Menopauza klimakterium – příznaky, léčba

Délka přechodu, jeho nástup, síla a množství symptomů se liší u každé ženy. Zásadní vliv má:

ˇ
 • dědičnost
 • životní styl
 • strava

Podle některých teorií, budou trápit větší obtíže ženy se světlejším typem pleti. Známým faktem je také to, že obtíže spojené s přechodem se mohou objevit dříve u kuřaček. Soubor všech příznaků nazýváme odborně klimakterický syndrom.

Období přechodu se rozděluje do několika etap:

 1. Premenopauza –  jedná se o období před menopauzou, kdy je menstruace ještě pravidelná, již ale dochází k poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn.
 2. Perimenopauza – jedná se o období těsně před posledním menstruačním krvácením a zhruba rok poté. Toto období je charakterizováno nepravidelnou menstruací.
 3. Postmenopauza – jedná se o přibližně jeden rok po menopauze, období je charakterizováno trvalým vymizením menstruace a činnosti vaječníků. Žena tak již nemůže otěhotnět. Klimakterium se obvykle objeví mezi 45 a 60 rokem života.  

Příznaky

Příznaky, které mohou být přechodné:

 • změny tělesné hmotnosti – ve většině případů tloustnutí
 • sušší sliznice (například pocit písku v očích, suchá rýma apod.)
 • sušší sliznice v oblasti ženských pohlavních orgánů (může se projevit například bolestí při sexu, svěděním či pálením)
 • porucha močení a inkontinence (akutní nutkání na močení, možný únik moči)
 • kožní projevy (lámavost nehtů, ztenčení kůže, vyšší tvorba vrásek apod.)

Metabolické příznaky (chronické, dlouhodobé):

 • úbytek kostní hmoty, zvýšené riziko osteoporózy
 • rozvoj aterosklerózy a s ní i zvýšení rizika srdeční nebo mozkové příhody
 • Všechny příznaky klimakteria mohou obecně vést ke zhoršení kvality života, a to jak na úrovni psychické, tak i zdravotní. Proto se řada žen rozhodne příznaky spojené s klimakteriem léčit či minimalizovat. Ve chvíli, kdy se u ženy vyskytnou nějaké příznaky přechodu, by mělo následovat vyšetření lékařem, který vyloučí jiná onemocnění (například poruchy štítné žlázy).

Akutní obtíže:

 • zkrácení nebo naopak prodloužení ovulačního cyklu  
 • slabší či silnější menstruace
 • návaly horka a pocení (pociťuje až 70% žen)

Odborné informace: https://www.mojezdravi.cz/

 • bolesti hlavy a závratě
 • bušení srdce nebo bolest na hrudi
 • bolesti kloubů
 • podrážděnost, nervozita a únava
 • nespavost
 • snížení libida

Léčba

Obtíže spojené s obdobím klimakteria může žena řešit buď za pomoci hormonů, nebo nehormonální cestou. Každá z cest má své výhody a nevýhody a je vždy na doporučení lékaře, kterou cestu pro ženu upřednostní. K základům nehormonální léčby patří:

 • úprava stravy
 • pohyb

Někdy se u žen mohou měnit chutě, důležité je se vyhýbat se nadměrné konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a také vápník. Pomoci mohou i potraviny bohaté na sóju.

Pohyb

Svůj význam má i pohyb a čerstvý vzduch, příznivý vliv má například hormonální jóga. Pokud režimová opatření nepomohou, může lékař dále doporučit terapii hormony. Hormonální terapie je velice účinná při potlačování některých projevů přechodu. Nese s sebou ale také určitá rizika, a tak o jejím nasazení vždy rozhoduje odborník. HRT (hormonální substituční terapie) spočívá v dodání chybějících ženských hormonů. Přípravků je na trhu celá řada, obsahují buď pouze estrogeny, nebo jsou kombinované (estrogeny, gestageny), liší se dále způsobem podání: ústy, implantáty, transdermálně a dávkou hormonů.

Hormonální terapie

Prokázala vysokou účinnost při léčbě návalů horka, únavy, nespavosti a pocitů emoční nestability a při zvládání potíží se suchými sliznicemi. Funguje také jako prevence osteoporózy. Hormonální terapie je kontraindikována u žen s karcinomem prsu a s karcinomem děložní sliznice, u pacientek s hlubokou žilní trombózou a těžkým poškozením jater. U všech žen nad 45 let by se měla provádět mamografie (rentgenové vyšetření prsů) 1x za 2 roky, u žen, které dostávají hormonální terapii, je doba vyšetření zkrácena na 1 rok. Vyšetření je hrazené z fondu Zdravotní Pojišťovny. 

Některé z žen odmítají hormonální terapii s obavou, že přiberou. Vědecké studie tento fakt nepotvrdily, zůstává, že větší vliv má životní styl ženy.  Další variantou jsou přírodní prostředky obsahující tzv. fytoestrogeny, výtažky z bylin podobné ženským pohlavním hormonům. Jejich účinky jsou sice slabší, mnohým pacientkám ale pomohu a nenesou s sebou riziko vedlejších účinků.

Domácí léčba a babské rady

Menopauza je naprosto normální fyziologický děj, a neměla by být proto brána jako nemoc. U každé ženy probíhá velmi odlišně a jistě jde své tělo na tuto změnu připravit. Hlavní je pravidelně navštěvovat svého gynekologa, protože i když žena nemenstruuje, nevyhýbají se jí gynekologická onemocnění včetně nádorů.

Dále je velmi důležité dbát na zdravý životní styl, udržovat se ve fyzické kondici, jíst pravidelně a vyváženě. 

Bylinky

Doporučuje se vyzkoušet doplňky stravy, které obsahující přírodní látky podobné svým účinkem ženským hormonům. Některé z těchto látek se nacházejí i v léčivých rostlinách a obsahují fytoestrogeny, jedná se o přírodní látky, které pomáhají s obnovou hormonální nerovnováhy.

Andělika čínská – pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporózy. Podobné léčivé látky se nacházejí také v sóji a v červeném jeteli.

Červený jetel – pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria, jako je: pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další.

Mátový čaj – má uklidňující vlastnosti, léči návaly

Odborné informace: https://www.mojezdravi.cz/

Bachovy květové esence – modřín: při nedostatku sebedůvěry

Hořčice: při bezdůvodné depresi, chmerek: při náladovosti, ořešák: pomáhá se vyrovnat se životními změnami

Anýz a fenykl – podporují tvorbu estrogenů

Kdy navštívit lékaře?

Ve chvíli, kdy vypozorujete některé z příznaků přechodu, mělo následovat vyšetření lékařem, který případně vyloučí jiná onemocnění a to například poruchy štítné žlázy nebo cukrovku.

Před nasazením léčiv by měl lékař provést rodinnou anamnézu, zjistit hmotnost pacientky a změřit krevní tlak.

Krom běžného gynekologického vyšetření by měly následovat jaterní testy, testy na cholesterol, lipidy a glykémii, dále ultrazvukové vyšetření děložní sliznice a mamografie. U rizikovější případů by měl lékař provést i test na úbytek kostní hmoty.  

​Hledáte jiné nemoci?

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.