Detoxikace a očista organismu s červenou řepou

Mnozí z nás mají červenou řepu spojenou třeba s nepříliš dobrým kompotem servírovaným ve školní jídelně. Kvůli tomu bohužel spousta lidí získává k červené řepě odpor, což je velká škoda. 

Červená řepa je totiž vysoce nutričně hodnotnou zeleninou, která nemálo přispívá k našemu zdraví a dokonce velice účinně pomáhá čistit organismus. Proto stojí za to se s účinky červené řepy seznámit a zlomit vůči ní svůj odpor. Když vyzkoušíte nějaký recept, zjistíte, že ve vhodné úpravě jde o velmi chutnou zeleninu.

Detoxikace organismu

Vysoce zásaditá zelenina červená řepa nám pomáhá regulovat náš organismus, který je často překyselený nevhodnou stravou plnou tuků, sacharidů a smažených jídel. Už jenom proto bychom červenou řepu měli do jídelníčku zařazovat pravidelně.

Šťáva ze syrové červené řepy, která je v ideálním případě správně ekologicky pěstovaná, má silně zásaditý charakter. Velmi pomáhá detoxikovat tělo.

Řepa je silným antioxidantem a váže volné radikály ve vašem těle. Tak probíhá detoxikace a očista organismu. Proto se doporučuje pro rekonvalescenty po nemoci, ale i jako prevence nemoci. Pomáhá také při léčbě rakoviny. Výrazně také zvyšuje imunitu. To se hodí v různých chřipkových obdobích. Pokud řepu pravidelně jíte nebo pijete její šťávu, budete snáze odolávat infekcím.

Jak zlepšit chuť šťávy

Červená řepa je zdatným bojovníkem proti virům a bakteriím. Ovšem pro mnoho lidí je problémem výrazná chuť šťávy z červené řepy. V případě, že i vy s touto chutí bojujete, není špatné si šťávu buď naředit vodou, nebo ji smíchat s trochou sladké šťávy z mrkve. Pak bude její chuť mnohem příjemnější a snadno ji vypijete.

Očista těla pomocí šťávy z karotky a červené řepy je skvělým doplňkem jarního detoxikačního jídelníčku. Udělá vám velký úklid ve vašich játrech, ale také ledvinách a žlučníku.

Nejlepší je samozřejmě konzumovat červenou řepu v syrovém stavu. Tehdy si uchovává maximum vitamínů a minerálů, na které je velice bohatá. Obsahuje například vitamíny B, C, dále sodík, hořčík, draslík, vápník, ale také železo na červené krvinky a antokyany pro zlepšení kvality cév. Betain zabraňuje kornatění cév.

Jak už jsme zmiňovali, je silným antioxidantem. Výborný je salát z červené řepy. Pokud máte problémy s výraznou chutí, zkuste nastrouhané proužky červené řepy smíchat třeba se strouhanou kedlubnou, čínským nebo klasickým bílým zelím, které chuť zjemní. Můžete ale k červené řepě přidat třeba i cherry rajčátka.

Vynikající je carpaccio i polévka

Ovšem červená řepa se dá i vařit. Jakým způsobem ji tepelně upravovat? Omyté neoloupané bulvy se vkládají do vařící osolené vody. Může se do ní rovněž přidat koření, třeba kmín nebo fenykl. Potom se teplota ztlumí a podle velikosti řepy se vaří 1-1,5 hodiny na mírném ohni. Jestli je opravdu uvařená, to poznáte pomocí vpichu. S vpichováním ale šetřete, aby se šťáva z řepy zbytečně nedostala do vody. Hotové uvařené bulvy vyjmete z vody, necháte vychladnout a oloupete. Pak je můžete buď krájet na kostky, nebo strouhat na salát.

Z červené řepy se dá připravit také vynikající carpaccio, pokud bulvu nakrájíme na tenounké plátky. Můžeme tak vytvořit velice zdravý předkrm k hlavnímu jídlu.

Chutná může být ale také polévka z červené řepy. Příprava je jednoduchá. Na olivovém oleji orestujeme oloupanou a nasekanou cibuli a česnek, pak přidáme oloupanou a na kostky nakrájenou červenou řepu. Opět orestujeme a zalijeme vývarem. Vývar s řepou přelijeme do mixéru a rozmixujeme. Osolíme, opepříme a případně zředíme vývarem. Následně lze přidat jogurt, okořeněný například opraženou a na prášek rozdrcenou směsí koriandru a kmínu.

17.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak nám může řepa pomoci s hubnutím?

10.03.2016

Když se řekne červená řepa, spousta lidí ohrnuje nos. Zná ji maximálně z nepříliš vábného kompotu ze školní jídelny. To je ale škoda. Řepa se dá upravovat mnoha chutnými způsoby a především jde o výživově velice hodnotnou zeleninu. Pomáhá čistit organismus a hubnout. Pokračovat ve čtení

Jarní detox na hubnutí: Jak dokonale vygruntovat tělo?

28.04.2017

Jarní detoxikace organismu a očista těla mohou účinně nastartovat metabolismus a tak lze i lépe zhubnout do letních měsíců. Příznivě pomáhá také proti únavě, při nejrůznějších onemocněních či k lepšímu vzhledu pokožky. Pokračovat ve čtení

Protein: Kdy se hodí a jak jej jednoduše zařadit do jídelníčku?

01.11.2018

Bílkoviny, neboli proteiny, tvoří základní stavební kámen pro růst a ochranu svalstva. Jsou pro organismus nepostradatelné a protože si je tělo nedokáže samo vyprodukovat, je nezbytné přijímat je v potravě. Pokračovat ve čtení

Tajemství detoxikace organismu: Jak získat znovu energii a vitalitu

03.10.2018

Lidský organismus je každý den zatěžován nevhodnou stravou a znečištěným životním prostředím. Proto se v těle ukládají různé odpadní látky. Pokud překročí určitou koncentraci, mohou v lidském těle působit potíže a vést k onemocnění. Je tedy důležité provádět pravidelnou detoxikaci organismu. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 797 182 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?