Jojo efekt

Jojo efekt se obecně pojí se snahou zhubnout. V případě, že jste někdy zkoušeli krátkodobé nárazové diety, jste se nejspíš s tímto pojmem již setkali. 


Tímto pojmem rozumíme opětovné přibírání kilogramů poté, co jste skončili s dodržováním nějaké diety. Právě různé krátkodobé diety jsou nebezpečné z hlediska jojo efektu. Sice slibují rychlé hubnutí o větší počet kilogramů během krátké doby, zároveň se ale může po jejich skončení objevit tento jev.

V podstatě dochází k tomu, že přiberete znovu na svoji původní váhu a ještě další kilogramy navíc. Stane se to obvykle v případě, že se po dietě vrátíte zpátky ke svému starému životnímu stylu. Pravidlem je to pak u nárazových drastických a jednostranně orientovaných diet.

Způsobuje to skutečnost, že tělo má ve zvyku vytvářet si zásoby na horší časy. Po redukci kilogramů, v okamžiku, kdy začnete opět jíst, se tedy tělo začne připravovat na další období chudoby. Máme to zakódováno v genech již od pravěku.

Abyste jojo efektu předešli, je třeba tělo zvykat na větší přísun potravin postupně, pak upustí od vytváření zásob.

Je také nutné si uvědomit, že hubnutí a udržování optimální váhy jsou dva zcela odlišné procesy. Jestliže jste byli úspěšní při hubnutí, neznamená to automaticky, že budete úspěšní i při udržení zredukované váhy.

Osvojte si tak zásady zdravého stravování, pijte dostatečné množství tekutin a snažte se do svého dne dostat co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu. Někdy i procházka z práce nebo do práce udělá divy! :)

25.08.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 501 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?