Spalničky - příznaky, očkování a léčba

Spalničky jsou velmi nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let, postihnout mohou ale i mladší či starší děti, nebo dospělé. Celosvětově jsou spalničky velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Před zavedením pravidelného očkování byly spalničky časté dětské onemocnění i u nás.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Spalničky jsou ale díky očkování dnes již spíše vzácným onemocněním. Nemocí většinou onemocní malé děti, nebo oslabení dospělí. Po prodělaném onemocnění či očkování zůstává člověku celoživotní imunita.

Spalničky příznaky:

  • horečka
  • bolesti v krku, kašel nebo rýma
  • v ústech se mohou objevit bílé pupínky, tzv. Koplikovy skvrny
  • spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, postižený je světloplachý

Po cca 4 dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou.  Vyrážka se ze začátku vyskytne na obličeji a za ušima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin. Při běžném průběhu vyrážka mizí do týdne.

Léčba

Na  spalničky neexistuje žádný speciální lék. Pacient by měl zůstat vzhledem k vysoké infekčnosti v izolaci a v posteli.

V první fázi je nutné dbát na pitný režim a srážet teplotu. Při nekomplikovaném průběhu není potřeba žádné další léčby. Nápomocné budou také oční a nosní kapky.

Do dvou dnů od kontaktu s nakaženou osobou je možné neočkovaným jedincům podat vakcínu. Ta může rozvoji onemocnění zabránit či zmírnit jeho průběh a zkrátit dobu léčby.

Do šesti dnů od kontaktu s nakaženou osobou lze podat bílkovinovou injekci, která může rozvoj onemocnění zastavit, zmírnit jeho průběh či zkrátit dobu léčby. Tato injekce se využívá především u těhotných žen, oslabených jedinců nebo malých děti.

Nemocný by měl být po dobu léčby izolován.

Spalničky u těhotných žen

Infekce dospělé ženy v těhotenství může vést k předčasnému porodu.

Kdy navštívit lékaře?

Při jakémkoliv podezření na spalničky navštivte lékaře. Při mírnějším průběhu onemocnění většinou stačí izolace doma. Za to těžký průběh vyžaduje hospitalizaci na infekčním oddělení.

U lidí, kteří byli v kontaktu s nemocným v infekčním období, se doporučuje očkování jednou dávkou vakcíny do 72 hodin po kontaktu.

Prevence

Spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování. Před zahájením plošného očkování bylo v Československu hlášeno kolem 50 000 případů spalniček ročně. V roce 1982 byl očkováním přerušen proces šíření spalničkového viru, dále se vyskytovaly už jen ojedinělé případy a úmrtnost byla prakticky eliminována. 

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 
Zelený zákal - příznaky, léčba, operace Spála u dětí i dospělých: příznaky a léčba Co na suchý kašel: léky, domácí léčba a prevence Zánět průdušek neboli bronchitida: příznaky a léčba Vysoký krevní tlak aneb hypertenze - příznaky, léčba Cukrovka (diabetes) - příznaky, léčba a dieta Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit? Bipolární afektivní porucha - příznaky maniodeprese Chřipka - příznaky, léčba a inkubační doba Hemeroidy - příznaky, prevence, léčba a mast Laryngitida u dětí i dospělých - příznaky a léčba Zánět spojivek - příznaky a efektivní léčba Šestá nemoc - příznaky, léčba i prevence Crohnova choroba - příznaky, dieta, prevence Infekční mononukleoza - příznaky, léčba i dieta Příušnice - příznaky, léčba a očkování Pátá nemoc - příznaky, léčba i prevence Pálení žáhy - příznaky, léky a co zaručeně pomáhá Rýma - co opravdu zabírá a čím byste si naopak mohli uškodit? Angína - příznaky, léčba a nejlepší prevence Impetigo u dětí i dospělých - léčba a inkubační doba ADHD u dětí - příznaky, projevy a léčba Salmonela - příznaky, přenos, dieta, léčba Zápal plic - poznejte příznaky, léčbu i prevenci Borelióza (lymská borelioza) - příznaky, léčba a prevence Bolest v krku - co na bolest zabírá a jak ji předejít? Pásový opar - příznaky, léčba, přenos i inkubační doba Ječné zrno v oku - příznaky, projevy, léčba Spalničky - příznaky, očkování a léčba Neštovice - příznaky, inkubační doba, léčba Svrab u člověka - co na něj skutečně zabírá?
Chci jídelníček ZDARMA

2 615 186 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?