Jarní hubnutí: Proč jde snáze, než v zimě?

Jaro znamená zrod nového života a je dobrým obdobím nových začátků. Můžete postupně začít se zdravější životosprávou, větším množství pohybu a hubnutím. Prodlužující se dny k tomu dávají příležitost, a to samozřejmě platí nejenom pro ženy.

ˇ

Detoxikace pomůže nastartovat organismus

Doba čekání na jaro může být dobou, kdy si rozmyslíte postupné změny ve svém jídelníčku. Zatímco v zimě mnozí z nás občas sáhnou po nějaké nezdravé potravině plné jednoduchých sacharidů a tuků, aby přežily tmavé a sychravé dny, jaro nás dokáže nakopnout k pozitivním změnám. Využijte jich.

Snaha vypadat po zimě pěkně i v přiléhavém oblečení může být dobrou motivací, ale pamatujte si, že to děláte hlavně sami pro sebe. Pro svůj dobrý pocit, proto, abyste byli vnitřně spokojení se sebou. Dobrým krokem pro začátek je detoxikace organismu. Většina z nás během zimy občas snědla něco nezdravého a teď je nejvyšší čas pomoci žaludku, střevům, játrům i ledvinám k očistě.

Zaměřte se na pitný režim a zeleninová jídla

Nemusíte praktikovat nějaké drastické kúry jako půsty, ale zkuste začít alespoň odlehčovacími ovocnými a zeleninovými dny. Přizpůsobte si režim detoxikace svým potřebám. Především během detoxikačních dnů ale dodržujte pitný režim. Měli byste vypít 2,5-3 litry tekutin, nebo i více. Základem je čistá kvalitní neperlivá voda, kterou můžete ochutit šťávou z citrónu a doplnit bylinkovými čaji, zeleninovými šťávami.

Vsaďte na lehkou stravu plnou zeleniny, odpusťte si tučná, smažená a sladká jídla. Ostatně uvidíte, že s přibývajícím sluníčkem na ně už nebudete mít takovou chuť, jako předtím. Detoxikace vám pomůže nastartovat metabolismus. Hubnutí bude mnohem snazší.

Základem hubnutí je vyrovnaná psychika

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě, a to platí. Základem procesu hubnutí je psychika. Právě proto se mnoha lidem špatně hubne v zimě, kdy jsou dny krátké a je brzy tma. Nedostatek slunečního svitu má na náladu člověka negativní vliv. A spousta lidí hledá lék na špatnou náladu právě v jídle. Chlad zároveň dává pokyn tělu, aby během zimy doplňovalo energii, i když ji vlastně nepotřebuje. Z toho pramení chuť na teplá a kaloricky vydatná jídla.

Většinou také máte v zimě méně pohybu než v létě, metabolismus se zpomaluje. Na jaře se ale situace mění. S probouzející se přírodou se probouzí i člověk. Má mnohem větší chuť vyrazit ven, hýbat se. Proces jarního hubnutí totiž není o tom, že by metabolismus člověka fungoval jinak v zimě jinak na jaře. Může za to právě hlava, mozek, který si uvědomuje změny ročních období.

Využívejte místních sezónních potravin

Když ve vás první jarní sluneční paprsky probudily touhu být o nějaké to kilo lehčí, nenechte si ji vzít. Recept, jak zhubnout, bude nyní o poznání jednodušší právě proto, že váš mozek funguje už v jarním režimu. Soustřeďte se teď hlavně na to, abyste si vytvořily pestrý jídelníček. Především si uvědomte, že hladovět nebo se radikálně omezovat v jídle neznamená totéž jako zdravě hubnout.

Ve svém jídelníčku na hubnutí můžete využívat lokálních sezónních potravin. Jaro si přímo říká o saláty, například ty z naklíčených semen nebo mladých výhonků. Vsaďte na naklíčené luštěniny. Nezapomínejte ale ani na mladou a čerstvou petržel, pažitku, listovou zeleninu jako špenát, mangold, různé bylinky. Mnozí z nás také podceňují kysané zelí. Je zdrojem vitamínu C a vlákniny.

Bez pohybu shazování nepůjde

Úprava jídelníčku směrem ke zdravým sezónním potravinám je sice důležitá, ale bez pohybu by žádné hubnutí prostě nešlo. V souvislosti s tím, jak se prodlužují dny a světlo vydrží déle do večera, se vaše chuť ke cvičení zvyšuje.

Můžete minimálně více chodit. Pokud jste v zimě za tmy neměli na procházky náladu, teď s jarem se to změní. Pomůže tomu i časový posun, večer bude déle vidět a vás to po skončení pracovní doby ještě zláká na krátkou procházku. Vrátíte se domů osvěžení a s lepší náladou. Také cesta do posilovny, na aerobik či jinou pohybovou aktivitu bude za světla o poznání příjemnější.

Možná vás popadne i chuť si ráno zaběhat nebo jít do práce pěšky, tedy pokud nepracujete na druhém konci města. Nebraňte se tomu. Chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem a je naší chybou, že málo chodíme.

Máte-li chuť, vyzkoušejte třeba i jinou pohybovou aktivitu, kterou jste dosud nedělali, například 14denní výzvu na břicho. Vyplaví vám do krve endorfiny, pomůže zhubnout a přinese nové zážitky.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.