Detoxikace a očista organismu s červenou řepou

Mnozí z nás mají červenou řepu spojenou třeba s nepříliš dobrým kompotem servírovaným ve školní jídelně. Kvůli tomu bohužel spousta lidí získává k červené řepě odpor, což je velká škoda. 

Červená řepa je totiž vysoce nutričně hodnotnou zeleninou, která nemálo přispívá k našemu zdraví a dokonce velice účinně pomáhá čistit organismus. Proto stojí za to se s účinky červené řepy seznámit a zlomit vůči ní svůj odpor. Když vyzkoušíte nějaký recept, zjistíte, že ve vhodné úpravě jde o velmi chutnou zeleninu.

Detoxikace organismu

Vysoce zásaditá zelenina červená řepa nám pomáhá regulovat náš organismus, který je často překyselený nevhodnou stravou plnou tuků, sacharidů a smažených jídel. Už jenom proto bychom červenou řepu měli do jídelníčku zařazovat pravidelně.

Šťáva ze syrové červené řepy, která je v ideálním případě správně ekologicky pěstovaná, má silně zásaditý charakter. Velmi pomáhá detoxikovat tělo.

Řepa je silným antioxidantem a váže volné radikály ve vašem těle. Tak probíhá detoxikace a očista organismu. Proto se doporučuje pro rekonvalescenty po nemoci, ale i jako prevence nemoci. Pomáhá také při léčbě rakoviny. Výrazně také zvyšuje imunitu. To se hodí v různých chřipkových obdobích. Pokud řepu pravidelně jíte nebo pijete její šťávu, budete snáze odolávat infekcím.

Jak zlepšit chuť šťávy

Červená řepa je zdatným bojovníkem proti virům a bakteriím. Ovšem pro mnoho lidí je problémem výrazná chuť šťávy z červené řepy. V případě, že i vy s touto chutí bojujete, není špatné si šťávu buď naředit vodou, nebo ji smíchat s trochou sladké šťávy z mrkve. Pak bude její chuť mnohem příjemnější a snadno ji vypijete.

Očista těla pomocí šťávy z karotky a červené řepy je skvělým doplňkem jarního detoxikačního jídelníčku. Udělá vám velký úklid ve vašich játrech, ale také ledvinách a žlučníku.

Nejlepší je samozřejmě konzumovat červenou řepu v syrovém stavu. Tehdy si uchovává maximum vitamínů a minerálů, na které je velice bohatá. Obsahuje například vitamíny B, C, dále sodík, hořčík, draslík, vápník, ale také železo na červené krvinky a antokyany pro zlepšení kvality cév. Betain zabraňuje kornatění cév.

Jak už jsme zmiňovali, je silným antioxidantem. Výborný je salát z červené řepy. Pokud máte problémy s výraznou chutí, zkuste nastrouhané proužky červené řepy smíchat třeba se strouhanou kedlubnou, čínským nebo klasickým bílým zelím, které chuť zjemní. Můžete ale k červené řepě přidat třeba i cherry rajčátka.

Vynikající je carpaccio i polévka

Ovšem červená řepa se dá i vařit. Jakým způsobem ji tepelně upravovat? Omyté neoloupané bulvy se vkládají do vařící osolené vody. Může se do ní rovněž přidat koření, třeba kmín nebo fenykl. Potom se teplota ztlumí a podle velikosti řepy se vaří 1-1,5 hodiny na mírném ohni. Jestli je opravdu uvařená, to poznáte pomocí vpichu. S vpichováním ale šetřete, aby se šťáva z řepy zbytečně nedostala do vody. Hotové uvařené bulvy vyjmete z vody, necháte vychladnout a oloupete. Pak je můžete buď krájet na kostky, nebo strouhat na salát.

Z červené řepy se dá připravit také vynikající carpaccio, pokud bulvu nakrájíme na tenounké plátky. Můžeme tak vytvořit velice zdravý předkrm k hlavnímu jídlu.

Chutná může být ale také polévka z červené řepy. Příprava je jednoduchá. Na olivovém oleji orestujeme oloupanou a nasekanou cibuli a česnek, pak přidáme oloupanou a na kostky nakrájenou červenou řepu. Opět orestujeme a zalijeme vývarem. Vývar s řepou přelijeme do mixéru a rozmixujeme. Osolíme, opepříme a případně zředíme vývarem. Následně lze přidat jogurt, okořeněný například opraženou a na prášek rozdrcenou směsí koriandru a kmínu.

17.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak nám může řepa pomoci s hubnutím?

10.03.2016

Když se řekne červená řepa, spousta lidí ohrnuje nos. Zná ji maximálně z nepříliš vábného kompotu ze školní jídelny. To je ale škoda. Řepa se dá upravovat mnoha chutnými způsoby a především jde o výživově velice hodnotnou zeleninu. Pomáhá čistit organismus a hubnout. Pokračovat ve čtení

Jarní detox na hubnutí: Jak dokonale vygruntovat tělo?

28.04.2017

Jarní detoxikace organismu a očista těla mohou účinně nastartovat metabolismus a tak lze i lépe zhubnout do letních měsíců. Příznivě pomáhá také proti únavě, při nejrůznějších onemocněních či k lepšímu vzhledu pokožky. Pokračovat ve čtení

Detoxikace organismu: jídelníček na 7 dní

01.01.2020

Aby naše hubnutí bylo úspěšné, měla by předtím proběhnout očista nebo také detoxikace celého organismu. Možná zastáváte názor, že je detoxikace drastický proces jen pro extrémisty, ale není to tak. Každý z nás by se měl detoxikovat průběžně během roku. Pokračovat ve čtení

Pomáhá zelený čaj při hubnutí?

25.08.2019

Čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací, tedy neprodělal proces fermentace, označujeme jako zelený čaj. To je také jediný rozdíl mezi zeleným a černým čajem, jedná se totiž o úplně stejné lístky ze stejného keře. Pokud se tyto lístky rychle spaří vodní parou, a poté se okamžitě usuší, vnikne zelený čaj. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 196 660 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?