Jaké účinky má houba čaga na lidské zdraví?

Houba čaga je po dobu mnoha let jedním z důležitých zástupců přírodního lékařství. Díky obsaženým složkám na lidské tělo působí protizánětlivě a pomáhá posilovat imunitu. Také ale čaga přijde vhod těm, kteří se potýkají s nedostatkem energie. Jaké další účinky houba čaga slibuje a v jaké formě si ji dopřát?

Co je to houba čaga

Pod četnými označeními, jako je houba čaga, chaga, čága či chaga sibiřská se ukrývá tvrdá houba rostoucí na břízách, a to především v chladném podnebí. Nejčastěji se chaga nachází v v sibiřských lesích v Rusku, kdy je řeč o jedné z těch nejkvalitnějších variant. Dále houba roste v zemích severní Evropy, jako je Norsko, Finsko či Švédsko, ale také v Kanadě nebo Severní Americe. Na chagu sibiřskou můžete narazit především na starých oslabených břízách. V mnoha zemích se však jedná o chráněný druh, který je zakázano volně sbírat. Své uplatnění čaga sibiřská najde zejména jako doplněk stravy, protože nabízí spoustu léčivých účinků. Jedná se především o jeden ze způsobů jak na posílení imunity. Z toho důvodu mnozí s konzumací čagy začínají právě v období podzimu či zimy, kdy je tělo obvykle nejoslabenější.

Jaké má čaga účinky?

Účinků čagy sibiřské na lidské zdraví je hned několik, samozřejmě však na každého jedince působí jinak. Vhodné je tak s užíváním čagy začít opatrně, po troškách, a na vlastní pěst si vyzkoušet, jak na vás čaga působí. Jaké jsou slibované pozitivní účinky této houby a s jakými nežádoucími účinky se je možné shledat?

Pozitivní účinky čagy

Snad úplně nejvyhledávanější je čaga jako doplněk stravy pro posílení imunity, kdy podporuje obranyschopnost těla proti infekcím a nemocem. Taktéž mezi pozitivní účinky houby čagy patří chránění buněk před poškozením volnými radikály a s tím spojená ochrana před stále častějším oxidativním stresem. Mimoto je chaga vhodná pro sportovce, starší lidi či zkrátka osoby s bolestmi kloubů. Houba totiž podporuje zdraví kloubů, kdy snižuje i záněty. Proto se pak o to rychleji můžete opět věnovat svému oblíbenému cvičení doma či venku. Dalším pozitivním účinkem chagy je minimalizace únavy, houba tělu naopak dodá potřebnou energii, a to díky vyvážené kombinaci vitaminů a minerálních látek. V neposlední řadě se chaga doporučuje při zažívacích problémech, kdy je i vhodným prostředkem pro jarní detoxikaci těla.

Nežádoucí účinky čagy

Obecně čaga patří k bezpečným doplňkům stravy, nicméně u citlivějších jedinců může dojít například k alergickým reakcím. Na pozoru by se měli mít zejména tací, kterým houby obecně vadí a způsobují jim alergické reakce. Ojediněle dochází k interakci s léky, proto se před zahájením užívaný chagy můžete prvně poradit se svým lékařem. Nežádoucí účinky čagy vznikají především v momentě, kdy není dodržované doporučené množství nebo volbou nekvalitní čagy. Vždy tak houbu kupujte od prověřených prodejců, například na e-shopu Grizly. Při užití nekvalitní chagy může docházet především ke střevním problémům.

Jak si čagu dopřát?

Dopřát si slibované účinky chagy je možné několika různými způsoby, mezi ty nejoblíbenější patří užívání čagy formou čaje či kapslí. Jak se mezi sebou vybrané varianty různí?

1

Čaj z čagy sibiřské

Mezi hlavní přínosy čaga čaje na lidské zdraví se řadí opět utužení imunity a posílení obranyschopnosti těla. Jedná se tak o něco účinnější možnost, kterou představuje oblíbený meduňkový čaj. Jak čaga čaj, tak meduňkový čaj pomáhají s lepším trávením, zklidňují žaludek a eliminují obsah toxických látek v těle. Také chaga čaj můžete vyzkoušet v momentě, kdy vás trápí nedostatek energie, třeba v souvislosti s jarní únavou. Efektivně ale čaga čaj doplní i jarní detox těla.

Příprava čaga čaje

Jednu čajovou lžičku čaga směsi zalijte zhruba 200 ml vroucí vody a nechejte vylouhovat 15 minut. Poté čaj přeceďte a vypijte. Doporučené množství je jeden až dva šálky denně, ideálně po dobu jednoho měsíce.

2

Čaga extrakt

Přírodní extrakt z čagy se získává především macerací, během níž dochází k vytažení co největšího množství zdraví prospěšných látek. Čaga extrakt se opět používání pro posílení imunitního systému, chránění buněk před poškozením volnými radikály nebo k podpoře trávení. Doporučovaná denní dávka extraktu z čagy je jedna kapka 2x denně. Konkrétní dávkování však závisí na zvoleném produktu i koncentraci zdraví prospěšných látek.

Užitečné info: zakoupit se dá čaga extrakt v lékárně Pilulka.

3

Prášek z čagy

Další možnou variantu doplňku stravy představuje čaga prášek, který kromě všech již výše zmíněných pozitivních účinků má také blahodárný vliv na zdraví kůže. Některé společnosti jej dokonce přidávají do svých kosmetických výrobků, jelikož pleť příjemně hydratuje a ještě navíc ji chrání. Zcela nejčastěji se však prášek do těla dostává formou připraveného nápoje, který posilujte imunitu.

Příprava čaga nápoje

Jednu čajovou lžičku čaga prášku zalijte 250 ml vroucí vody, směs zamíchejte a nechejte minimálně 10 minut louhovat, než směs vypijete. Doporučené denní množství je jeden až dva nápoje, a to po dobu 1-2 měsíců. Jedná se tak o jednu z variant, jak dodržovat pitný režim.

4

Kapsle s čagou

Efektivně koncentrované látky pak obsahují také kapsle s čagou, jejichž užívání je jedním z nejsnazších, a proto patří také k nejvyhledávanějším možnostem, jak si čagu dopřát. Kapsle s čagou se doporučují především těm, kteří si chtějí udržet hladinu energie, posílit imunitu nebo také přispět k lepšímu trávení. Ruku v ruce s tím však kráčí dostatečný pitný režim, protože bez něho jsou účinky kapslí značně slabší.

Tipy, jak se pozná nejkvalitnější čaga

Kvalita čagy má značný vliv na její účinnost, proto bychom vždy měli volit tu nejkvalitnější čagu, jenže jak to poznat?

  1. Zaměřte se na původ: nejkvalitnější čaga obvykle pochází ze severních lesů, tedy především z oblastí s čistým prostředím, kdy jednou z nejkvalitnějších je pak chaga sibiřská.
  2. Dbejte na vzhled: čaga by měla mít tmavě hnědou až černou barvu a pevnou, tvrdou konzistenci, připomínající dřevo. Vyvarujte se především jinak zbarveným čagám.
  3. Důležitá je i textura: povrch houby by měl být nerovný a drsný, pokud je lesklý, zřejmě se o nejkvalitnější čagu jednat nebude.

Kromě výše zmíněných třech bodů je také vhodné se zaměřit na aroma, které se k houbě váže. Ideálně by mělo připomínat kombinaci hub, země a dřeva. V případě již hotových výrobků hleďte na certifikáty kvality či ekologické označení. Na škodu nebude ani pročtení dostupných recenzí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.