BMI


BMI, neboli index tělesné hmotnosti, je zkratka anglického výrazu Body Mass Index. V současné době jde o nejčastěji používaný způsob, jak odhadnout rizika spojená s obezitou. Jde o poměr váhy jedince k jeho výšce.

Hodnotu indexu BMI udává výpočet vzorce BMI index = hmotnost v kg / (tělesná výška v m)². Vypočítaným výsledkem získáme číslo, které je ukazatelem podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy či rizika obezity. Výsledný index se pohybuje v rozmezí 15 (závažná podvýživa) až přes 40 (morbidní obezita). Obecně se považuje index 18,5 za podváhu, hodnota nad 25 znamená nadváhu a nad 30 příznak obezity.

Index BMI nelze brát jako přesný ukazatel, jde spíš o jeden z nástrojů, protože nezahrnuje další faktory, kterými jsou objem svalové hmoty, tělesná konstituce, věk a další. Kulturista může mít hodnotu BMI nad 30, a přesto není obézní, starší lidé mohou mít vypočítaný index pod 25, a přesto obézní jsou. To je dáno objemem svalstva.

Pro výpočet BMI indexu můžeme použít nástroj internetová BMI kalkulačka, kam stačí zadat váhu, výšku a pohlaví, a index BMI se sám vypočítá.

BMI není jediným ukazatelem. Dalšími jsou:

  • Brocův index udává kolik kg vám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Nepoužívá se často, nezohledňuje totiž osoby menší než 155 cm a vyšší než 165 cm.
  • Rohrerův index (index tělesné plnosti) používá se především pro osoby v pubertě, kdy je u BMI těžké dostat reálné výsledky.
  • WHR index je ukazatelem poměru mezi boky a pasem. Rozděluje typy postavy na gynoidní, androidní a smíšený. Pomocí tohoto rozdělení můžete zjistit, kde se vám ukládá tělesný tuk.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Chci jídelníček ZDARMA

2 150 819 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?