Jak dlouho trvá kolonoskopie a jaká je příprava?

Vyšetření střev, zkráceně kolonoskopie, je pro mnohé strašákem, jelikož se provádí pomocí hadičky, která se zavede dovnitř střeva. Důležité je pro co nejlepší průběh podstoupit důkladnou přípravou, jako je například úprava jídelníčku. Jak vlastně dlouho toto vyšetření ve skutečnosti trvá a je opravdu až natolik nepříjemné?

Co je to kolonoskopické vyšetření

Značení kolonoskopie či kolonoskopické vyšetření se vztahuje k metodě vyšetření střev, nejčastěji tlustého, pomocí nástroje zvaného kolonoskop. Lékaři mají během kolonoskopického vyšetření možnost pomocí kamery nahlédnout do pacientových střev a objevit tak, v čem tkví problém. První zmínky o tomto způsobu vyšetření střev se objevují kolem roku 1970, nyní je však zavedení kolonoskopu daleko snazší a méně bolestivé. Preventivně, aby nedocházelo k potížím se střevy, je vhodné alespoň občas podstoupit detoxikaci střev. Hlavní změnou, která během detoxikace střev přijde, je úprava jídelníčku. Je nutné z něj vyřadit například instantní polotovary nebo bílé kynuté pečivo. Naopak během detoxikace přijde vhod fenykl, který odstraňuje zácpu a celkově čistí organismus.

Kdy jít na kolonoskopii?

Nejlépe na otázku, kdy jít na kolonoskopii, zodpoví ošetřující lékař. Preventivně tak lékaři činí u osob nad 50 let, u kterých je větší riziko rakoviny střev. Ta patří k jedněm z nejčastějších druhů rakovin vůbec. Bezplatně se pak kolonoskopické ošetření provádí jednou za deset let. Pokud však patříte k ohroženým jedincům, bude žádoucí vyšetření střev podstupovat častěji. Jelikož se na stavu střev podílí mnoho faktorů, mezi které se řadí i volba stravy, je správná odpověď na: „Kdy jít na kolonoskopii?“ pouze na profesionálech.

Ničemu však nebude na škodu, přizpůsobíte-li svůj životný styl i jídelníček preventivně. Určitě se zaměřte na superpotraviny, které mají na lidské tělo pozitivní účinky. Mezi superpotraviny se mimo jiné řadí i borůvky nebo česnek.

Kolonoskopie příprava

Pokud již máte jasno, že vás čeká vyšetření střev pomocí kolonoskopu, nepodceňte přípravu. Ta totiž zajistí co nejhladší průběh. Cílem kolonoskopie příprava bude vyčištění střeva, kterého lze docílit speciální dietou, projímadlem i úpravou léků. Na scénu rozhodně přijde bezezbytková dieta, která se stejně tak doporučuje při léčbě průjmu. Během bezezbytkové diety dojde zejména k minimalizaci příjmu vlákniny. Ideální doba, kdy s bezezbytkovou dietou před zákrokem začít, jsou tři dny.

Důležité je také myslet na to, že týden před provedením kolonoskopie musí být vysazeny všechny prášky, které obsahují železo. A zhruba takových šest hodin před kolonoskopickým vyšetřením je zcela zakázané jíst a přehnaně pít. Pokud se rozhodnete pro pročištění střev formou projímadla, rozsáhlou nabídku nabízí například e-shop Pilulka. Zároveň je zde možné zakoupit klystýr, který je taktéž velmi účinný.

Jak probíhá kolonoskopie

První věcí, která se udělá, je, že se pacient převlékne do pláště, který umožní hladší průběh celého procesu. Následně mu budou dány léky jak na zklidnění, tak na utlumení bolesti. A jak probíhá kolonoskopie? Pacient si lehne na levý bok, kdy mu lékař nejdříve prohmatá řitní otvor a svěrače. Následně se dotyčnému do konečníku zavede kolonoskop. Kolonoskop je dlouhý a pružný nástroj, který pomocí zavedené kamerky přenáší obraz přímo na lékařův monitor. Během vyšetření střev může lékař požádat o změnu polohy, aby lépe viděl, nebo do střeva vpustí trošku vzduchu. To se může projevit křečemi v žaludku a nutkáním na toaletu.

Jak dlouho trvá kolonoskopie

U každého jedince je velmi individuální, jak dlouho trvá kolonoskopie. Obvykle se však kolonoskopické vyšetření pohybuje v rozmezí 20 až 60 minut. Během té doby může dojít k odebrání vzorku tkáně pro pozdější prozkoumání pod mikroskopem. Jestli v průběhu kolonoskopie bolí, záleží i na tom, jak moc uvolnit se pacient dokáže. Pomoci zmírnit kolonoskopie bolest také může dostatečné dýchání.

Kam si na vyšetření střev zajít?

Lékař vám nejen poradí, kam si na vyšetření střev zajít, ale taktéž vám následně prozradí, jak probíhá kolonoskopie příprava nebo jak je na tom kolonoskopie a bolest. Kolonoskopické vyšetření se provádí na mnoha místech, mezi ty nejnavštěvovanější se řadí hlavně ty ve velkých městech. Ve vybraných klinikách je dokonce možná kolonoskopie pod celkovou anestezií.

Kolonoskopie Praha

Kolonoskopii Praha nabízí spousta nemocnic i soukromých klinik, jejichž seznam se nachází na internetu a zájemcům se zobrazí po zadání hesla „kolonoskopie Praha“ do vyhledávače. Vhodné je si před podstoupením vyšetření střev ve vybrané klinice prvně přečíst recenze lidí, kteří zde již kolonoskopické vyšetření absolvovali. Zjistíte tak, jestli byl přístup lékařů profesionální, zda na tomto místě kolonoskopie bolí nebo zda se vyšetření dalo v pohodě přečkat.

A stejně tak jednoduše se dá vyhledat fitness Praha, kdy je opět vhodné se prvně řídit uživatelskými recenzemi. Bude pak větší pravděpodobnost, že si vyberete co nejlepší fitness Praha, kde půjde udržování zdravého stavu nejen střev, ale celého těla bezproblémově.

Kolonoskopie Brno

Stejný postup jako u kolonoskopie Praha doporučujeme praktikovat i u kolonoskopie Brno. Po absolvování vyšetření na vybrané brněnské klinice vám bude nejspíš doporučeno uzpůsobit jídelníček. Potřebné ingredience v co nejvyšší kvalitě je možné zakoupit například na farmářských trzích. Zastavit se na farmářských trzích můžete rovnou po absolvování kolonoskopie Brno a odměnit se tak za to, že jste vše zvládli.

Tip! S následným stravováním po absolvování kolonoskopie může pomoci Nutriadapt, tedy poradna ohledně stravování.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.