Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny představují hlavní stavební látku lidského těla, především svalové hmoty, ale také kůže, vlasů, svalů a orgánů.


​Z hlediska zdrojů, z nichž bílkoviny pochází, je dělíme na rostlinnéživočišné.

Bílkoviny živočišného původu obsahují vyšší podíl esenciálních masných kyselin a jsou využitelné lépe, ale často s sebou nesou také množství tuků a cholesterolu. Základními zdroji živočišných bílkovin jsou maso, vaječný bílek a mléčné výrobky.

Skvělým zdrojem jsou bílkoviny rostlinného původu, pokud se správně zkombinují tak, aby obsahovaly všechny esenciální aminokyseliny. Oproti živočišným bílkovinám je s jejich konzumací spojen podstatně menší příjem nasycených tuků a cholesterolu. Nejvýznamnějšími zdroji jsou luštěniny, ořechy a sója.

Bílkoviny nás budou zajímat také při hubnutí. Konzumujte potraviny bohaté na bílkoviny a snáze si udržíte svoji dosavadní svalovou hmotu na úkor tuků.

Bílkoviny mají nejvyšší sytící schopnost ze všech živin. Po jídle s vyšším obsahem bílkovin tedy budete mít hlad později než po jídle s převahou sacharidů. Pokud tedy máte často chuť na sladké, zkuste zařadit do svého jídelníčku více bílkovin.

02.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 202 801 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?