Jak a proč přinutit děti jíst zdravé svačiny?

Pokud patříte mezi o trochu starší ročníky, určitě si moc dobře vzpomínáte, jak vám vaše maminka chystala každé ráno do školy zdravou svačinu, třeba v podobě chleba namazaného máslem se sýrem nebo šunkou a ovoce. Všechno zabalila a vložila do sáčku nebo krabičky. Dneska se školáci zase ke svačinám vracejí, jsou totiž součástí zdravé stravy.

Chipsy a coca-cola dítě zkazí

Zdravá svačina ve škole by rozhodně neměla mít podobu pytlíku slaných brambůrků nebo bonbónů zapíjených colovými nápoji. Děti by si tak jistě ideální svačinu představovaly, ale pravidlům zdravé výživy to rozhodně neodpovídá. Navíc se tímto způsobem kazí stravovací návyky dětí už v raném věku. Přitom, když jim rodiče nepomohou vybudovat zdravé stravovací návyky, v dospělosti si je budou vytvářet mnohem obtížněji.

Aby jídlo neskončilo v odpadkovém koši

I když si ale dáte s přípravou svačiny záležet, ani tak není jisté, že ji potomek opravdu sní. Nepochybně si totiž vzpomenete na sebe ve školním věku. Pokud váš box na svačinu obsahoval jídlo, které jste zrovna dvakrát nemuseli, velice snadno se vše ocitlo v lepším případě v žaludku spolužáka, kterému to chutnalo, v horším pak v odpadkovém koši.

Jestliže tedy dítěti připravíte něco zdravého, ani zdaleka není zárukou, že to také sní. Zkrátka je potřeba udělat nějaký rozumný kompromis mezi mlsným jazýčkem potomka a zdravou výživou. Připravovat synovi nebo dcerce zdravé svačiny, které jim budou chutnat, je pro spoustu rodičů stále velkou výzvou. Můžete zkusit upravit maminčiny recepty, které děti milují, tak, aby byly zdravější a výživnější. Například bílou mouku nahraďte celozrnnou nebo použijte bezlepkovou mouku.

Alarmující zjištění: část školáků nesvačí vůbec

Není totiž horší situace, než když dítě dá svačinu spolužákům, vyhodí ji, nebo prostě žádnou nemá. Školáci přitom potřebují doplnit energii i mimo snídani, oběd a večeři, takže se bez zdravé svačiny prostě neobejdou. Bohužel ale výzkumy ukazují, že skoro čtvrtina školáků na 2. stupni základní školy nesvačí vůbec. To je ale zásadní chyba. Uvedenou skutečnost je třeba změnit.

Zdravé svačiny do školy prostě musí být součástí školního batohu i u dětí na prahu puberty. Nelze spoléhat na to, že když starším dětem dáte kapesné, aby si něco koupily, zvolí zdravou stravu, která bude prospěšná jejich tělu. Naopak, většinou to skončí u zmiňovaných brambůrků, bonbónů, čokolád a coca-coly.

Zvykejte dítě na zdravou stravu už od plenek

Jak tedy naučit svoje dítě zdravě svačit a vůbec zdravě jíst? Jednoduše. Velmi dobré je pro děti, když se s výchovou ke zdravému životnímu stylu začnete doslova už od plenek. Zelenina a ovoce by měly být součástí každodenního zdravého jídelníčku rodičů i jejich potomka. Dítě si tak na podobnou stravu zvykne, bude na ni naučené a bude ji i nadále vyžadovat. To je dobrý základ pro budoucnost.

Snažte se proto doma vařit tak, aby vaše dítě mělo od malinka pestrou vyváženou stravu s dostatečným množstvím sacharidů, bílkovin a tuků. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Kvalitní a zdravá strava je pro vaše dítě tou nejlepší investicí do jeho budoucnosti, a to platí nejenom v případě svačin.

Jablko dostane šanci

Jak se tedy postavit k problému školních svačin? Rozhodně čelem. Nezapomínat na ně. Pokud si myslíte, že když dáte dítěti peníze, aby si něco koupilo, jste, jak se říká, za vodou, je to omyl. Skončí to lahví přeslazené barevné limonády a hromadou hranolků s kečupem. Korunou pak bude dvojitá porce barevné moudré šmoulí zmrzliny, tedy to úplně nejhorší, co můžete potomkovi koupit.

Proto je důležité, abyste dětem hravou formou vysvětlovali, proč je důležité sníst k svačině jablko, kolik obsahuje vitamínů. Pak bude stoupat možnost, že jablko od mamky k svačině sní i v pubertálním věku, kdy jinak všechno od rodičů odmítá. Zkuste třeba potomka do přípravy zdravého jídelníčku také nenásilně zapojit. Bude mu lépe chutnat, když se na všem bude podílet.

Vyvážená porce sacharidů, bílkovin a tuků

Především si ale vy sami udělejte na přípravu zdravých svačin čas. Pokud nestíháte ráno předtím, než dítě vyrazí do školy, udělejte si přípravu třeba už večer. Namazaný rohlík nebo chleba s kvalitní šunkou zabalený v potravinářské fólii vydrží v ledničce bez potíží do rána a vy ho jenom vložíte do krabičky a přidáte třeba zmiňované jablko.

Jak by ostatně mělo vypadat složení dětské svačiny podle nutričních terapeutů? Rozhodně by měla svačina obsahovat nějaké pečivo, které bude zdrojem sacharidů, tedy energie pro malé neposedy. Celozrnné pečivo se ale hodí až pro starší děti. Je nezbytné přidat i porci bílkovin pro tvorbu svalů a látkovou přeměnu. Může to být nepříliš tučný sýr, domácí tvarohová pomazánka nebo krůtí šunka.

K tomu by nemělo chybět ovoce či zelenina jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Hodí se někdy dát jogurt s ovocem. Samosebou budou ve svačince i nějaké tuky, ale měly by převažovat ty zdravé – třeba tuňákový salát. Dbejte na to, aby potraviny pro děti neobsahovaly zbytečně mnoho barviv, konzervantů, atd. Podobné látky bývají příčinou hyperaktivity dětí apod.

5 tipů na zdravou svačinu

Přinášíme tipy na svačiny, který zdravý jídelníček rozhodně nenaruší:

  1. Sendvič z tmavého chleba s pažitkovou pomazánkou, min. 90% šunkou a paprikou vloženou dovnitř.
  2. Bulky s kuřecím masem. Kousky kuřecích prsou orestujeme na oleji, sundáme z pánve a vložíme do misky. Natrháme kousky omytého ledového salátu. Lehce osolíme a opepříme. Bulky rozřízneme a ze spodní části vybereme střídku. Naplníme směsí z kuřecího masa (kousky ledového salátu můžete vyměnit třeba za směs vařeného hrášku, kukuřice a mrkve).
  3. Plněná bageta s rajčaty, rukolou, olivami a balkánským sýrem.
  4. Domácí müsli tyčinky s ovocem. Z nasucho upražených ovesných vloček, ořechů a semínek, medu a trochy oleje připravte domácí müsli tyčinky. Bílkoviny doplní ovocný jogurt.
  5. Ovocný tvaroh s domácími celozrnnými sušenkami s medem a oříšky.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.