Očista a detoxikace střev

„Nestarat se o tlusté střevo má stejné důsledky jako dlouhé dny trvající stávka odvozu odpadků ve vašem městě!“ A proto by detoxikace střev měla být pravidelným očistným rituálem každého z nás.

Během života se v těle kupí různé škodliviny, ty pak znemožňují správné fungování celého organismu. Nahromaděné škodlivé látky negativně ovlivňují naše tělo a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Mnoho lidí propadá trendu jarního detoxu. Detoxikace střev je tím pravým způsobem, jak se zbavit škodlivin, je zároveň prevencí mnoha zdravotních potíží, neměla by se tak stát problémem, řešícím se pouze v jarním období. Každá detoxikace začíná očistou střev. K tomu může dobře posloužit bezezbytková dieta.

Člověk je v dnešním světě neustále vystaven negativním vlivům okolního prostředí viz. nekvalitní́ potraviny, stres, léky apod. Tyto faktory mají vliv na kvalitu střevní mikroflóry to v praxi znamená, že střeva mohou obsahovat nežádoucí plísně, které produkují silné jedy – toxiny. Toxiny se následně dostávají do krve a dlouhodobě zatěžují organismus. Může dokonce dojít k některému z chronických onemocnění, jako je například crohnova choroba. Udržovaní střeva v dobré kondici je jedním se základních předpokladů̊ pro udržení popřípadě navracení celkového zdraví.

Hlavní funkce tlustého střeva jsou:

  • Tvorba stolice
  • Vstřebávání soli, vody a vitamínů
  • Transport toxických látek ven z těla

Co střevům opravdu škodí?

Pokud své stravovací návyky řadíte mezi současný průměr, pak věřte, že ani vy na tom se svými střevy nejste nejlépe a je to důsledek moderní průmyslové stravy.

  • Konzervované potraviny, instantní polotovary – výrazné chemické zásahy do potravin viz. umělé dochucování a obarvování.
  • Častá konzumace živočišných tuků
  • Bílé kynuté pečivo (jak se dá nahradit pečivo?), krémy, sladkosti, smažená jídla
  • Trávicímu systému rovněž škodí alkohol, častá konzumace kávy a sycené nápoje
  • Zároveň není také vhodné jídlo příliš zapíjet tekutinami. Napít byste se ideálně měli v čas před jídlem a po. Přílišné množství tekutin během konzumace totiž zapříčiňuje rozředění enzymů.
  • Kouření

Proč je důležitá detoxikace střev?

Mnozí si opodstatňují trávicí potíže psychickým původem, myslí, že na příčině jejich chronického průjmu nebo zácpy je stres, tréma nebo neustálý shon. Až po očistě střev si uvědomí, že tyto nepříjemné příznaky způsobují v organismu již zmíněné nahromaděné toxické látky. Detoxikace organismu a očista těla mohou účinně nastartovat metabolismus. Příznivě pomáhají také proti únavě a při nejrůznějších onemocnění. Detoxikace je komplexní proces obnášející změny jak po stránce výživy, tak i způsobu života. Pro někoho je detoxikace pouze nutnou několikatýdenní záležitostí, jiného zaujme natolik, že se stane novou životní náplní.

Nejlépe se tělo zbavuje toxinů na jaře a na podzim, ale očistné dny byste si samozřejmě měli dopřávat po celý rok, ideálně dvakrát měsíčně. Detoxikovat neznamená hladovět, ale dopřát tělu snadno stravitelné potraviny a dostatek tekutin. Den před detoxikací se doporučuje k obědu pouze dušená zelenina nebo zeleninová polévka a k večeři ideálně jen čerstvě vymačkaná šťáva z celeru nebo mrkve. Někdy může dojít k doporučení k detoxikaci po vyšetření střev. Nicméně v prvé řadě by měla být detoxikace dobrovolná a preventivní, nikoliv doporučená na základě výsledků z vyšetření střev.

Očista střev slanou vodou

V rámci detoxu pro správnou funkci střev, můžete zařadit různé metody:

  • klystýr nebo výplachy
  • ozdravné půsty
  • konzumaci speciálních potravin a potravinových doplňků 

Moderní trend, který představuje výplach střev velkým objemem vody, je mnohými zastánci doporučován jako zázračný lék, většina odborníků se kupodivu shoduje na opaku. Někteří ji považují za vcelku zbytečnou, jiní dokonce za přímo rizikovou. Zda uvěříte zastáncům výplachů, nebo opačné straně – to už je na vás. V současné době je oblíbená metoda výplachů se slanou vodou znavá Šankprakšalana.

 

Detoxikační, ale chutný pokrm pro detoxikaci střev

Jestliže si budete chtít připravit lehký pokrm plný detoxikačních ingrediencí, tak se přímo nabízí recept na mrkev se zázvorem.

Budete potřebovat: 1 kg mrkve, olivový olej, 1 kousek nasekaného zázvoru, 1 stroužek sekaného česneku, 1 podrcenou chilli papričku, šťávu a nastrouhaná kůru z 1 limetky, drcený koriandr, 2 lžíce domácího kečupu a nasekaná petrželka.

Příprava pokrmu: mrkev nakrájejte na kolečka, vařte jí 5 minut v osolené vodě a sceďte. Orestujte zázvor, česnek a chilli papričku na pánvi a pak k nim přidejte uvařenou mrkev. Vmíchejte kůru a šťávu z limetky okořeňte lžící koriandru a dvěma lžícemi rajského protlaku nebo kvalitního domácího kečupu. Nakonec ještě ozdobte petrželkou.

Po takto zdravém jídle je ideální popíjet zrovna tak zdravý nápoj, detoxikační zázvorový čaj Agni (původem z Indie).

Detoxikujte tím správným kořením

Další přírodní potraviny, které svými zázračnými účinky pomáhají pročišťovat organismus už dlouhá staletí, nejsou nic jiného, než byliny a koření. Mezi ty nejvíce vyhledávané a dostupné patří česnek, černý pepř, koriandr, skořice a zázvor. Hlavně česnek je v českých kuchyních samozřejmostí. Nešetřete s ním a nebojte se ho do jídel přidávat syrový, protože tak si z něj organismus vezme nejvíce. Česnek krom detoxikačních účinků příznivě reguluje krevní tlak a pomáhá chránit játra před toxiny rozpustnými v tucích. Detoxikovat můžete také pomocí dalších, vhodně zvolených potravin. Vysoce zásaditá zelenina je například červená řepaTa napomáhá regulovat organismus, který je často překyselený nevhodnou stravou plnou tuků, sacharidů a smažených jídel.

Vyzkoušejte detoxikační jídelníček na 7 dní

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.