Přepočet kJ na kcal: Jak se převádí kilojouly na kalorie?

Přepočet kJ na kcal

Energetická hodnota potravin se dá vyjádřit dvěma způsoby – v kaloriích nebo kilojoulech. Může se stát, že na obale výrobku nenajdete uvedené oba údaje, proto je dobré vědět, jak na přepočet kcal na kJ (kalorií na kilojouly) a obráceně.

Kalorie vs joule – jaký je v tom rozdíl?

Kalorie i joule jsou fyzikální jednotky, podle kterých se vyjadřuje množství tepla – množství energie

Původní kalorii definoval francouzský chemik Henri Victor Regnault. Jedná se ale o poměrně starou jednotku, kterou bychom se v dnešních učebnicích fyziky ani nedohledali. Setkáme se s ní prakticky jen při vyjadřování energetické hodnoty potravin. K tomu se ale používá její tisícinásobek – kilokalorie (kcal). V běžné řeči se však často kalorie a kilokalorie zaměňují. Většinou, když mluvíme o počítání kalorií v jídle, máme ve skutečnosti na mysli kilokalorie (kcal) a ne kalorie (cal).

Joule je jednotka práce a energie a patří mezi odvozené jednotky soustavy SI. Pojmenována byla podle anglického fyzika Jamese Prescotta Joulea. Stejně jako v případě kalorií, i zde se v praxi setkáme spíše s jejími násobky. Pro vyjadřování energetické hodnoty potravin se používá kilojoule (kJ).

Jak na přepočet kJ na kcal (kilojoulů na kalorie)

V dnešní době se pro označování energetické hodnoty potravin častěji používají kilojouly. Běžné je však stále i klasické počítání kalorií skrze například kalorické tabulky. Proto je dobré vědět, jak funguje přepočet kJ na kcal a naopak. Pokud si nechcete lámat hlavu s přepočty kJ na kcal, na internetu je k dispozici kalorická kalkulačka pro převod kcal na kJ i kilojaulu na kalorie. Jestli se budete orientovat podle hodnot kcal nebo kJ, je jen na vás. Dávejte si ale pozor na to, abyste vždy počítali pouze jedno nebo druhé a nepočítali přes kalkulačku kalorií oba údaje najednou.

Jednoduché pravidlo: jestliže se řídíte kilojouly, jejich hodnota bude vždy vyšší než u kilokalorií.

1

Převod kJ na kcal

Pro výpočet kilokalorií z kilojoulů platí následující pravidla:

  • 1 joule (J) = 0,239 kalorie (cal),
  • 1 kilojoule (kJ) = 239 kalorií (cal) = 0,239 kilokalorie (kcal).

Příklad – výpočet kilokalorií (kJ to kcal):

V případě jablka o 356 kJ bude převod kJ na kcal vypadat takto:

356 kilojoulů = 85 054 kalorií = 85 kilokalorií.

2

Převod kcal na kJ

Přepočet kcal na kJ provedete následujícím způsobem:

  • 1 kalorie (cal) = 4,185 joule (J),
  • 1 kilokalorie (kcal) = 4 185 joule (J) = 4,185 kilojoule (kJ).

Příklad – výpočet kilojoulů (kcal to kJ):

V případě zeleninového salátu o 250 kcal bude převod kcal na kJ vypadat takto:

250 kilokalorie = 1 046 250,000 joulů = 1 046 kilojoulů.

Postačí tedy, pokud si pro přepočet kcal na kJ (kalorie na kilojouly) zapamatujete, že jedna kilokalorie odpovídá zhruba 4 kilojoulům.

Doporučený denní příjem kalorií

Doporučený denní příjem kalorií závisí jak na věku, tak na váze, výšce, pohlaví, a také na tom, jak aktivní vedete život. Obecně se však doporučuje následující denní příjem kcal:

  • Pro muže (aktivní v produktivním věku) je doporučený příjem 9 200 kJ až 10 050 kJ (2 200 až 2 400 kcal) denně.
  • Pro ženy je vzhledem k jejich odlišné tělesné konstituci denní příjem o něco menší, a to v rozmezí 7 530 až 8 370 kJ (1 800 až 2 000 kcal).

Energetická hodnota přijatých potravin by měla odpovídat energetickému výdeji, to znamená tomu, kolik přes den spálíme. Kila navíc se objevují v případě, že má jedinec větší příjem než výdej. Pokud chceme naopak nějaké to kilo shodit, musí se upravit jídelníček tak, aby byl výdej energie vyšší než její příjem.

Redukční jídelníček a pohyb – základ hubnutí

Vzhledem k tomu, že se doporučený denní příjem kalorií pro muže a ženy liší, jinak bude vypadat i jídelníček na hubnutí pro muže a pro ženy. Muži hubnou při vyšším kalorickém příjmu než ženy, proto bude jídelníček na hubnutí pro muže obsahovat více kalorií. Muži by také měli přijímat více bílkovin než ženy, a to nejen při hubnutí.

Zbavit se přebytečných kil vám pomůže nejen úprava jídelníčku, ale také pohyb. Samozřejmě se dá hubnout jen s pomocí redukčního jídelníčku, ale s pravidelným cvičením vám to půjde mnohem rychleji. Pokud se cvičením začínáte, vyzkoušejte 30denní výzvu, která vás namotivuje. 30denní výzva spočívá v každodenním cvičení zpravidla po půl hodině.

A jaké jsou nejúčinnější cviky na hubnutí? Nejlepší je kombinovat cviky zaměřené na různé svalové partie, to znamená cviky na zadek, nohy, ruce i břicho. Cviky na hubnutí stačí provádět jen s vlastní vahou, ale pokud jste zvyklí cvičit pravidelně, můžete přidat i závaží.

Zhubněte efektivně díky kurzu hubnutí!

Kalorické tabulky

Kalorické tabulky jsou skvělým pomocníkem při počítání kalorií. Ať už při hubnutí, tak v případě, že vás jen zajímá, jestli vaše strava splňuje doporučený denní příjem kcal. Například jedna porce salátu o 250 kcal představuje přibližně 10 % běžného denního příjmu kalorií.

V kalorických tabulkách najdete také nutriční hodnoty potravin. To znamená, že se u každé potraviny nachází kromě kalorií také poměr jednotlivých makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky) a obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Stejné informace pak zohledňuje také kalorická kalkulačka. Pro zdravý a vyvážený jídelníček byste tak měli sledovat nejen energetickou hodnotu, ale také nutriční hodnoty potravin.

Tip: Vyzkoušejte Slim Pasta – nízkokalorické přílohy bez sacharidů!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.