BMI

BMI, neboli index tělesné hmotnosti, je zkratka anglického výrazu Body Mass Index. V současné době jde o nejčastěji používaný způsob, jak odhadnout rizika spojená s obezitou. Jde o poměr váhy jedince k jeho výšce.

Hodnota indexu BM

Hodnotu indexu BMI udává výpočet vzorce BMI index = hmotnost v kg /(tělesná výška v m)². Vypočítáním výsledku získáme číslo, které ukazuje podvýživu, normální tělesnou hmotnost, nadváhu či riziko obezity.

Výsledný index se pohybuje v rozmezí od 15 (závažná podvýživa) až do 40 (morbidní obezita). Všeobecně se považuje index 18,5 a méně za podvýživu, hodnota 25 a vyšší za nadváhu a hodnota nad 30 za příznak obezity.

Nicméně index BMI nemůžeme brát jako přesný ukazatel! Jde spíše o jeden z nástrojů, protože nezahrnuje další faktory, například objem svalové hmoty, tělesná konstituce, věk a další. Kulturista může mít hodnotu BMI nad 30, ale přesto není obézní. Starší lidé mohou mít hodnotu pod 25, ale přesto obézní jsou. To je dané objemem svalstva.

Výpočet indexu BMI

Pro výpočet BMI indexu můžete použít internetový nástroj BMI kalkulačka, kam stačí zadat váhu, výšku a pohlavní. Index BMI se již sám vypočítá.

BMI není jediným ukazatelem, dalšími jsou:


  • Brocův index udává, kolik kg vám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Nepoužívá se často, protože nezohledňuje osoby menší než 155 cm a vyšší než 165 cm.
  • Rohrerův index (index tělesné plnosti) se používá především pro osoby v pubertě, u kterých je u BMI těžké dostat reálné výsledky
  • WHR index je ukazatelem poměru mezi boky a pasem. Rozděluje typy postavy na gynoidní, androidní a smíšený. Pomocí tohoto rozdělení můžete zjistit, kde se vám ukládá tělesný tuk.

21.06.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 807 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?