Co na suchý kašel: léky, domácí léčba a prevence

Jaký kašel máte? To bude první otázka, kterou vám položí jak lékař, tak i lékárník, když se budete v lékárně snažit sehnat léky, které vám uleví od úporného kašle. Máte na výběr ze dvou možnosti: suchý, nebo vlhký, ale někdy se typ kašle poznává dost těžko. Pohodlně se usaďte, poradíme vám!

Suchý kašel

Suchý kašel se dá definovat jako dráždivý a neproduktivní kašel, při kterém pacienti nevykašlávají. Zpravidla jej zapříčiňuje virová infekce dýchacích cest a typický je pro začátek onemocnění, při kterých dochází k narušení ochranného filmu dýchacích cest a větší dráždivost ke kašli. Suchý kašel se typicky dostavuje v nočních hodinách.

Vlhký kašel

Vlhký kašel se dostavuje většinou po ránu, kdy se v plicích a dýchacích cestách nahromadí přes noc hlen a potřebuje z těla ven. Hlen je hustý a viskózní a obecně se obtížněji vykašlává a k jeho vyloučení při kašli je potřeba více sil.

Suchý kašel příznaky

Nástup suchého kašle bývá jedním z prvních příznaků onemocnění dýchacích cest. Může být projevem astmatu, alergií a zánětů dýchacích cest. Nejčastěji se také objevuje při infekci hrtanu – laryngitidě. Dráždivý kašel, na rozdíl od vlhkého kašle, nevytváří hleny a nemocný nic nevykašlává, nicméně do vlhkého kašle zpravidla většinou přechází.

Suchý kašel léčba

Na většinu onemocnění způsobující suchý kašel postačí klid a domácí léčba.

Suchý kašel babské rady :

 • pravidelně větrejte pokoj
 • zvlhčujte vzduch v pokoji
 • inhalujte vodní páry
 • podložte si hlavu polštáři
 • pijte dostatek tekutin
 • zařazujte do pitného režimu bylinkové nálevy a cibulový čaj
 • udělejte si Priessnitzový zábal

Domácí léčba

Pacientům se doporučuje klidový režim a udržování čerstvého vzduchu v pokoji, jelikož má chladný a vlhký vzduch příznivý vliv na sliznici. Naopak teplý a suchý vzduch sliznici dráždí. U větrání dejte pozor na průvan! Ten může naopak onemocnění zhoršovat.

Vzduch také můžete zvlhčovat zvlhčovačem, nebo pověšenými vlhkými prostěradly po pokoji. Inhalací vodních pár s vonnými olejíčky si taktéž můžete pomoci urychlit léčbu, vhodné jsou především levandulové a eukalyptové oleje.

Lékaři dále doporučují podložení hlavy a to především u dětí. Dále udržování dostatečného pitného režimu v podobě čisté vody a teplých bylinkových čajů. Osvědčený je například bylinkový nálev z islandského lišejníku a levandule, který se louhuje 10 minut a pije se dvakrát denně. Mezi další účinné bylinky patří také heřmánek, šalvěj nebo lipový květ. Účinný také bývá cibulový čaj, nebo sirup. Léčivá síla cibule se projeví poměrně brzy a navíc se dají recepty připravit z ingrediencí, které jsou doma běžně k dostání. Léčivá síla cibule se projevuje nejen v souvislosti s kašlem, ale také s posílením imunity.

Pacientům může dále také ulevit Priessnitzovým zábalem – dětem ho dělejte bez igelitu!

Suchý kašel u dětí

Suchý kašel je pro dítě velmi vysilující, jelikož se namáhají svaly břicha a hrudníku. Dítě je tak přetažené, unavené a potřebuje si odpočinout, ale dráždivý kašel to často neumožňuje. Kašel bývá silnější k večeru, neustává a dítě nemůže usnout, je podrážděné a nenechá vás spát. Efektivně mu ulevíte podložením hlavy a podáním sirupu proti kašli (např. Stoptussin, Robitussin). Sirupy kašel spolehlivě utlumí a dítě i vy budete moc nerušeně spát.

Ikdyž jde kašel léčit v domácích podmínkách, u dětí není na škodu kontaktovat lékaře a konzultovat s ním průběh onemocnění. K lékaři také neprodleně jděte v případě, že kašel trvá déle, jak 10 dní, když má dítě zvýšenou až vysokou teplotu, když dýchá zrychleně nebo u dýchání vydává zvláštní zvuky. Taktéž neprodleně vyhledejte odbornou pomoc, jestliže se obáváte, že dítě vdechlo cizí těleso, nebo když máte dítě mladší tří měsíců!

Kdy navštívit lékaře?

 • Když kašel trvá déle než 7-10 dní
 • Kašel doprovází horečka a nebo zvracení
 • Dochází k vykašlávání krve
 • Během dýchání dítě píská
 • Je-li dítě mladší, než půl roku

Prevence

Udržujte a zvyšujte odolnost organismu pomocí prospěšných vitaminů a minerálů. Dodržujte zásady zdravého životního stylu, hýbejte se a nezapomínejte na dostatečný relax.

​Hledáte jiné nemoci?

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.