Doplňky stravy a prášky na hubnutí

Doplňky stravy na hubnutí jsou dnes již tak zvedeným pojmem, že je netřeba představovat. Lákají Vás prostřednictvím medií ze všech stran. Informace o nich naleznete v novinách, televizi i internetu. Málokdo ale ví, jak to s nimi opravdu je.

Průměrná účinnost doplňků výživy na hubnutí z celkového výsledku snažení se pohybuje pouze kolem 2 %.  A to u těch opravdu fungujících, mnohdy předepsaných lékařem. Nejedná se o zázračné přípravky na hubnutí. I přesto, že by si mnozí z nás přáli vysněnou figuru bez tvrdé práce a dřiny, doplňky stravy nedokážou zaručit opravdové výsledky. Název „Doplněk stravy“ je odvozen ze slova doplnit. Díky těmto přípravkům doplňujeme tělu potřebné vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu a nenasycené mastné kyseliny.

Spalovače tuku

Doplňky stravy na hubnutí nemusí být vždy předražené a nesmyslné. Je zapotřebí se důkladně zorientovat na trhu a především zapomenout na zázračné kapsle se super účinky. Existují živiny, které mohou organismus nastartovat tak, aby tělo dokázalo spálit co nejvíce kalorií. Zvládnou také absorbovat tuk, který ve stravě přijímáme. Nazývají se spalovače tuku. Ale ani ty bez správného nastartování životosprávy, nefungují. Samy o sobě nezmůžou nic. Zaručeně funguje pouze zdravý životní styl – každodenní pohyb a úprava stravy.

Základní dělení doplňků stravy

  • Přípravky, které snižují chuť k jídlu: ovlivňují látky a hormony v těle, které vysílají do mozku informace o pocitech hladu.
  • Přípravky na vázání tuků: navazují na sebe tuky z potravy a zabraňují jejich vstřebávání do organismu.
  • Přípravky na štěpení a spalování tuků: ovlivňují tělo tak, aby nejprve spalovalo tuk a teprve pak ostatní zdroje energie.

Přípravky, které snižují chuť k jídlu

Chrom

Chrom je minerál, který podporuje správnou funkci inzulínu v těle. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a tím tlumí chuť na sladké. Přírodním zdrojem chrómu jsou mořské plody, ořechy, sušené datle, celozrnné potraviny, rajčata, brokolice, kvasnice a vejce.

Přípravky na vázání tuků

Extrakt zeleného čaje

Podporuje metabolismus, čímž tělo spaluje více energie než normálně. Nejdůležitější antioxidant zeleného čaje se jmenuje EGCG. Je skvělou prevencí proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám. Vhodná dávka je 90 miligramů denně, což jsou 4 šálky čaje.

Přípravky na štěpení a spalování tuků

Karnitin (L-karnitin)

Karnitin urychluje metabolismus tukové tkáně. Základ je v propojení látky s pohybovou aktivitou. Má také antioxidační a regenerační účinky.

CLA – konjugovaná kyselina linolová

Konjugovaná kyselina linolová uvolňuje tukové zásoby, které jsou později využity na tvorbu energie. Také zabraňuje úbytku svalové hmoty a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Jde o mastnou kyselinu, která se nachází v sýrech, mléce a mase.

Přírodní doplňky stravy pro hubnutí

Není zapotřebí zatěžovat játra zbytečnými tabletami. Na místo upravených spalovačů, které prošly složitou chemickou reakcí, můžete vyzkoušet výrobky přírodních zdrojů. Nejen výše zmiňovaný zelený čaj napomáhá hubnoucímu procesu. Leckdy se to nezdá, ale i v těch nejbanálnějších potravinách nalezneme pomocníka. Jako například v kávě. Pokud to nestačí, trh nabízí i širokou škálu superpotravin.

Kofein

Kofein urychluje metabolismus a také povzbudivě působí na ostatní produkty při hubnutí.

Doporučená denní dávka by neměla přesáhnout 3 šálky kávy denně. Velké množství kofeinu způsobuje nespavost, bolesti hlavy a nervozitu. Není vhodný pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak, trpí kardiovaskulárním chorobou.

Vláknina

Vláknina pomáhá při správné činnosti střev, čímž se lépe pročišťuje organismus. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, právě díky schopnosti pročistit organismus, minimalizují ukládání zásob tuku. Zdrojem vlákniny mohou být celozrnných produkty, či slupky ovoce.

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská, neboli goji obsahuje hodně vlákniny. Díky tomu dochází k zasycení organismu a potlačení pocitu hladu. Dokáže účinně podporovat imunitu organismu, pomáhá snižovat krevní tlak a díky bobulím se zlepšuje krvetvorba. Napomáhá udržet normální hladinu cukru a tuku v krvi a snižuje cholesterol.

Chlorella

Jedná se o sladkovodní řasu, která se řadí do kategorie zelených potravin. Nabízí významnou nutriční hodnotu, jedna tableta obsahuje milióny chlorellových buněk s vysokým obsahem zeleného barviva – chlorofylu. Dále obsahuje vysoká procenta bílkovin, betakarotenu, vitamínů a stopových prvků.

Chia semínka

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Přispívají ke snižování hladiny škodlivého cholesterolu a zpomalují trávicí proces enzymů. Díky tomu se přeměna sacharidů na jednoduché cukry stává delší.

Doplňků stravy na hubnutí je nepřeberné množství. Důležité je si vybrat, zda se vydat přírodní či chemickou cestou. Ani jednu z variant nelze označit jako tu správnou či špatnou. Někomu více vyhovují osvědčené podpůrné tabletky, někomu naopak přírodní zdroje. Ani kombinace doplňků stravy není zakázána. Ba naopak, spíše vítána. Proč nevyzkoušet snídani obohacenou o chia semínka a při tréninku aplikovat L-karnitin? Volba je pouze na Vás.

Základ však stále spočívá ve zdravém životním stylu. Hubnutí není krátkodobý proces. Je to dlouhá cesta ke štěstí, která ale rozhodně stojí za to. Hodně štěstí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.