Jak může uspořádání jídla v lednici ovlivnit vaše hubnutí?

Na dlouhou trvanlivost má vliv vlhkost i teplota

Rozhodně není dobré přinést nákup z obchodu a jednoduše ho nacpat do lednice tam, kde je zrovna trochu místa. Měli byste si vytvořit systém inspirovaný správným ukládáním. Divili byste se, jak velkou roli hraje správné umístění v ledničce na celkovou trvanlivost potravin.

Jde o to, že v každém prostoru ledničky, ať nahoře, uprostřed, dole nebo třeba ve dveřích, je jiná vlhkost. Některé potraviny ji vyžadují vyšší, jiné nižší. Jako nejvhodnější se uvádí zhruba osmdesátiprocentní vlhkost. Citlivá je na ni třeba zelenina, kdy nízká vlhkost může způsobovat její vysychání. Třeba mrkev ztrácí svůj objem i barvu a to má samozřejmě vliv i na její nutriční hodnotu.

Podstatná je samozřejmě i teplota, která by nikdy neměla přesáhnout osm stupňů, pak se začínají množit mikroorganismy. Ideální teplotou v lednici je +/- pět stupňů.

Kam co uklidit, aby vznikl pořádek?

Jak vše správně a účelně uspořádat? Do dolního uzavřeného průhledného boxu patří ovoce a zelenina. A pozor, před uložením do ledničky ji určitě nemyjte. Oplachujte až před zpracováním. Do přihrádky hned nad box se zeleninou patří maso a ryby, obojí také potřebuje dostatečnou vlhkost. Do další vyšší přihrádky dávejte šunky, salámy a jiné uzeniny, úplně nahoru potom mléko, jogurty, sýry, tedy mléčné výrobky.

Řiďte se pravidlem, že maso a mléčné výrobky by měly být co nejdále od sebe. Sýry by měly být pod poklopem. Aby vám vydržely co nejdéle, je dobré je pravidelně přebalit. Také salámy a šunky z obchodu před uložením přebalte do fólie. Do spodní části dvířek ledničky pasují lahve s minerální vodou a dalšími nápoji. Nad ně plechovky a lahvičky, ještě výše máslo a margaríny, úplně nahoru do speciální přihrádky s držákem vejce.

Nepřecpávejte prostor

Nikdy také lednici nepřeplňujte, kolem potraviny by měl cirkulovat vzduch. Některé potraviny zabírat místo v lednici rozhodně nemusí, například kečupy, paštiky, hořčice, džemy. Také konzervované ovoce, čili kompoty, konzervovaná sterilovaná zelenina. Také konzervy rybiček i dalších jídel stačí mít ve spíži nebo alespoň suchém tmavém místě – do lednice je dávejte jedině v případě, že už jsou otevřené. Zrovna tak brambory, cibule a česnek dávejte do spíže, nebo klidně i do sklepa. Do lednice také nepatří pečivo a chléb.

Chcete-li, zamrazujte obojí, mít v mrazáku mražené pečivo nebo chléb se vyplatí, třeba když se vrátíte domů z cest a nestihli jste nakoupit.

Zachovejte živiny u potravin

Když budete mít v lednici vše dobře uspořádané, najdete věci i po paměti. Zvyknete si na systém a díky tomu budete i snadněji sestavovat jídelníček na hubnutí. Pokud budete potraviny správně skladovat, vždy vám budou k dispozici v optimální stavu s obsahem co největšího množství živin, minerálních látek a vitamínů.

Z takových potravin se vytváří pestrý jídelníček velmi snadno. Suroviny si zachovají původní vzhled a chuť co nejdéle. Vždy si totiž musíte uvědomit, že základem hubnutí jsou kvalitní potraviny, díky kterým nebude vaše tělo trpět hladem či nedostatkem některých živin.

Určitě si také hlídejte data spotřeby potravin. Prošlé vyhazujte. Do koše musí putovat i všechny potraviny, na kterých se objeví sebemenší plíseň.

Jak nevyjídat ledničku?

Na závěr ještě několik tipů, jak zatočit s tzv. bílým sexem zmiňovaným v úvodu. Jak se jednou provždy zbavit vyjídání ledničky?

  • Když nakoupíte promyšleně zdravé potraviny podle plánovaného jídelníčku, nic nezdravého si domů nedonesete. Jakmile si vše přehledně rozdělíte v ledničce, pochopíte, že nic jiného, než zdravé jídlo, vás nečeká. Nebudete nic hledat v chaosu, protože přesně víte, co a kde v ledničce je, a co tam určitě nenajdete.
  • Dobré prostorové rozdělení vám pomůže udržovat kontrolu nad tím, kolik a čeho jste snědli. V neposlední řadě vám to ušetří i peníze – budete mít kontrolu nad daty spotřeby a do koše poletí jenom minimum prošlých potravin.
  • Máte-li pocit, že jíte velké porce, kupte si menší dózy na jídlo a hotové pokrmy si do nich rozdělujte a ukládejte nahoru do ledničky. Vždy tak sníte jen jednu porci. Kdybyste měli všechno v jedné velké misce, spořádáte všechno najednou na posezení. Také ujídat z velkého hrnce je zrádné, dojem, že jste nic nesnědli, je klamný. Krabičková porcovací metoda tomu účinně zabrání.
  • Honí vás mlsná? Mějte v dolním boxu vždy kousek ovoce, který si vezmete místo sladkostí.
  • Mějte ve dveřích ledničky vždy kvalitní minerálky nebo vychlazenou vodu, do níž se dá třeba vymačkat citronová šťáva nebo nasypat čerstvé lístky máty. Odoláte tak pokušení přeslazených nápojů.
  • Přepadne-li vás hlad, mějte vždy v lednici v zásobě zdravé proteiny, které zasytí, například rybu či kuřecí maso.
  • Zdravé věci dávejte na vrchní poličky – je statisticky dokázáno, že po otevření lednice vám zrak padne právě tam a vezmete si něco z těchto produktů. Naopak problémové a méně zdravé potraviny schovávejte.
  • Skvěle účinkují i motivační citáty o hubnutí na dveřích ledničky. Ještě než lednici otevřete, spočinete na nich očima a velmi dobře si uvědomíte jejich obsah. Nejspíš si pak rozmyslíte, jestli se do útrob lednice vůbec podívat, nebo se raději vrátit zpátky do postele…

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.