Zelený zákal – příznaky, léčba, operace

Glaukom je onemocnění, při kerém u pacientů dochází k degeneraci a postupnému odumírání zrakového nervu. A jelikož v sobě zrakový nerv vede veškeré vizuální informace, které přicházejí do našeho oka, má tak jeho poškození za následek částečnou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku.

Zelený zákal příznaky

Ztráta zraku je při šedém zákalu postupná. Nejprve u pacientů dochází k drobnějším výpadkům v zorném poli, kterých si pacient nemusí ani povšimnout. S tím, jak ale nemoc postupuje, se stávají výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Nemocný pak ztrácí takzvané periferní vidění a to se projeví tak, že místo osob a předmětů, již vidí pouze stíny a černé skvrny.

Jestliže oční nerv odumře úplně, dochází k úplné a nevratné ztrátě zraku. Pokud není pacient vyšetřen lékařem, o svém onemocnění se může dozvědět až ve chvíli, kdy je již pozdě a přichází o zrak!

Dalšími příznaky jsou:

  • náhlá bolest oka
  • světelné záblesky v oku a rozmazané vidění
  • zúžené vidění
  • zrudnutí v oku
  • zamlžené oko
  • bolest hlavy, nevolnost a zvracení

Zelený zákal příčina

Jednou z hlavních příčin zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak. Jestliže se v oku nashromáždí zvýšené množství nitrooční tekutiny a ta nemůže odtékat, začne tekutina omezovat citlivé oční struktury a to zejména zrakový nerv. 

Zrakový nerv může po určité době dokonce i zcela odumřít. Nebezpečí zeleného zákalu tedy spočívá hlavně v tom, že zprvu o něm pacient vůbec nemusí vědět neví. A to proto, že zvýšený nitrooční tlak totiž není bolestivý a nenese s sebou ani jiné obtíže.

Zelený zákal léčba

Oční kapky snižují množství tekutiny v oku a jsou účinné, bohužel mají ale mnoho nežádoucích účinků  a to jak na samotné oči,  tak na srdce i plíce. O jejich užívání byste se tak měli podrobně poradit s lékařem.

Další možnost léčby je laserová chirurgie, díky ní se zvyšuje odtok tekutiny z oka a snižuje jeho produkce.

  • U glaukomu s uzavřeným úhlem se používá zákrok, který se jmenuje laserová iridotomie. V praxi to vypadá tak, že pomocí laseru se do duhovky „vypálí“ malá dírka, která je pouhým okem málo viditelná. Díky otvoru se zlepšuje proudění nitrooční tekutiny.
  • Laserová trabekuloplastika se využívá u glaukomu s otevřeným úhlem a zaměřuje se na oblast komorového úhlu. Pomocí ní dojde k zlepšení průchodnosti trámčiny v komorovém úhlu a to k lepší cirkulaci tekutiny v oku. Terapie laserem se ale většinou používá pouze  jako doplňující léčba k léčbě kapkami.

Při mikrochirurgické operaci se vytvoří nový kanálek, kterým může nitrooční tekutina odtékat. Používá se v případě, kdy laserová terapie není vhodná.

Domácí léčba a babské rady

Doporučuje se každý den vypít dva až tři šálky čaje připraveného z čerstvých kopřiv, rozrazilu, měsíčku a přesličky. Ke směsi by se měla přidat čajová lžička švédských bylinek. Dále pomáhají vitamin E a hořčík

Bylinky

Z bylinek je doporučována Ginkgo biloba.

Bez lékařské pomoci však zelený zákal nelze odstranit.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře vyhledejte při jakýchkoliv poruchách zraku a absolvujte pravidelné kontroly jednou za dva roky v rámci prevence.

Možné komplikace

Možnou komplikací, respektive trvalým následkem, je slepota.

Prevence

Nutnou prevencí jsou především pravidelné prohlídky u očního lékaře. Doporučuje se návštěva jednou za dva roky do 45 let věku a jednou za rok po 45. roce života v případě, že pozorujete některý z rizikových faktorů.

V případě, že nemáte žádný rizikový faktor, vyšetření zraku se doporučuje podstoupit jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce života.

​Hledáte jiné nemoci?

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.