Enzymy


​Co jsou enzymy? Jde o jednoduché, případně složené bílkoviny, které se vyznačují katalytickou aktivitou. Enzymy jsou řídícím článkem biochemických procesů probíhajících v nitru člověka. Iniciují chemické reakce a vytvářejí jejich povahu.

Základ enzymů přitom tvoří proteiny, na které jsou navázané další skupiny. Právě ty se velice aktivně podílejí na reakcích.

Celkově se enzymy člení do šesti skupin. Úkolem všech je snížit aktivační energii nezbytnou k tomu, aby reakce proběhla. Právě aktivita enzymů díky tomu může velice dobře ovlivnit celkovou rychlost chemické reakce. Ta je právě díky enzymům výrazně vyšší než bez nich.

V některých případech by se dokonce mohlo stát, že bez přítomnosti enzymů reakce vůbec neproběhne. Ústy ale enzymy nelze podávat, protože je rozloží žaludeční šťávy.

Kromě biochemických procesů v lidském těle se enzymy využívají i jinak, například v průmyslu, vědě a výzkumu. Přidávají se třeba i do pracích prášků, kde umožňují praní na mnohem nižší teplotu. Používají se také v mlékárenském průmyslu, kde se díky nim připravuje hypoalergenní mléko.

25.08.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 333 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?