Co jsou kalorické tabulky a jak je používat?

Na začátek ještě jedna důležitá rada. Nezapomínejte, že je nutné dbát také na pravidelný pohyb. Jestliže celý den prosedíte v zaměstnání nebo ve škole a nezařadíte žádnou aktivitu, váš energetický výdej bude minimální. Pak hrozí, že naopak váš energetický příjem jej mnohonásobně převýší a budete tak na váze naopak přibírat.

Kalorické tabulky

Kalorické tabulky tvoří komplexní přehled a členění kategorií nejběžnějších potravin, s nimiž se setkáváte každý den. Díky online kalorickým tabulkám, nebudete muset zdlouhavě číst obsahy potravin v obchodech, ale potřebné informace si můžete dohledat v pohodlí domova.

Kalorické tabulky slouží primárně k tomu aby měl člověk přehled o svém denním energetickém příjmu a výdeji a to nejen při redukci váhy.

Obecně jsou ale kalorické tabulky nejčastěji vyhledávány právě za účelem redukce váhy. Pro udržení správné váhy je totiž potřeba mít v rovnováze energetický příjem a výdej, v kombinaci s tabulkami je udržení této bilance velmi jednoduché.

Pokud nevíte přesně, jak na tom s váhou jste, pomoci vám s tím může BMI kalkulačka.

Mimo údaje o energetické hodnotě, najdete v kalorických tabulkách často také informace o vitamínech, bílkovinách, sacharidech a tucích v potravinách. Proto jsou kalorické tabulky vyhledávány také lidmi s různými intolerancemi, těmi, kdo dodržují vegetariánský nebo veganský jídelníček, a dalšími lidmi, kteří si hlídají příjem hodnot zmíněných bílkovin, vitamínů apod.

Jak používat kalorické tabulky?

Tzv. kalorický deník se může stát dobrým pomocníkem při snižování a udržování tělesné hmotnosti a také pro kontrolu, jestli se tělu dostávají všechny potřebné vitamíny a minerály. Když věnujete pár minut vyplnění nezbytných údajů, budete mít hned přehled, jak na tom momentálně jste a také, jestli si můžete dovolit nějaký ten kalorický prohřešek…

Kalorické deníky fungují buď to na principu, že si do nich sami vkládáte údaje o tom, co jste za celý den snědli, kdy vidíte hodnoty a kalorické údaje o daných potravinách. A nebo se vám vytvoří doporučený jídelníček na míru (podle požadované redukce váhy např.), jako je tomu na portálu Pestrý Jídelníček.

Hodnoty kcal a doporučený denní příjem

Každá potravina obsahuje určitý počet kalorií, ten je vyjádřen v joulech nebo přímo kaloriích.

10 kJ = 2,4 kcal; 1 kcal = 4,2 kJ

Energie, kterou člověk získává z potravy, by měla zhruba odpovídat energii, kterou za daný den vynaloží. Pro výpočet doporučeného energetického příjmu je třeba vzít v úvahu několik faktorů:

 • pohlaví
 • věk
 • fyzickou zátěž
 • vzrůst
 • aktuální zdravotní stav a případné těhotenství

Doporučený denní příjem kalorií:

Muži – 2000 – 2400 kcal 

Ženy – 1900 – 2200 kcal

Pro těhotné a kojící ženy je doporučená denní energetická dávka zhruba 2 400 kcal.

Jestliže v potravě přijmete více kalorií, než je potřeba, má tak vaše tělo tendenci přibírat na váze. V opačném případě, přijmete-li méně kalorií, než kolik přes den spálíte, má tělo tendenci hubnout, jelikož bere zásoby z tuků.

Možná jste už od výživových odborníků slyšeli, že byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože jsou zdravější. Málokdo ale přesně ví, co si vlastně má pod pojmem glykemický index potravin vlastně představit.

Ukázka kcal na jednodenním jídelníčku

 • Snídaně : pohanková kaše, 1/2 banán (470 kcal)
 • Svačina : melounové závitky se šunkou (211 kcal)
 • Oběd : kuřecí špíz se špenátem (671 kcal)
 • Svačina : zelenina se šunkou a knäckebrotem  (196 kcal)
 • Večeře  : salát s tofu (400 kcal)

(Ukázka jídelníčku přes Pestrý Jídelníček pro mladého sportovce při malé redukci váhy)

Kalorické tabulky jídelníček

Příklady kalorických hodnot na běžných potravinách (100g)

Je logické, že například zelenina (okurka, meloun apod.), která je plná vody, bude mít menší výživovou hodnotu, než tomu bude u tučných mléčných výrobků a mas.

Výživové (kalorické) hodnoty daných potravin zjistíte jednoduše po zadání do online kalorických tabulek, které najdete na specializovaných internetových portálech a nebo na většině balených potravin na zadní straně.

 • čokoláda – 540 kcal
 • čerstvé máslo – 734 kcal
 • rohlíky – 308 kcal
 • kuřecí prsa – 114 kcal
 • vepřový bok – 518 kcal
 • jablka – 52 kcal

Je logické, že například zelenina (okurka, meloun apod.), která je plná vody, bude mít menší výživovou hodnotu, než tomu bude u tučných mléčných výrobků a mas.

Výživové (kalorické) hodnoty daných potravin zjistíte jednoduše po zadání do online kalorických tabulek, které najdete na specializovaných internetových portálech a nebo na většině balených potravin na zadní straně.

  Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.