Prášek maca a jeho účinky na lidské zdraví

Jednou z nejvyhledávanějších superpotravin je prášek maca, jehož konzumace s sebou přináší spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Maca je totiž doslova nabitá vitamíny a minerálními látkami, přičemž pro své účinky je ceněná již stovky let. Jaké jsou účinky macy a jakou formou ji tělu dopřát?

Co je to maca peruánská?

Prášek maca se získává z kořene rostliny zvané maca peruánská, která se hojně, jak již název napovídá, pěstuje na území Peru. Jedná se o jednu z nejstarších superpotravin, tedy potravin, které mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Ve složení najdeme spoustu důležitých živin, vitamíny jako B1, B2 a C, minerály, jako je železo, hořčík či vápník, a nechybí ani vláknina a spousta dalších prospěšných látek. Konzumovat se dá maca v několika podobách, přičemž tou nejoblíbenější je maca prášek, který se následně přidává do smoothies, doplňků stravy nebo do dezertů.

Maca účinky na lidský organismus

Ačkoliv každé tělo je jiné a rozdílně tak reaguje na vybrané superpotraviny, jedno je jisté, a to fakt, že zdravým a vyváženým jídelníčkem obohaceným prospěšnými doplňky stravy, jako je maca, chaga sibiřská nebo spirulina, krok vedle rozhodně neuděláte. Skvělé je, že zakoupit se dají tyto přírodní doplňky stravy nejen v lékárnách, ale také v prodejnách se zdravou výživou nebo ve vybraných supermarketech. Pozitivních účinků si tak můžete užívat snadno, bez námahy.

Pozitivní účinky macy peruánské

Vyhledávaným účinkem macy peruánské je dodání energie, zkuste si tak prášek přidat do smoothie zejména s příchodem jara, kdy spoustu jedinců trápí jarní únava. Taktéž maca pomůže s překonáním únavy po náročném tréninku a podobně. Pozitivní účinky má maca také v oblasti hormonální rovnováhy, a to zejména u žen. Zmírňuje příznaky menstruace, menopauzy a taktéž podporuje plodnost. V kombinaci s vyváženým jídelníčkem a dostatečným pohybem je maca skvělým pomocníkem při menopauze. Jaké jsou další pozitivní účinky macy peruánské na lidský organismus?

  • zlepšuje náladu,
  • pomáhá překonávat stres,
  • snižuje úzkosti a deprese,
  • podporuje sexuální funkce,
  • posiluje imunitní systém.

Zatímco na jaře pomáhá maca překonávat jarní v únavu, v zimních měsících bude vhodné do jídelníčku zařadit třeba pomerančové smoothie s macou. Jak pomeranče, tak maca utužují imunitu, proto je pomerančové smoothie ideální možností, jak si bacily udržet co nejdále od těla.

Tip! Peruánská maca se prodává na e-shopu Grizly, a to v mnoha verzích.

Nežádoucí účinky macy

Ačkoliv nežádoucí účinky macy nejsou časté, u citlivějších jedinců přeci jen k některým může dojít. O jakých nežádoucích účincích macy je obvykle řeč?

  • zažívací potíže, jako je nadýmání a průjem,
  • negativní vliv na hormonální rovnováhu,
  • interakce s některými léky,
  • alergické reakce.

Důležité je při užívání macy dodržovat doporučovanou denní dávku. Jakmile si člověk dopřeje více, než má, pak je riziko nežádoucích účinků daleko větší.

V jaké formě maca prášek konzumovat?

Možností, jak si dopřát zdraví prospěšnou macu, je hned několik. Mezi ty nejčastější patří konzumace maca prášku, a to v některém z receptů, nebo užívání maca kapslí, případně tabletek.

1

Maca prášek

Nejčastěji formu macy představuje prášek, který se hojně přidává do receptů. Obvykle se jedná o recepty na smoothie, ovesné kaše, muffiny nebo sušenky. Přidáte-li lžičku maca prášku do pečené ovesné kaše, vykouzlíte si zdravou, přitom chutnou snídani. Nejedná se samozřejmě pouze o pečenou ovesnou kaši, ale i o další recepty, jako jsou banánové muffiny s macou. S velkou oblibou se u strávníků setkávají zejména smoothie, ve kterých se mohou kombinovat různé ovocné či zeleninové druhy a na závěr se do nápoje pro dodání dalších zdraví prospěšných látek přidá prášek z peruánské macy.

2

Maca tablety

Dostupná je tato superpotravina také jako maca tablety, které využijí zejména tací, kterým prášek není příliš po chuti. Díky přesnému a jasnému dávkování obvykle nehrozí vedlejší účinky spojené s užitím většího množství. Obrátit byste se na maca tablety měli v náročných obdobích, která představují spoustu psychických i fyzických strastí. Taktéž je užívání tablet vhodné na podporu imunitního systému nebo na problémy s plodností. Vhodná je pak na podporu imunitního systému také chaga sibiřská, další ze superpotraivn. Doporučené denní dávkování macy je obvykle kolem dvou tablet, nicméně záleží na konkrétních tabletách.

Tip! Zakoupit maca tablety můžete v internetové lékárně Pilulka.

Peruánská maca diskuze a recenze

Podle internetových maca diskuzí jsou slibované výsledky pravdivé. Nejčastěji zákazníci v recenzích zmiňují dodání potřebné energie a s tím spojené snížení únavy. Také se ale v recenzích objevují zkušenosti s účinky macy, jako je srovnání hormonů, zlepšení nálady nebo celkové zklidnění organismu. Negativní recenze pak v maca diskuzích zmiňují vyšší pořizovací cenu. Teď už je jen na vás, zda vyzkoušíte banánové muffiny se špetkou macy, anebo si ji raději dopřejete formou kapslí či tablet.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.