Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

Díky svým velmi příznivým účinkům na lidské zdraví se goji považuje za skutečné zlato v oblasti lékařství a to především v čínské medicíně. Má široké užití a ocení je i dieta na hubnutí.

Bobule podobné šípkům

Červené plody goji zřejmě Středoevropanům budou připomínat šípky. Svádí k tomu jejich barva i tvar. Ovšem pokud plody usušíte, a v této podobě se s nimi setkáte nejčastěji, budou připomínat spíše rozinky. Kustovnice čínská je mezi odborníky známá pod svým latinským názvem Lycium chinese a nebo pod už zmiňovaným goji.

Chuť goji je příjemná a spíše sladká nebo sladkokyselá. Číňané ji už dlouho považují za samozřejmou součást svého jídelníčku. Snaží se maximálně využít jejího příznivého působení na organismus. Bobule goji se z Číny postupem času rozšířily i do zbytku světa.

V čem goji pomáhá lidskému zdraví?

Především dokáže účinně podporovat imunitu organismu, pomáhá snižovat krevní tlak a díky bobulím se zlepšuje krvetvorba. Pozitivně působí také na léčbu astmatu. Zajišťuje regeneraci organismu v případě, že konzumuje příliš velké množství alkoholických nápojů. Má dobrý vliv dokonce i na kožní potíže v podobě lupénky. Zlepšuje také ostrost zraku, snižuje únavu a podráždění očí. Velmi podstatné je i to, že pomáhá ledvinám a játrům, zprůchodňuje je. Užitečná je i při cukrovce nebo bolestech. Zároveň dokáže zpomalovat procesy spojené se stárnutí a mnohdy proto bývá označována jako superpotravina a rostlina mládí.

Blahodárné účinky

 • posiluje činnost jater a ledvin
 • napomáhá udržet normální hladinu cukru a tuku v krvi a snižuje cholesterol
 • posiluje a zlepšuje zrak, zklidňuje podrážděné oči
 • působí proti chronickému kašli
 • mírní různé alergické projevy
 • pomáhá i při kožních potížích – může omezit rozšiřování lupénky
 • působí protizánětlivě
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • je účinným prostředkem při neplodnosti
 • podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce
 • zlepšuje pevnost šlach a nehtů, posiluje kosti a svaly
 • zlepšuje činnost střev
 • napomáhá ke snížení váhy
 • vylaďuje menstruační cyklus, pomáhá při menopauze
 • může pomoci od ranní nevolnosti během těhotenství

Bohatý zdroj vitamínů i minerálů

Jaké látky goji vlastně obsahuje? Jak už napovídá červená barva bobulí, nachází se v nich velké množství betakarotenu, z čehož vyplývá zmiňované působení na lidský zrak a pokožku a jejich choroby. Dále je zde velké množství vitamínu C (uvádí se, že dokonce pětiset násobek v porovnání s pomeranči), ten dokáže účinně posilovat obranyschopnost lidského organismu a imunitní systém.

Nezanedbatelné jsou vitamíny A, B1 a B2 a E, polysacharidy a také aminokyseliny. Z této skupiny v plodech najdeme i esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je potřebuje dodávat zvenčí. Bobule poskytují tělu i řadu nezbytných minerálů, mezi které patří zinek, selen i železo, vápník, fosfor.

Správné užívání a dávkování

Pokud se rozhodnete bobule a jejich účinky vyzkoušet, musíte si nejprve přesně ujasnit, jak správně užívat goji. Neexistuje žádné vědecky stanovené dávkování této plodiny. Vždy ale berte v úvahu, že jde o doplněk stravy pro zlepšení zdravotního stavu, nikoli náhradu stravy a tomuto faktu přizpůsobte množství bobulí.

Goji můžete jíst v podobě čistého nebo také sušeného ovoce. Zároveň je ale v nabídce i šťáva z goji, nebo také prášek či kapsle. Záleží na tom, jaká forma vám bude nejlépe vyhovovat. Říká se, že pro děti do věku přibližně deseti let stačí pokrýt denní potřebu vitamínů a minerálů hrst goji. Pro starší děti a dospělé se obvykle doporučuje asi 30 bobulí denně.

U nás bez potíží v obchodech se zdravou výživou sušené plody goji zakoupíte. Pokud byste měli zájem o čerstvé plody, nezbývá, než si vlastními silami rostlinu vypěstovat.

Dokáže goji shazovat přebytečná kila?

Goji a hubnutí spolu úzce souvisí. Proč je dobré zobat goji při dietách? Její složení je nutričně dobře vyvážené, proto se hodí i při různých metabolických poruchách. Obsahuje hodně vlákniny, až 21 % a díky tomu dojde k zasycení. Nebudete proto trpět hladem, žaludek po snězení goji bobulí vyšle mozku signál, že už má dost a po delší dobu nepotřebuje žádnou potravu a to ocení každá dieta na hubnutí.

V neposlední řadě má goji vliv na stres. Pomáhá zlepšit obranu organismu proti němu a tím pádem se dostáváte i do větší duševní pohody. V takové náladě se také mnohem lépe hubne. Je totiž všeobecně známo, že stres je nepřítelem snahy o shazování kilogramů.

Hubnutí s goji je zdravé, protože vaše tělo dostává všechny potřebné látky pro svůj rozvoj. Úpravou metabolismu, ke které goji přispívá, dochází ke zlepšení spalování. Díky změně životního stylu a zařazení plodů kustovnice do jídelníčku, se vám podaří snižovat tukové zásoby, aniž by vaše tělo nutričně strádalo. Výhodou goji je i skutečnost, že má nízký glykemický index a tudíž utlumuje hlad a chuť na jídlo.

Má goji nějaké vedlejší účinky?

Závažnější komplikace při konzumaci goji nebyly pozorovány. Ovšem pokud to budete s její mírou přehánět, může dojít k zažívacím potížím. Příliš se také nedoporučuje kustovnici jíst krátce před spaním, protože může způsobit nespavost. V případě, že se budete držet dávky, která nepřevýší 30 bobulí denně, nemusíte se ničeho bát.

Konzumaci goji proto lze jenom doporučit.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.