Hubnutí a myšlení – co změnit v hlavě, aby shazování kil fungovalo

Zdravé hubnutí nastálo

Základem každé diety je úprava jídelníčku a dostatek pohybu. To samo o sobě ale nestačí. Ke zdravému hubnutí bez jojo efektu je potřeba zapracovat na celkovém přístupu k životosprávě a životnímu stylu. Jídelníček na hubnutí je skvělý pomocník, ale cesta k trvalému udržení nižší váhy zhubnutí začíná nejprve v hlavě. Právě odtud vycházejí myšlenky a emoce, které nám zabraňují jednou pro vždy zhubnout a znovu nenabrat přebytečná kila.

Server VímVíc připravil ve spolupráci s psycholožkou PhDr. Ivou Málkovou a společností Hubnutí na míru se STOBem. V kurzu se nedozvíte o žádných zázračných dietách, díky nimž bez práce zhubnete za pár dní. Hubnutí je hluboce vědomý proces, který není založený na radikálních změnách ale na pomalých krocích. Kurz vám také napoví, jak se nastavit na změnu a kde hledat motivaci.

Série instruktážních videí Hubnutí na míru se STOBem je unikátní v tom, že vychází z vědeckých výzkumů a studií. Opírá se o poznatky kognitivně-behaviorální psychoterapie, která patří mezi nejrozšířenější psychologické směry a nejpoužívanější způsoby terapie současnosti. Tato metoda totiž neléčí jen symptomy a příznaky, ale zabývá se také hlubšími příčinami problémů.

Kurz je v tomto ohledu nastavený tak, aby si jej každý účastník mohl individuálně přizpůsobit na míru. U někoho způsobují přejídání nebo špatné stravování vlastní myšlenky, u jiného je zase nadváha reakcí na vlivy vnějšího okolí a stres.

Na každého pak fungují jiné techniky, metody a další přístupy, jak se přebytečných kil zbavit a už je nenabrat zpátky. V rámci kurzu je k dispozici několik bloků, z nichž si účastníci mohou vybrat ten, který jim nejlépe vyhovuje.

Začarovaný kruh jojo efektu

Největší chybou, kterou mnoho lidí při hubnutí dělá, je, že vsadí na krátkodobou drastickou dietu nebo přespříliš omezí denní přísun kalorií. V obou případech se tělo dostává do šokového stavu, jemuž se říká mód hladovění. Při nedostatku energie začne organismus spotřebovávat své vlastní zásoby – nejprve cukry a tuky, nakonec i bílkoviny ze svalů. Zprvu tak můžete opravdu zhubnout.

Jenže tělo má něco, čemu se říká buněčná paměť. Právě ta má na svědomí jojo efekt. Tělo si pamatuje období hladovění a nedostatečného přísunu energie. Ve chvíli, kdy mu ji zase dopřejete, začne si okamžitě ukládat zásoby pro případ, že by se situace měla opakovat. Výsledek je nevyhnutelný. Kromě toho, že shozená kila zase naberete zpátky, pravděpodobně jich přiberete ještě víc.

Základem zdravého hubnutí je obecně strava, která obsahuje všechny základní složky potravy ve správném poměru a dostatek tekutin.

  • Z jídelníčku je potřeba odstranit jednoduché cukry a nasycené tuky. Tyto látky jsou obsažené především v cukrovinkách, polotovarech, pokrmech z fast foodů, v bílém pečivu a těstovinách.
  • Vyplatí se konzumovat menší porce v pravidelných intervalech.
  • Samozřejmostí je dostatek pohybu, ideálně aerobní cvičení. Vyberte si takovou formu pohybu, která vás baví. Není potřeba trávit hodiny ve fitness. Můžete se projet na kole, kolečkových bruslích nebo si s přáteli zahrát volejbal. Podle odborníků stačí i 20 minut svižné chůze denně.
  • A jak už bylo řečeno výše, důležitá je duševní a psychická pohoda a život s minimem stresu.

Pomocná ruka při hubnutí

O eliminaci stresu se snáze mluví, než se ve skutečnosti realizuje. Právě na přenos teoretických poznatků do praxe se zaměřuje videokurz Hubnutí na míru se STOBem. Dozvíte se, jak se motivovat a plnit svá předsevzetí. Naučíte se eliminovat vnitřní i vnější faktory, které vám brání, abyste hubli efektivně a natrvalo. Díky informacím zkušených odborníků si vytvoříte své vlastní mechanismy a určíte si takové tempo, jaké vám vyhovuje.

Hubnutí a udržení váhy není jednorázový úkon, ale dlouhodobý proces. Kurz proto nenabízí instantní rady na konkrétní problémy, ale soustředí se na vytvoření komplexního myšlenkového nastavení. Jedině to vám pomůže reagovat na nové situace a řešit čerstvé problémy. Připravte se na to, že aby mělo zdravé hubnutí s dlouhodobýmié výsledky, je dná se o  běh na dlouhou trať. Kurz je proto obohacen o moderní metody, jako je všímavost (mindfulness), neurolingvistické programování (NLP) a jóga smíchu.

Jak už bylo řečeno, hubnutí není jen o zdravé stravě a pohybu. Rozhodující je komplexní nastavení mysli, mentalita a vnímání světa (mindset). Součástí celého procesu je i trénink nejrůznějších mentálních schopností a úprava volních vlastností. Je potřeba trénovat vůli, sílu odolávat svodům a schopnost oddotáhnout věci do konce. To mimo jiné znamená dávat si realistické cíle a radovat se ze života i dosažených úspěchů.

V životě není nic černobílé, a tak ani při pokusech zhubnout, neexistují jen dva opačné póly – hubnu nebo to nemá smysl. Každý drobný krůček a úspěch se počítá. Snaha shodit přebytečná kila by se neměla stát středobodem vašeho myšlení a vytlačit všechno ostatní. Uvažujte o hubnutí jako o cestě, která je sama o sobě cílem.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.