Jetel luční vs. jetel červený

Pod označením jetel se ukrývá až kolem 300 jednoletých a víceletých zástupců, nicméně mezi ty nejznámější a v Česku nejhojněji zastoupené se řadí jetel luční a jetel červený. Rostlina nabízí četné využití, od zemědělství, přes včelařství, až po lékařství. Jaké jsou účinky jetele lučního na lidské tělo a jak se mezi sebou dané druhy různí?

Co je to jetel luční

Ať už se jedná o bílý, nebo červený jetel, v každém případě je řeč o rostlině ceněné jak v zemědělství, kdy slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata, tak v lékařství. Dokonce je jetel luční schopný prudukovat med, který se získává z květů. Přestože není tak rozšířený jako například pampeliškový med, je možné si jej vyrobit. Jak pampeliškový med, tak med z jetele lidskému tělu dodá pořádnou dávku vitaminů. Květy jetele mají obvykle bílé, růžové, až červené zbarvení a kvetou přibližně od května do října. Co se týká listů, ty jsou většinou po třech a každý má tvar vejce.

Jetel luční účinky

Ať už červený nebo bílý jetel luční, oba jsou ceněné jako krmivo pro hospodářská zvířata. Rostlina totiž obsahuje spoustu bílkovin, vápníku, fosforu, a ještě navíc je velmi chutná, proto ji mají zvířata v oblibě. Mezi známé jetel luční účinky na lidský organismus také patří detoxikace organismu nebo čištění krve. Další známé jetel luční účinky jsou:

  • zlepšení metabolismu,
  • pozitivní účinek na lymfatický systém,
  • regulace hladiny cholesterolu,
  • pomoc při revmatismu.

Ve výsledku je úplně jedno, zda se člověk rozhlédne po bílém, nebo červeném jeteli. Nicméně častěji se můžeme setkat s označením „červený jetel účinky„. Většina přípravků, jako je třeba čaj, taktéž hlásá, že obsahuje červený jetel, nikoliv luční.

Červený jetel účinky

Opět bychom si u červený jetel účinky mohli zmínit výše zmiňované, jako je detoxikace organismu anebo regulace hladiny cholesterolu. Nicméně existuje ještě několik dalších účinků, kterými se může jetel červený pochlubit. Jaké červený jetel účinky jsou prokázané?

  • Jetel červený urychluje léčbu akné, ekzémů či drobných poranění kůže.
  • Pomáhá udržovat kosti v dobré kondici.
  • Příznivě působí na srdce i krevní tlak.

Velmi často se například na e-shopu Pilulka můžeme setkat s přípravkami proti akné, které obsahují právě jetel červený. V neposlední řadě je vhodné zmínit, že se mezi červený jetel účinky řadí i usnadnění průběhu menopauzy.

Tipy na využití jetele

Využít jetel je možné hned několika způsoby, ať už bude řeč o zemědělství nebo lékařství. Vyhledávaný je například červený jetel čaj nebo červený jetel kapsle. Jaké další využití jetele je mezi lidmi rozšířené?

1

Červený jetel kapsle

Kapsle červeného jetele, které se běžně prodávají, slouží jako doplněk stravy vhodný pro ženy procházející si menopauzou. Menopauza neboli období přechodu může pro spoustu žen znamenat spoustu negativních příznaků, kterým právě kapsle z červeného jetele pomáhají předcházet. Jedná se tedy o přírodní cestu, jak předejít obtížím spojených s menopauzou i jak mírnit případné příznaky tohoto období. Na stejném principu fungují i bylinné kapky s jetel lučním, které lze zakoupit mimo jiné na e-shopu Grizly.

2

Červený jetel čaj

Jakmile člověka přepadnou průjmy, zvracení nebo jiné střevní problémy, měl by si připravit čaj z červeného jetele, který je schopný problémy eliminovat. Z toho důvodu, že je jetel červený schopný detoxikovat organismus, odvede nežádoucí škodliviny z těla ven. Detoxikace taktéž může předejít různým onemocněním, která může odhalit až předepsaná kolonoskopie. Kolonoskopie je vyšetření střeva, které se provádí zavedenou hadičkou neboli kolonoskopem. Kromě průjmů se červený jetel čaj využívá při onemocněních, jako je chřipka či nachlazení. A stejně tak může červený jetel čaj pomoci při angíně.

3

Jetelový med

Pochutnat si, a zároveň svému tělu dodat zaslouženou dávku vitaminů je možné díky jetelovému medu, jehož základem opět může být jak bílý, tak červený jetel. Cenově je jetelový med o něco vyšší než pampeliškový med, nicméně je zde vyšší i složení zdraví prospěšných látek. Využití v kuchyni je zcela totožné, velmi často se jetelový mel přidává do černého či zeleného čaje, kdy společně přispívají k hubnutí. Stejně tak zelený čaj v kombinaci s jetelovým medem snižuje výskyt revmatu.

 

Nežádoucí účinky jetele lučního

Zatímco pozitivních účinků jetele lučního na lidské zdraví je spoustu, těch nežádoucích je minimum. U velmi citlivých jedinců může nastat bolest hlavy, svalů nebo nevolnosti. Stejně tak není jetel luční doporučován těhotným ženám, u nichž by mohlo dojít k negativnímu vývoji plodu. Místo něj se během těhotenství porozhlédněte po meduňce a přípravcích z ní.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.