předehřejte troubu na 190 ° C a než se tak stane, smíchejte máslo, sůl, vanilku a cukr. Poté přidejte vaječné žloutky, mouku, mák a pomerančovou kůru. Z důkladně umíchané směsi tvořte drobnější koule a umístěte je na nevymazaný plech. Doprostřed každé sušenky vmáčkněte jeden čokoládový lupínek. Každou kuličku mírně zploštěte špachtlí.

Pečte makové cukroví 10–12 minut nebo do velmi lehkého zhnědnutí. Nechejte sušenky vychladnout a pak již akorát přejeme dobrou chuť.

Značnou výhodou jak receptu na makové sušenky s pomerančovou kůrou, tak receptu na domácí máslové sušenky je, že jsou velmi rychle připravené.

3

Makové smoothie

Zatímco například borůvkové smoothie se připravuje zcela běžně, o tom makovém jste možná nikdy neslyšeli. Připravit si jej můžete jako originální nápoj na rodinnou oslavu nebo, stejně jako borůvkové smoothie, k svačině. Díky tomu, že se do smoothie kromě mléka z máku přidává i citron, se jedná o poměrně osvěžující drink. Jak tedy zužitkovat makové mléko recept a připravit si z něj lahodné smoothie?

Potřebné ingredience:

 • 2 lžičky máku
 • šťáva a kůra z 1 velkého citronu
 • 1 šálek vanilkového jogurtu
 • 2 lžíce medu
 • 1/2 šálku makového mléka
 • 1/2 šálku ledu

Postup:

Všechny zmíněné ingredience společně rozmixujte a následně hned makové smoothie podávejte.

Tip! Pokud hledáte ještě o něco rychlejší svačinu, zkuste smoothie od společnosti KetoDiet. V nabídce jsou příchutě jako pomeranč, kokos s vanilkou nebo lesní směs.

Je vhodné pít makové mléko v těhotenství?

Spoustu žen taktéž zajímá, zda je vhodné pít makové mléko v těhotenství. Odpovědí je ano, pokud si několikrát do týdne dopřejete trochu makového mléka, dodáte svému tělu potřebný vápník a spoustu dalších důležitých živin. Stejně, jako je vhodné makové mléko v těhotenství, je tomu tak během kojení. Mák při kojení opět poslouží jako kvalitní zdroj vápníku, který prospěje jak matce, tak miminku. Odpustit si tak nemusíte makové mléko v těhotenství a ani mák při kojení.

Je makové mléko droga?

Taktéž poměrně častým dotazem, který se k výrobě makového mléka váže, je, zda není makové mléko droga. Makové mléko drogou není, opium se totiž získává z nezralých makovic máku setého. A s těmi se v receptu na makové mléko zkrátka nesetkáte. Bezpečné je tak jak máslo, cukroví, tak i mléko z máku.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.